دهک  | dehak
23:18:32 - چهارشنبه 11 نوامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۷۰ تا ۹۰درصد محصولات کشاورزی و دامی در ایران بیمه نیستند + جدول

۷۰ تا ۹۰درصد محصولات کشاورزی و دامی در ایران بیمه نیستند + جدول
یکی از بخش‌های آسیب‌پذیر از شرایط اقلیمی، آفت‌ها و بیماری‌های واگیر، بخش کشاورزی و دامداری است. این موضوع ریسک و هزینه فعالیت در بخش کشاورزی را به‌شدت افزایش داده است.

شعار سال:یکی از بخش‌های آسیب‌پذیر از شرایط اقلیمی، آفت‌ها و بیماری‌های واگیر، بخش کشاورزی و دامداری است. این موضوع ریسک و هزینه فعالیت در بخش کشاورزی را به‌شدت افزایش داده است. در این راستا اغلب دولت‌ها سعی کرده‌اند با گسترش انواع بیمه‌ها، شرایط معیشتی کشاورزان را از آسیب‌های جدی مصون نگهدارند. اما در ایران وضعیت به گونه دیگری است، چراکه براساس آخرین ‌آمارهای صندوق بیمه محصولات کشاورزی، در سال ۱۳۹۷از کل سطوح اراضی زراعی کشت شده کشور فقط ۲۸،۵درصد بیمه شده است.

در بخش باغات فقط ۲۸،۲درصد آنها بیمه شده، در مزارع آبزی‌پروری این نسبت کمتر از ۰،۵ درصد و در منابع طبیعی ۱،۲۶درصد بوده است. همچنین سهم واحد دامی بیمه شده از کل دام موجود کشور ۱۰،۴درصد و سهم تعداد ماکیان بیمه شده از کل طیور ۱۲،۵درصد بوده است.

خبر جدید  ۳ دستاورد برای یک تصمیم

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر تنها زیربخش باغبانی استقبال بیشتری از بیمه داشته و در سایر زیربخش‌ها روند بیمه‌گری رو به کاهش بوده است. این موضوع به ویژه در دام، طیور و آبزیان وضعیت نامطلوبی داشته و بیمه سهم کمی را در این بخش به خود اختصاص داده است.

خبر جدید  ١١٩ شرکت برای واردات نهاده های دامی ارز دولتی گرفتند

گرچه دولت برای گرایش بیشتر تولیدکنندگان به بیمه، در جهت اجباری نمودن بیمه در واحدهای تولیدی کشاورزی تلاش می‌کند، اما کارشناسان معتقدند بی‌رغبتی فعالان کشاورزی به بیمه عمدتا ناشی از عملکردهای ضعیف بیمه در بازپرداخت به موقع و به اندازه کافی غرامت‌ها است.

عدم آشنایی برخی فعالان بخش کشاورزی از کارکردهای بیمه نیز از دیگر موانع سهم پایین بیمه در این بخش است که هر دوی این موارد باید در تصمیم‌گیریها موردتوجه قرار گیرد.

گفتنی است به رغم توجه و مساعی بانک کشاورزی متاسفانه دولت در پرداخت سهم حمایتی خود اهمال می کند و وزیر نیز ازاقتدار لازم برای دفاع از بیمه محصولات کشاورزی چون وزیر گذشته برخوردار نیست وسکوت کرده است، به زودی گزارشی تحلیلی استدلالی در این باره منتشر خواهیم کرد.

خبر جدید  قیمت خرید تضمینی گندم افزایش می‌یابد

در ادامه شما را به مداقه در جدول زیر جلب می کنیم:

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  پایگاه خبری تحلیلی کاج  ، تاریخ انتشار: ۲۱  آبان  ۱۳۹۹  ، کدخبر: ۲۹۰۸ ،www.kajpress.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)