دهک  | dehak
11:04:01 - پنج‌شنبه 23 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۴۶ درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند

۴۶ درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند
ارومیه – ایرنا – معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ایران گفت: سازمان تعاون روستایی از تشکل های زنان در حوزه تعاونی ها استقبال می کند و بانوان بیش از ۴۶ درصد نیروی کار بخش کشاورزی کشور را تشکیل می دهند.

عبدالرضا مسلمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارومیه افزود: شرکت های تعاونی زنان مقطعی از زمان در کشور با استقبال مواجه و بیش از ۳۰۰ تعاونی با ۷۰ هزار عضو در این زمینه ثبت شد ولی به دلایلی توسعه نیافت.
وی با اشاره به حمایت های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تعاون روستایی از تشکل های صنفی بانوان روستایی گفت: از انجمن ها و تشکل هایی که به دفاع از حقوق زنان در روستاها بپردازد و از مجموعه تعاونی هایی که زنان بخواهند در زمینه اقتصادی داشته باشند اعم از تولیدی و بسته بندی حمایت های خوبی انجام می شود.
او درباره تعداد تعاونی ها در کشور نیز افزود: تعداد شرکت های تعاونی که در سازمان به ثبت رسیده هشت هزار مورد بوده که ۶ هزار تعاونی از آنها فعال است.
وی بیان کرد: طبق آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران، چهار میلیون و ۱۳۰ هزار بهره بردار و تولید کننده در بخش کشاورزی فعالیت دارند ولی به اندازه میزان مالکیت و واحد های بهره برداری با هم متفاوت هستند.
مسلمی با اشاره به راکد بودن تعدادی از تعاونی ها در کشور بیان کرد: این تعاونی های غیرفعال با محدودیت هایی مواجه است که در صورت برطرف شدن می تواند به چرخه فعالیت اقتصاد ی بازگردد.
معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ایران ادامه داد: برخی از این شرکت ها با بحران منابع مالی مواجه است و سرمایه کافی برای فعالیت در چرخه اقتصاد را ندارد یا تسهیلات ارایه شده از سوی بانک ها برای آنان اقتصادی و به صرفه نیست.
مسلمی با بیان اینکه برخی تعاونی ها به علت محدودیت های مشارکتی غیرفعال است، گفت: اعضا در مجامع شرکت نمی کنند و هیات مدیره ها دستوری برای ادامه کار تعاونی ها ندارند.
وی اظهار کرد: برای این موارد نیز رویکردهایی در نظر گرفته شده است که فعال سازی آنها، ادغام در شرکت های دیگر و منحل کردن آنها مد نظر بوده و از کارشناسان برای تحلیل این موارد بهره گرفته شده است.
معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ایران با بیان اینکه در سند توسعه تعاون مقرر شده بود در سال ۱۴۰۴ سهم تعاون در اقتصاد کشور به بالای ۲۰ درصد برسد، افزود: به دلایل متعدد این اتفاق نیفتاد و چیزی که امروز مرکز آمار ایران اعلام کرده عددی تک رقمی بوده و انتظارات برآورده نشده است.
وی اظهار کرد: همه تعاونگران و آنها که قادر به حمایت هستنند از بانک ها گرفته تا موسسات دانشگاهی، علمی و اجرایی در این زمینه حمایت کنند.
به گزارش ایرنا، آنچه از نظر اقتصادی قابل تحلیل است ۶ میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور به طور مستقیم در امر تولید به عنوان نیروی کار درگیرند که چهار میلیون نفر فقط بهره بردار بوده و بقیه در حمل و نقل و بخش های لجستیکی فعالیت دارند؛ از این تعداد ۴۶ درصد زنان هستند.
۷۱۲۵/۷۱۲۹

خبر جدید  2 میلیون قطعه مرغ با بیماری آنفلوانزا تلف شد


منبع ::

۴۶ درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند

0/5 (0 نقد و بررسی)