دهک  | dehak
21:58:31 - جمعه 11 دسامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

تسهیل ایجاد شهرک‌های کشاورزی در خراسان رضوی

تسهیل ایجاد شهرک‌های کشاورزی در خراسان رضوی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی: خراسان رضوی از منابع مالی لازم در زمینه گلخانه برخوردار است به طوری که هم بانک‌ها به ویژه بانک کشاورزی آمادگی لازم را برای پرداخت تسهیلات در این زمینه دارند و هم دولت اعتبار مورد نیاز آن را مصوب کرده تا کشت گلخانه‌ای در خراسان رضوی توسعه یابد.

شعار سال: یکی از مهمترین رویکردهای استاندار خراسان رضوی را استفاده حداکثری از ظرفیت استان برای توسعه گلخانه‌ها در قالب شهرکهای گلخانه‌ای یا کشت گلخانه‌ای توسط بخش خصوصی اعلام و اظهار داشت: در همین راستا ستاد توسعه شهرک‌های کشاورزی و کشت گلخانه‌ای خراسان رضوی با عضویت مدیران دستگاه‌های خدماتی و اجرایی شکل گرفته و آنها نشست‌های خود را پیرامون همین موضوع به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار برگزار می‌کنند.

وی بر ضرورت توسعه گلخانه‌ها در شرایط جدی کم آبی تاکید و بیان کرد: استفاده از گلخانه‌ها و توسعه آنها بسیار موثر است لذا سازمان‌های ملی و نهادهای حکومتی مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، شستا و برخی بانک‌های دارای شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کردند تا در توسعه گلخانه‌های خراسان رضوی مشارکت کنند.

رسولیان ادامه داد: خراسان رضوی از منابع مالی لازم در زمینه گلخانه برخوردار است به طوری که هم بانک‌ها به ویژه بانک کشاورزی آمادگی لازم را برای پرداخت تسهیلات در این زمینه دارند و هم دولت اعتبار مورد نیاز آن را مصوب کرده تا کشت گلخانه‌ای در خراسان رضوی توسعه یابد.

خبر جدید  همه چیزی که نمایندگان مجلس برای رای به شریعتمداری باید بدانند؟

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ستاد توسعه شهرک‌های کشاورزی و کشت گلخانه‌ای خراسان رضوی با محوریت سازمان جهاد کشاورزی فعالیت خود را آغاز کرده لذا دستگاه‌های اجرایی، خدماتی، حمایتی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید به عنوان اعضای این ستاد کمک کنند تا از فرصت به وجود آمده برای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان بهره گرفت.

وی افزود: شمار زیادی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی هستند و گلخانه بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری سودآور به شمار می‌رود. از آنجا که اخذ مجوز برای فعالیت گلخانه‌ای طولانی و زمانبر است باید زمینه تسهیل فرآیندهای کسب مجوز فعالیت در حوزه کشت گلخانه‌ای و ایجاد شهرک‌های کشاورزی در ستاد توسعه شهرک‌های کشاورزی خراسان رضوی فراهم شود.

خبر جدید  واردکنندگان متخلف گوشت تعزیراتی شدند

رسولیان ادامه داد: باید تلاش کرد در نشست‌های ستاد توسعه شهرک‌های کشاورزی و کشت گلخانه‌ای، زمین برای واگذاری به سرمایه‌گذاران حوزه گلخانه‌ای مشخص و فرآیند ارائه خدمات زیربنایی در این شهرک‌ها تسهیل شود. همچنین مصوبات این ستاد همانند ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، قانونی و لازم الاجرا خواهد بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: در شرایط شیوع کرونا و محدودیت‌ها در انجام سرمایه‌گذاری، ایجاد شهرک‌های کشاورزی و کشت گلخانه‌ای صرفه اقتصادی زیادی دارد و از بازار خوبی در کشورهای حاشیه خلیج فارس و شمال ایران برخوردار است. کشورهای عربی به دلیل اقلیم منطقه در تابستان قادر به تامین دمای مورد نظر برای کشت گلخانه‌ای و همچنین کشورهای روسیه و شمالی ایران در فصل زمستان قادر به تامین گرمای مورد نظر برای این نوع کشت نیستند لذا ایران در بین این کشورها از شرایط مطلوبی در کشت و عرضه محصولات گلخانه‌ای برخوردار است.

خبر جدید  سانسور تورم ۴۰ درصدی؟

وی افزود: توسعه شهرک‌های کشاورزی در خراسان رضوی طبق مصوبات ستاد توسعه شهرک‌های کشاورزی و کشت گلخانه‌ای باید زمان بندی مشخصی داشته باشد و برای رسیدن به هدف توسعه هزار هکتاری این نوع کشت در استان باید کمیته‌ای متشکل از نمایندگان شرکت‌های خدماتی بهترین نقاط برای سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی را تعیین و جانمایی کند.

رسولیان استفاده از اعتبارات استانی، تامین اعتبار طرح ایجاد گلخانه‌های بزرگ ۱۰۰ تا ۲۰۰ هکتاری از طریق تهران، تامین تسهیلات بانکی از طریق بخشنامه جهش ملی، پیگیری حل مشکلات مربوط به بانک کشاورزی در تهران، اخذ مجوز شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان برای توسعه شهرکهای کشاورزی و کشت گلخانه‌ای بدون نیاز به طرح آن در کارگروه امور زیربنایی را نیز مورد تاکید قرار داد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار:۲۱آذر۱۳۹۹، کدخبر:-، tasnimnews.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

بر چسب ها: ,