دهک  | dehak
11:49:40 - پنج‌شنبه 23 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ایجاد صنعت شتر در کشور/ ۱۰ هزار نفر شتر از قطر وارد می‌‎شود

ایجاد صنعت شتر در کشور/ ۱۰ هزار نفر شتر از قطر وارد می‌‎شود
علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نشست خبری اظهار کرد: تا به امروز از صنعت شتر در کشور غفلت شده است و از این رو با قطر برای پرورش این محصول در کشور همکاری مشترکی خواهیم داشت.

شعارسال: رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برنامه‌ریزی شده است که ۱۰ هزار نفر شتر از قطر به ایران وارد شود که تا به امروز ۵۰۰ نفر آن به ایران آمده است.

علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نشست خبری اظهار کرد: تا به امروز از صنعت شتر در کشور غفلت شده است و از این رو با قطر برای پرورش این محصول در کشور همکاری مشترکی خواهیم داشت.

رفیعی‌پور گفت: وضعیت فعلی ما در کشور شرایط جنگی است و دشمن تولید و اقتصاد ما را هدف گرفته است و هر روز با یک ترفند وارد می‌شود. در این شرایط خاص باید همه به کمک تولیدکنندگان بیاییم.

وی افزود: ۱۰ میلیون تن شیر خام در ایران تولید می‌شود و این محصول در مراکز صنعتی به صدها محصول سالم و باکیفیت تبدیل می‌شود که علاوه بر بازار داخلی به بازار کشورهای مختلفی صادر می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: ما وظیفه داریم که رونق کسب و کار ایجاد کرده و موانع تولید را رفع کنیم. همچنین فعالیت‌های خود را در حوزه دامپزشکی به بخش خصوصی واگذار کنیم.

رفیعی‌پور با اشاره به اقدامات پیشگیرانه سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با تحریم گفت: بر اساس لطف الهی و اقداماتی که قبل از آغاز تحریم‌ها انجام شد اکنون وضعیت تولید در شرایط مناسبی به سر می‌برد اما باید توجه داشت که همواره باید با خلاقیت و ایده‌پردازی‌های جدید حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: برای اولین بار در کشور مسئولی برای مواجهه با شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کردیم و موفقیت‌های خوبی را نیز در حوزه دانش‌بنیان، دامپزشکی به دست آوردیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: تولیدکننده باید نگرانی جز تولید نداشته باشد و در سال جاری ما به دنبال آن هستیم که تمام خدمات مورد نیاز تولیدکنندگان بدون حضور وی انجام شود و در صورت لزوم ما به محل تولید مراجعه خواهیم کرد.

رفیعی‌پور با بیان اینکه در سال ۹۷ موفقیت‌های خوبی را در حوزه دامپزشکی به مرحله اجرا گذاشتیم گفت: تکنولوژی تولید واکسن تب برفکی روغنی در کشور آغاز شد و برای اولین بار شرکت‌های خصوصی واکسن‌سازی کشور از یک شرکت به ۳ شرکت افزایش یافتند و در آینده نزدیک به ۴ شرکت ارتقاء پیدا می‌کنند و در کنار موسسه سرم‌سازی رازی قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد که بر اساس تفاهمنامه‌ای که با کشور همسایه ترکیه منعقد شده است انتقال تکنولوژی واکسن از این کشور به ایران منتقل شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: سال‌ها بذر واکسن مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر وارد می‌کردیم اما اکنون در موسسه سرم‌سازی رازی و شرکت پسوک و مرکز تشخیص دامپزشکی کشور اقدام به تولید بذر واکسن می‌کنیم.

رفیعی‌پور یادآور شد: شرکت دانش‌بنیانی نیز اعتباراتی دریافت کرده که بذر کلیه عوامل دامی طیور و آبزیان را در داخل تولید کند.

اولین کشتارگاه دام زنده با سطح بهداشتی بالا در کشور ایجاد شد

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه اولین کشتارگاه با سطح بهداشتی بالا در کشور راه‌اندازی شد گفت: کشتارگاه مرزی خرمشهر برای واردات دام زنده از کشورهای با سطح بهداشتی بالا نظیر کشورهای استرالیا و اروپا فراهم شده است و در این کشتارگاه‌ها رفاه دام‌هایی که ذبح می‌شوند فراهم می‌شود.

۱۰ هزار نفر شتر از قطر به ایران وارد می‌شود

وی گفت: برای اولین بار همچنین ۵۰۰ نفر شتر از قطر به کشور وارد کردیم و برنامه‌ریزی شده است ۱۰ هزار نفر دیگر از این کشور وارد کنیم.

رفیعی‌پور تصریح کرد: تا به امروز از صنعت شتر در کشور غفلت شده است گفت: همکاری مشترکی با قطر برای پرورش این محصول در کشور خواهیم داشت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امیدواریم در سال جاری با واردات دام زنده مولد به جای دام‌ زنده و گوشت قرمز خودمان بتوانیم کسری مورد نیاز گوشت قرمز را تامین و حتی صادرات داشته باشیم.

وی گفت: در سال جاری با وجود تحریم‌ها تفاهمنامه‌ای در زمینه صنعت اسب با اتحادیه اروپا منعقد شده که امیدواریم درآمدزایی مناسبی برای کشورمان داشته باشد.

رفیعی‌پور با اشاره به سیل‌های اخیر در مناطق مختلف کشور گفت: بر اساس اقداماتی که سازمان دامپزشکی انجام داد از اپیدمی بیماری‌های دامی در مناطق سیل‌زده جلوگیری به عمل آمد این در حالیست که امکان داشت خسارت زیادی در این بخش متوجه کشور شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: بر این اساس یک میلیون راس دام و ۷ میلیون متر مکعب سطح سمپاشی صورت گرفت و عوامل بیماری‌زا خفه و جلوی اپیدمی بیماری‌ها گرفته شد.

وی ادامه داد: در این مناطق ۸ هزار راس دام دفن شد و یک میلیون قطعه طیور دفن شد.

۹۷ درصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مهار شد

رفیعی‌پور در ارتباط با وضعیت مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: این بیماری در سال ۹۵ منجر به از دست رفتن و معدوم‌سازی ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه و در سال ۹۶، ۲۷ میلیون قطعه شد اما بر اساس اقداماتی که انجام شد این رقم در سال ۹۷ به ۲ میلیون قطعه کاهش یافت که بیشتر آن نیز مربوط به طیور خانگی بود و در مهار آنفلوانزای فوق حاد پردندگان ۹۷ درصد موفقیت داشتیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد که در سال ۹۷ علاوه بر تامین نیاز کشور به فرآورده‌های لبنی ۳ هزار تن فرآورده لبنی از کشورمان صادر شد.

وی آماری نیز در ارتباط با واردات گوشت قرمز به کشور داد و گفت: ثبت سفارش برای واردات ۳۷۵ هزار تن گوشت گرم و منجمد گوسفند و گوساله انجام شد که از این رقم ۱۵۱ هزار تن آن به کشور وارد شد.

رفیعی‌پور افزود: همچنین برای یک میلیون و ۳ هزار راس دام زنده مجوز صادر شد که ۱۰۰ هزار راس آن به کشور آمد.

وی گفت: همچنین مجوز واردات ۲۷ میلیون تن واردات نهاده‌های دامی به کشور صادر شد که از این رقم ۱۱ میلیون تن آن به کشور آمد و در مجموع واردات بدون مشکلی داشتیم.

رئیس سازمان دامپزشکی در پایان صحبت‌های خود گفت: برای مقابله با تحریم مجوز واردات دام زنده از ۴۲ کشور صادر شده است که این امر می‌تواند در شرایط خاص به کمک ما بیاید.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی عصر ایران، تاریخ انتشار: ۳۱اردیبهشت ۱۳۹۸ ، کدخبر:۶۶۹۲۰۶ ،www.asriran.com


منبع :: ایجاد صنعت شتر در کشور/ ۱۰ هزار نفر شتر از قطر وارد می‌‎شود

خبر جدید  بسته ضد تحریمی صنعت غذا
0/5 (0 نقد و بررسی)