۱۹:۰۱:۴۶ - پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کشت پسته در ۱۰ استان نیمه شمالی ایران ترویج می شود
اردبیل- ایرنا- کارشناس مسئول پسته وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که با توجه به تغییرات اقلیمی و ضرورت تنوع بخشی به تولید محصولاتی با نیاز آبی کمتر، کشت پسته در ۱۰ استان در نیمه شمالی ایران ترویج می شود.

محمد اکبری روز پنجشنبه در جریان سفر به استان اردبیل و در بازدید از یک واحد باغ پسته در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: به علت تغییرات اقلیمی استان های اردبیل، ایلام، لرستان، همدان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خراسان شمالی برای ترویج و گسترش کشت پسته انتخاب شده است.
وی بیان کرد: در سال های اخیر به علت های تغییرات اقلیمی، کمبود آب، دمای بالا در فصل زمستان و تابستان کاشت پسته از مناطق جنوبی به نواحی شمال کشور گسترش یافته و بخشی از باغات این محصول در استان قزوین و مرکزی و حتی مناطق غربی کشور به صورت خودجوش ایجاد شده و به باروری رسیده است.
اکبری بر تداوم آموزش پسته کاران و کارشناسان حوزه باغبانی جهاد کشاورزی این استانها تاکید کرد و گفت: باید در این زمینه کارشناسان و باغداران دانش و تجربیات جدید و مفید را کسب کرده و در فرایند تولید محصول به کار ببندند.
وی اضافه کرد: با توجه به گسترش کشت پسته در این استان ها لازم است که کاشت، داشت و برداشت این محصول به شکل علمی و با استفاده از تجربیات مهم کشور در این زمینه مدیریت شده و باغات به شکل اصولی احداث و فرایند تولید مدیریت شود.
کارشناس مسئول پسته وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به کشت ۴۷۹ هزار هکتار باغ پسته مثمر و غیرمثمر در سطح کشور ادامه داد: ۳۶۰ هزار هکتار از این باغات مثمر بوده و محصول از این اراضی برداشت می شود.
اکبری بیان کرد: امسال به علت نوسانات دمایی بخش زیادی از محصول پسته از دست رفت به طوری که میزان تولید به کمتر از ۲۰۰ هزار تن رسید در حالی که سال های پیش بیش از ۳۲۰ هزار تن محصول پسته از باغات کشور برداشت می شد.
وی ۷۰ درصد رقم کشت شده پسته در ایران را از نوع تجاری فندقی (اوحدی) ذکر کرد و گفت: علاوه بر این، رقم اکبری و احمدآقایی، تاج و قزوین هم کشت می شود ولی دو رقم اکبری و احمدآقایی به علت ارزش تجاری بالا خواهان بیشتری دارد.
اکبری ایران را دارای گنجینه غنی از ارقام پسته عنوان کرد و با اشاره به وجود بیش از ۳۰۰ رقم پسته در کشور افزود: ارقام کشت شده در ایران که به روش تجربی و در طول سال ها به دست آمده، یک ذخیره ژنتیک غنی محسوب می شود که برخی از این ارقام مقاومت بالا و مطلوبی در برابر شوری و خشکی دارد.
وی پسیل پسته را عمده آفت باغات پسته عنوان کرد و ادامه داد: بیشتر از آفات، توجه به رقم و نیز استفاده از روش های علمی متناسب با ظرفیت های مناطق در تولید پسته ضروری است.
کارشناس مسئول پسته وزارت جهاد کشاورزی دانش کاشت پسته در ایران را بومی و تجرییات پسته کاران را کم نظیر خواند و خواستار توجه پسته کاران در استان های کشور به تجربیات باغداران در این زمینه شد.
در استان اردبیل ۱۸۵ هکتار باغ پسته در مناطق مستعد جنوب استان در شهرستان های خلخال و کوثر و نیز در مناطق گرمسیری شهرستان های مشگین شهر، گرمی، بیله سوار و پارس آباد کشت شده و کاششت این محصول به سرعت در حال گسترش است.
استان اردبیل دارای ۲۲۵ هزار هکتار اراضی آبی ، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۴۱ هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش از ۴٫۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می کند.
۱۹۰۵/ ۱۲۵۷


منبع :: http://www.irna.ir