دهک  | dehak
0:40:29 - سه‌شنبه 5 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۲۷۲ پروژه عشایری در دهه فجر افتتاح می شود

۲۷۲ پروژه عشایری در دهه فجر افتتاح می شود
تهران – ایرنا – رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: امسال ۲۷۲ پروژه عشایری با اعتباری بالغ بر ۶۳ میلیارد تومان به مناسبت دهه فجر در تمامی استان های کشور به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «کرمعلی قندالی» روز دوشنبه در نشست خبری خود به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در محل این سازمان برگزار شد افزود: این طرح ها در زمینه های تامین آب، احداث راه ها، جهیز اطراقگاه های عشایر به پنل های خورشیدی و تشکل های تولیدی است.

** ۱۲۰۰ کسب و کار پایدار عشایری ایجاد شد
رئیس سازمان امور عشایری کشور درباره اجرای طرح توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، گفت: در قالب این طرح باید حدود چهار هزار کسب و کار پایدار ایجاد شود که تاکنون یک هزار و ۲۰۰ شغل که بخش عمده آن در حوزه دامپروری است، ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: از ۱٫۵ میلیارد دلاری از محل منابع صندوق توسعه ملی به اجرای این طرح اختصاص یافته، تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان سهم عشایر کشور بوده است.
قندالی با اعلام اینکه تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان طرح از سوی عشایر برای دریافت تسهیلات طرح توسعه اشتغال به بانک کشاورزی معرفی شده است، گفت: رقم مورد نیاز برای ایجاد شغل پایدار بابت هر نفر به طور میانگین ۱۰۰ میلیون تومان است.

** قیمت منطقی هر کیلوگرم لاشه ۶۵ هزار تومان است
رئیس سازمان امور عشایری کشور درباره گران شدن قیمت گوشت قرمز گفت: اکنون ۹۰ درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تامین می شود که برای تامین ۱۰ درصد باقیمانده نیز از ابتدای امسال تاکنون نیز حدود ۱۲۰ هزار تن واردات انجام شده است.
قندالی افزود: جمعیت دام سبک عشایری کشور ۲۳ میلیون راس است که سالانه ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار راس آن به بازار عرضه می شود.
وی بر این باور است که بخش عمده ای از افزایش قیمت گوشت قرمز ناشی از افزایش هزینه های تمام شده تولید است به طوری که در سال ۹۶ هر کیلوگرم نهاده دامی با ارز ۳۳۰۰ تومان تامین می شد در حالی که امسال با ارز ۴۲۰۰ تومان خریداری می شود.
وی به افزایش هزینه های تولید از جمله قیمت دارو و واکسن اشاره کرد و ادامه داد: این درحالیست که بخشی از نهاده مورد نیاز صنعت دام از محل یارانه دولت با ارز رسمی و بخشی دیگر از بازار آزاد تامین می شود.
قندالی تصریح کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم لاشه به طور میانگین در استان ها ۷۷ هزار تومان و برای تهران بیش از ۸۰ هزار تومان است در حالی که قیمت منطقی هر کیلوگرم لاشه گوسفندی برای مصرف کنندگان باید بین ۶۰ تا ۶۵ هزارتومان باشد.

خبر جدید  توزیع میوه تنظیم بازاری تا 15 فروردین ادامه دارد

** ۶۶ هزار کیلومتر «ایل راه» عشایری ایجاد شد
رئیس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی ۶۶ هزار کیلومتر «ایل راه» عشایری در کشور ایجاد شده است که باعث شده ۹۵ درصد عشایر به راه‌ها دسترسی داشته باشند؛ این در حالی است که قبل از انقلاب عشایر به ۱۵ تا ۳۰ درصد راه ها دسترسی داشتند.
وی افزود: پس از انقلاب ۱۰۰ درصد عشایر به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا کردند و تانکرهای سیار آب سالم در اختیارشان قرار گرفت.
قندالی اظهارداشت: در توافقنامه‌ای که با وزارت نیرو به امضا رسیده، مقرر شده است تا پایان برنامه ششم توسعه ۷۵ هزار خانوارعشایر به سیستم و پنل های انرژی خورشیدی مجهز می شوند.
به گفته وی، اکنون ۲۴ هزار خانوار عشایری از پنل های خورشیدی بهره می گیرند.
رئیس سازمان امور عشایر با بیان این که ۳۸ میلیون هکتار از مراتع درجه یک کشور در اختیار عشایر قرار دارد، ادامه داد: سالانه ۲۰۰ هزار تن گوشت مورد نیاز کشور توسط عشایر تامین می شود.
قندالی گفت: پیش از پیروزی انقلاب کمتر از ۲۵ درصد عشایر باسواد بودند که امروز بیش از ۷۵ درصد سواد دارند.
به گفته وی، طرح ویژه ارائه خدمات آموزشی در دست اجراست تا بازماندگان از تحصیل و یا کسانی که به هر دلیل افت تحصیل داشته اند مشغول به تحصیل شوند.
وی افزود: طبق برنامه ششم توسعه باید شاخص باسوادی در مناطق عشایری به ۸۵ درصد برسد.
رئیس سازمان امور عشایری کشور از اقدامات این سازمان در زمینه ایجاد صندوق‌ها و تشکل‌های عشایری اشاره کرد و گفت: ‌یک میلیارد تومان به صندوق زنان عشایری اختصاص یافته و در مجموع با سرمایه‌های این سازمان ۴۰۰ میلیارد تومان از این صندوق برای تامین نهادها استفاده شده است که در ۲۰ روز آینده سرمایه این صندوق به ۷۰ میلیارد تومان می رسد.
وی اضافه کرد: اکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن علوفه دامی از طریق بورس، واردات و بازار آزاد تامین می شود که قرار است جیره غذایی دام به صورت علمی داده شود که بدین منظور ۲۶ کارخانه کنستانتره از طریق تشکل‌ها ایجاد خواهد شد.
** عشایر قاچاقچی نیستند
قندالی درباره این که ادعا که بخش عمده دام عشایری به صورت قاچاق از کشور خارج می شود، گفت: در بحث قاچاق بیشتر چوب داران و دلالان دخالت دارند و عشایر کشورقاچاقچی نیستند.
وی اضافه کرد: قاچاق دام زنده در حدی نیست که باعث افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار داخلی شود.
به گفته وی، اکنون قیمت هرکیلوگرم دام زنده بین ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان است اما میانگین با قیمت ۳۵ هزار تومان به فروش می رسد و ۱۰ هزارتومان گران فروشی می شود.
وی درباره اعتبارات بخش عشایری کشور افزود: از محل مالیات بر ارزش افزوده ۱۲۰ میلیارد تومان به جامعه عشایری، ۴۰ میلیارد تومان برای مقابله با بحران کم‌آبی، ۵۰ میلیارد تومان برای کمک به یارانه علوفه، ۳۰ میلیارد تومان طرح مطالعات و ساماندهی عشایر و ۷۰۰ میلیارد تومان هم توسط دستگاه‌های مختلف برای اجرای پروژه‌های عشایری پرداخت شده است.
وی ادامه داد: برای توانمندسازی عشایر، هفت طرح در قالب اقتصاد مقاومتی از جمله قالب طرح زنجیره تولید گوشت قرمز تعریف شده که در چند سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان به این طرح تخصیص یافت و سالانه یک درصد از درآمد صندوق توسعه ملی برای اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص می‌یابد.
رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهارداشت: استفاده از ظرفیت‌ گیاهان دارویی، ‌گردشگری، صنایع دستی و ایجاد شرکت‌های فنی و مهندسی از برنامه‌های سازمان امور عشایر در توانمندسازی جامعه عشایری کشور است.
اقتصام**۹۱۸۶*۲۰۲۵

خبر جدید  بودجه سال آینده وزارت کشاورزی عقب گرد کرد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)