دهک  | dehak
11:49:28 - چهارشنبه 11 نوامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بجای انتقال آب خوزستان به کویر؛ در گردشگری سرمایه‌گذاری کنید

بجای انتقال آب خوزستان به کویر؛ در گردشگری سرمایه‌گذاری کنید
یک فعال محیط زیست با اشاره به اینکه اگر همه کویر را زعفران بکارند باز هم توجیه اقتصادی برای انتقال آب خوزستان ندارد، گفت: ابهام در اجرای این طرح بر همگان روشن است.

شعار سال: یک فعال محیط زیست با اشاره به اینکه اگر همه کویر را زعفران بکارند باز هم توجیه اقتصادی برای انتقال آب خوزستان ندارد، گفت: ابهام در اجرای این طرح بر همگان روشن است.

مسعود کنعانی ، اظهار داشت: استان خوزستان دارای ۳ میلیون هکتار اراضی است که از این ۳ میلیون هکتار ۲ میلیون آن مناسب برای کشاورزی است. در حال حاضر و در بهترین شرایط آبی حداکثر یک میلیون از این اراضی به زیر کشت محصولات مختلف کشاورزی می‌رود.

هیچ کجای کشور آبیاری اصولی انجام می‌شود

این فعال محیط زیست عنوان کرد: کسانی که مدعی‌اند آب استان خوزستان به صورت اصولی مصرف نمی‌شود باید از آن‌ها پرسید در کجای کشور آبیاری اصولی انجام می‌شود که در این استان بشود. آیا در سطح کشور آبیاری علمی وجود دارد و توانسته اند سطح آبیاری و کشاورزی را با استفاده از با این نوع آبیاری گسترش دهند؟

کنعانی: اقلیم طبیعی خوزستان به گونه‌ای است که می‌توانستیم بیش از ۳ الی ۴ گونه کشت در طول سال داشته باشیم و در واقع ۴ فصل سال را در استان کشاورزی کنیم که متاسفانه این امکان از استان با تصمیمات اشتباه گرفته شد

خبر جدید  عمده آلودگی هوای تهران به دلیل تردد خودروهای فرسوده است

او ادامه داد: برخی از مسئولان مدعی اند استان خوزستان آب مازاد مصرف می‌کند که این ادعا از سوی آن‌ها کاملا اشتباه است.

تبخیر آب در خوزستان چندین برابر مناطق سردسیر است

کنعانی ادامه افزود: تبخیر آب در خوزستان چندین برابر استان‌های سردسیری صورت می‌گیرد و اگر آبی نیز که بر اثر دبی به رودخانه‌ها وارد می‌شود را هم در نظر بگیریم آوردی که برای روخانه‌ها دارد مقادیر زیادی از این آب در فصول گرم سال تبخیر و مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

این فعال محیط زیست بیان کرد: اقلیم طبیعی خوزستان به گونه‌ای است که می‌توانستیم بیش از ۳ الی ۴ گونه کشت در طول سال داشته باشیم و در واقع ۴ فصل سال را در استان کشاورزی کنیم، اما متاسفانه این امکان از استان با تصمیمات اشتباه گرفته شد.

او گفت: سرشاخه‌های آب استان خوزستان را به استان‌هایی هدایت می‌کنند که به علت سرمای زیاد دو سوم از سال اصلا کشتی در آنجا انجام نمی‌شود.

انتقال آب به مناطق کویری هیچ توجیه اقتصادی ندارد

کنعانی ادامه داد: آبی که به صورت طبیعی وارد جلگه خوزستان می‌شود که با مصارف در بخش کشاورزی می‌تواند باعث توسعه و پیشرفت کشور شود. اما عده‌ای با بی تدبیری می‌خواهند این نعمت خدادادی را با هزینه‌های هنگفت به کویر مرکزی منتقل کنند که هیچ توجیه اقتصادی ندارد و به اشتباه می‌پندارند که کشاورزی را در آنجا می‌توانند رونق بدهند. اگر همه کویر را هم زعفران بکارند هیچ توجیهی از نظر اقتصادی ندارد و ابهام طرح برای همگان روشن است.

خبر جدید  طرح احیای تالاب انزلی گرفتار حاشیه‌سازی‌ها است

نابودی میلیون‌ها نخل در خوزستان

این فعال محیط زیست گفت: طرح انتقال آب سرشاخه‌های کارون اکوسیستم خوزستان را بهم می‌ریزد. تالاب‌ها و رودخانه‌های استان نیازمند آب شیرین هستند. نمی‌توان با آب ذهاب آن‌ها را تامین کرد در واقع این کار عوام فریبی است و باعث نابودی تالاب‌ها و رودخانه‌ها می‌شود کما اینکه تاکنون نیز باعث نابودی میلیون‌ها نفر نخل شده و پوشش گیاهی تالاب‌ها و مراتع از بین رفته اند.

به زودی وارد دوره بحران آب می‌شویم

او اضافه کرد: اجرایی شدن این طرح باعث آسیب‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی می‌شود. اقداماتی که توسط وزارت نیرو و پیمانکاران آب‌سالاران کشور در حال انجام است در آینده نزدیک با مشکلات بسیار خطرناکی روبه رو خواهد شد و ما وارد دوره بحران‌های سخت آب می‌شویم که به جنگ آب تبدیل می‌شود.

خبر جدید  رتبه اول ایران در پرورش ماهی قزل‌آلا

او تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا انتقال آب بین حوزه‌ای را نه تنها تایید نمی‌کنند بلکه مخالف آن هستند. فقط در ایران این طرح‌ها اجرا می‌شود. اگر به جای انتقال آب در بخش گردشگری سرمایه گذاری می‌کردند شرایط استان‌های کویری خیلی بهتر می‌شد.

کنعانی: در هیچ کجای دنیا انتقال آب بین حوزه‌ای را نه تنها تایید نمی‌کنند بلکه مخالف آن هستند. فقط در ایران این طرح‌ها اجرا می‌شود. اگر به جای انتقال آب در بخش گردشگری سرمایه گذاری می‌کردند شرایط استان‌های کویری خیلی بهتر می‌شد.

او گفت: ما به عنوان فعالان محیط زیست خواهان برخورد جدی با هرکس که با هر نام و عنوانی در هر جایگاهی که به مصلحت و منافع ملی کشور آسیب می‌رساند و باعث می‌شود که مردم عزیز ما در استان‌های یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان به جان هم بیفتند هستیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۹، کدخبر: ۹۹۲۸۷۸، www.ilna.news

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)