دهک  | dehak
10:37:40 - جمعه 11 دسامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

افزایش پنج برابری حجم آب دریاچه ارومیه

افزایش پنج برابری حجم آب دریاچه ارومیه
براساس اعلام رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه حجم آب این دریاچه به بیش از سه میلیارد و ۲۱۰ میلیون مترمکعب رسیده که این میزان نسبت به کمترین حجم ثبت شده در سال ۱۳۹۳، با افزایش پنج برابری مواجه شده است.

شعار سال: فرهاد سرخوش روز پنجشنبه با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۲۲ سانتی‌متر رسیده است، اظهار داشت که اقدامات دولت تدبیر و امید در احیای نگین آبی آذربایجان سبب شده تا تراز آن نسبت به کمترین میزان ثبت شده بیش از یک متر و ۱۸ سانتی‌متر افزایش یابد.

وی در رابطه با وسعت دریاچه ارومیه نیز گفت: وسعت نگین آبی آذربایجان از مرز ۲ هزار و ۷۶۷ کیلومتر مربع گذشته که نسبت به سال ۱۳۹۴ و قبل از آغاز اقدامات عملی ستاد احیا بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.

رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون مترمکعب آب به عنوان حق‌آبه به دریاچه سرازیر شده است، افزود: شاهد افزایش دوباره تراز دریاچه ارومیه با سرازیر شدن حق‌آبه آن طی هفته‌های آتی خواهیم بود.

خبر جدید  آغاز ارسال محموله‌های پرتقال طرح تنظیم بازار میوه به استان‌های مختلف کشور

سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال‌جاری و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی تا پایان امسال و توسط رییس جمهوری افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و میزان تبخیر آب آن در فصل گرما سبب کاهش تراز آن می‌شود، گفت: طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه سبب جبران میزان تبخیری این دریاچه شده و پیش‌بینی می‌شود سالانه تراز آن حدود یک متر افزایش یابد.

خبر جدید  سدسازی از نقطه آغاز تاکنون

نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روز‌های خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت، اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.

هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده، ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

خبر جدید  ایران برای اولین بار در ۵ سال اخیر از هند شکر خام می‌خرد

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال / از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شفقنا، تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۹، کد خبر:۱۰۵۹۷۲۹، shafaqna.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

بر چسب ها: ,