دهک  | dehak
0:43:48 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۴۷۵ هزار تن بذر یارانه ای گندم بین کشاورزان توزیع شد

۴۷۵ هزار تن بذر یارانه ای گندم بین کشاورزان توزیع شد
تهران- ایرنا- مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال نزدیک به ۴۷۵ هزار تن بذر یارانه ای گندم تهیه شد که عمده آن برای کشت پاییزه در اختیار کشاورزان قرار گرفت و مازاد آن نیز برای سال آینده استفاده خواهد شد.

به گزارش یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «اسماعیل اسفندیاری پور» با بیان این که امسال برای بذر گندم یارانه تخصیص یافته است، افزود: برای هر کیلوگرم بذر گندم آبی نزدیک به ۱۵۰ تومان و گندم دیم ۳۷۰ تومان یارانه پرداخت شده است.
وی کل بذر مورد نیاز گندم کشور را یک میلیون و ۱۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن عنوان کرد و اظهارداشت: نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ درصد بذر گواهی شده گندم در اختیار کشاورزان قرار داده شده است؛ از این رو، ایران جزو کشورهای متوسط به بالا در زمینه تامین بذر گواهی شده این محصول است.
وی با اشاره به اینکه صد درصد تولید بذر گندم مصرفی در داخل تولید می شود، تصریح کرد: ۹۰ رقم و لاین جدید گندم آبی و دیم در برنامه تکثیر و تولید بذر قرار دارد و در گندم دیم با همکاری موسسه تحقیقات دیم کشور، رقم «سرداری» به تدریج از گردونه کشت و کار خارج و ارقام کیفی تر در حال جایگزینی است.

** برآورد تولید ۱۳٫۵ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای سال زراعی جاری (۹۸- ۹۷) تولید حدود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم در کشور پیش بینی شده که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، می تواند به عنوان ذخیره استراتژیک آن را نگهداری کرد.
وی مجموع تقاضاهای گندم کشور در بخش های مختلف را ۱۳٫۲ تا ۱۳٫۵میلیون تن عنوان کرد و افزود: برنامه کشت و تولید گندم در سال زراعی جاری به استان های کشور ابلاع شده است و با مجموعه اقدامات فنی صورت گرفته، به دنبال رشد عملکرد تولید از طریق افزایش بهره وری هستیم.
وی درباره سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری اظهار داشت: آخرین آمارها از استان های کشور نشان می دهد تا ۲۸ آذر ماه امسال از ۲ میلیون هکتار برنامه کشت گندم آبی، یک میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت رفته و امیدواریم با تکمیل و دریافت آمار نهایی برنامه ۲ میلیون هکتار محقق شود.
وی، سطح زیر کشت گندم دیم را تا همین تاریخ سه میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار دانست و گفت: این سطح زیر کشت ۵۰ هزار هکتار بیش از برنامه تولید است.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، وضعیت بارندگی پاییز امسال را برای کشت گندم به ویژه گندم دیم مطلوب عنوان کرد و افزود: تا هشتم دی ماه امسال مجموع ارتفاع بارش کشور ۹۳٫۵ میلی متر بوده در حالی که در مدت زمان مشابه سال گذشته میزان بارندگی ها ۲۹٫۶ میلی متر و در دوره بلندمدت ۶۸٫۱ میلی متر بوده است.
وی ادامه داد: میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته ۲۱۶ درصد و نسبت به دوره بلند مدت ۳۷٫۲ درصد رشد داشته و امسال جزو سال های بسیار خوب برای تولید گندم است.
اسفندیاری پور تصریح کرد: نمونه خاک هایی که دریافت کرده ایم نشان می دهد که ذخیره و نفوذ ناشی از بارندگی ها در خاک ۷۰ تا ۸۰ سانتی متر است و امیدواریم در ادامه سال زراعی جاری به ویژه در بهار، این شرایط ادامه پیدا کند.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی بیشترین میزان تولید گندم در سال زراعی جاری را مربوط به استان های خوزستان، گلستان، کردستان و فارس برآورد کرد و افزود: به نظر می رسد تولید در استان های کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی و شرقی، خراسان رضوی، اردبیل، زنجان، لرستان و مرکز از وضعیت خوبی برخوردار باشد.
به گزارش ایرنا، بر اساس سیاست وزارت جهادکشاورزی برای این دوره تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم هدفگذاری شده که از سوی شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی ۸۷- ۹۷، یک هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شده است.
در سال زراعی ۹۷-۹۶ نزدیک به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۱ میلیارد تومان و دوره پیش از آن، نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال خریداری شد.
در سال زراعی ۹۵ – ۹۴ نیز ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تن گندم تولید شده بود که دولت ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزار تن را به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خرید.
طبق قانون، وزارت جهادکشاورزی هر سال باید اواخر مردادماه نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده خود را به دولت ارایه کند تا قبل از آغاز فصل زراعی جدید (تا پایان شهریورماه) نرخ ها به کشاورزان اعلام شود.
براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی ۹۷-۹۶ هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (یک هزار و ۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (یک هزار و ۳۳۰ تومان) خریداری شد.
خرید تضمینی گندم هر سال از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا روزهای پایانی مهرماه در دیگر استان های کشور (از سواحل خزر تا مناطق سردسیر) ادامه می یابد.
اقتصام**۹۱۸۶**۹۱۸۹

خبر جدید  همتی که بیکاری را به زانو در آورد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)