دِهَک
۰:۵۶:۲۹ - دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۲ میلیون تن دانه روغنی طی هشت ماه وارد کشور شد

۲ میلیون تن دانه روغنی طی هشت ماه وارد کشور شد
تهران- ایرنا- گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرد: در هشت ماهه امسال ۲ میلیون و ۱۳۳ هزار تن دانه روغنی به ارزش یک میلیارد و ۴۱ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد رشد داشت.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، دانه های روغنی در فهرست کالاهای اساسی دولت قرار دارد و ارز مورد نیاز آن با نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان تامین می شود؛ این کالا، ماده مورد نیاز و پایه در صنایع روغن نباتی به شمار می رود.
در هشت ماهه نخست امسال، ۲۱ میلیون و ۴۹۸ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد و ۵۴۹ میلیون دلار وارد کشور شد؛ این میزان واردات نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲٫۵۸ درصد از نظر وزنی و ۱۴٫۴ درصد از لحاظ ارزش دلاری، کاهش داشت.
براساس این گزارش واردات کنجاله سویا نیز در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۱ درصد رشد داشت به طوری که یک میلیون و ۶۱ هزار تن کنجاله به ارزش ۴۹۶ میلیون دلار وارد کشور شده است.
همچنین در نیمه نخست امسال بیش از ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش چهار میلیارد و ۶۷۶ میلیون دلار وارد کشور شده است و این میزان ۵۶درصد کل واردات را از نظر وزنی شامل می شود.
ذرت، برنج، دانه های روغنی، دارو، روغن های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود، قند و شکر و گندم از جمله کالاهای اساسی هستند که در این مدت وارد کشور شده اند.
اقتصام**۹۱۳۲*۲۰۲۵

منبع :: http://www.irna.ir