۱۹:۱۵:۵۰ - یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قیمت گوشت در یکسال گذشته چگونه تغییر کرد؟
افزایش قیمت گوشت قرمز در سال گذشته کار را به‌جایی کشاند که تعداد زیادی از مردم برای خرید گوشت یخی چند ساعت در صف‌های توزیع گوشت منجمد بایستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دام گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، افزایش قیمت گوشت قرمز از ابتدای سال ۹۷ بهصورت روزانه شروع شد و در بهمنماه کار بهجایی رسید که مردم برای خرید گوشت منجمد مجبور شدند درصف بایستند.

سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور ۹۲۶ هزار تن است که حدود ۸۰۰ هزار تن آن را باید وزارت جهاد کشاورزی تأمین کند و مابقی از طریق واردات گوشت قرمزتأمین میشود. آنگونه که منابع مطلع اعلام کردند تا پایان بهمنماه سالجاری وزارت جهاد کشاورزی تنها ۳۳۰ هزار تن گوشت وارد بازار کرده است. این در حالی است که میزان عرضه بایستی به ۷۵۰ هزار تن میرسید که مسئولان علت این اتفاق را قاچاق گوشت اعلام می کنند.

دولت بااینکه رقم بالایی از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را برای رفع این مشکل هزینه کرد و بخش دام و طیور، از نهادههای تولید تا خرید، واردات گوشت و دام زنده را تقویت کرد اما آمار و سفره مردم نشان میدهد که اقدامات دولت در بهبود شرایط و ثبات قیمت اثری نداشت.

قیمت هر کیلو گوشت قرمزدر تاریخ ۲۵ فروردین سال گذشته ۳۴۵ هزار و ۶۰۰ ریال بود درحالیکهدر تاریخ ۲۵ فروردین امسال هر کیلو گوشت قرمز به قیمت ۷۷۶ هزار و ۱۳۶ ریال رسیده است.

در تاریخ ۲۷ اسفندماه قیمت گوشت قرمز با ثبت رقم ۷۸۱ هزار و ۱۳۶ ریال به بالاترین قیمت خود در یک سال گذشته رسیده است.

در نمودار دام کشتار فوق که از تاریخ ۲۵ فروردین ۹۷ تا ۲۵ فروردین ۹۸ تنظیم شده و بهصورت «روزانه» و مقایسهای با یک سال قبل تهیه شده است، کاملاً نشان میدهدکه قیمت هر کیلو گوشت قرمز بهصورت صعودی افزایش یافته است.

نزدیک شدن ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضای مردم میتواند تأثیراتی بر قیمت گوشت قرمز داشته باشد که اگر تدابیر مؤثریبرای این حوزه اتخاذ نشود باید شاهد افزایش قیمت بیشتر گوشت بود.

انتهای پیام/۴۰۲۸/


منبع :: http://ana.ir