دهک  | dehak
0:46:53 - دوشنبه 18 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۱۸درصد محصولات کشاورزی استراتژیک کشور تولید خوزستان است

۱۸درصد محصولات کشاورزی استراتژیک کشور تولید خوزستان است
اهواز – ایرنا – رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه بیش ۱۶ میلیون تن محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود گفت: حدود ۱۸ درصد محصولات کشاورزی استراتژیک کشور در این استان تولید و برنامه ریزی برای افزایش تولیدات صورت گرفته است.

کیخسرو چنگلوایی روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان هندیجان با محوریت مقابله با هجوم ملخ هایی دریایی، بیان کرد: کمک به ایجاد امنیت غذایی، حفظ منابع تولید به ویژه آب و خاک و کمک به بهبود زندگی کشاورزان و بهره برداران از جمله سه وظیفه اصلی جهاد کشاورزی است.
وی گفت:در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی کل تولیدات محصولات کشاورزی خوزستان ۲ میلیون تن بود در حالی که هم اکنون از مرز ۱۶ میلیون تن گذشته ایم.
چنگلوایی با بیان اینکه سرعت رشد تولید محصولات کشاورزی در خوزستان بیش از میانگین کشوری است افزود:این استان حدود ۱۳٫۳ درصد محصولات کشور را تولید می کند و حدود ۱۸ درصد محصولات استراتژیک کشاورزی کشور نیز در خوزستان تولید می شود.

** ملخ دریایی از مخرب ترین آفات کشاورزی است
وی در خصوص آفت ملخ دریایی که به تازگی در خوزستان مشاهده شده گفت: در کل دنیا سالانه حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از محصولات زارعی و باغی توسط عوامل زیان رسانی مانند حشرات، علف های هرز و … از بین می روند.
وی ملخ را یکی از مخرب ترین آفات دانست و ادامه داد: این آفت همه چیز خوار، هر آنچه که منشا گیاهی داشته باشد می خورد و ۲ تا سه برابر وزن خود غذا مصرف می کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: این آفت قادر است با تشکیل دسته های ۹۰ میلیاردی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ کیلومتر طغیان و توفان بپا کرده و نباید دست کم گرفته شود.
چنگلوایی با بیان اینکه این آفت در خوزستان تا خرداد سال آینده رصد خواهد شد افزود: هم اکنون نگرانی از بابت این آفت وجود ندارد و با تمهیداتی که در خوزستان دیده شده برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ ها آمادگی وجود دارد.

خبر جدید  دولت دست دلالان را از بازار نهاده های دامی کوتاه کند

** با دید فرابخشی به موضوع مقابله با ملخ ها ورود شد
سرپرست فرمانداری هندیجان نیز در این جلسه بیان کرد: ملخ دریایی نخستین بار دراین شهرستان مشاهده شد که پس از رویت، اقدامات لازم برای مقابله با این آفت به منظور جلوگیری از گسترش و ورود آن به سایر شهرستان ها انجام شد.
علی بویری گفت: مقابله با این آفت با نگاه استانی و فرابخشی در هندیجان آغاز شد و پشتیبانی کاملی از جهاد کشاورزی این شهرستان به منظور صیانت از محصولات کشاورزی صورت گرفت.

** موج دوم آفت ملخ دریایی در راه است
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این جلسه گفت: براساس گزارش هایی که از طریق فائو در اختیار این سازمان قرار گرفته است، موج دوم این آفت در حال حرکت بوده که احتمال دارد به سمت کنارک و دلگان سیستان بلوچستان تمایل داشته باشد و احتمال حرکت آن به سمت خوزستان کمتر است هرچند این موجود بسیار هوشمند و غیر قابل پیش بینی است.
محمد قاسمی نژاد با ارایه آماری از اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با این آفت در خوزستان افزود:حدود ۹۵ تیم ارزیابی و پایش و ۲۰ تیم سمپاشی در خوزستان فعال شده و تاکنون حدود ۲ تن سم توزیع و برگزاری مناقصه تهیه سه تن سم دیگر نیز درخواست شده است.
وی ادامه داد:سمپاش های ULV و زنبه ای و هوایی به اندازه کافی فعال شده اند و آمادگی کامل در سطح خوزستان وجود داشته و جای نگرانی نیست.

خبر جدید  قیمت سیب‌زمینی متعادل می‌شود

** جمعیت ملخ ها در هندیجان در حال کاهش است
مدیر جهاد کشاورزی هندیجان نیز در این جلسه بیان کرد: از ابتدای مشاهده ملخ ها در شهرستان(۱۱ بهمن) تاکنون گروه های پایش به ۶ تیم افزایش پیدا کرده و مناطق آلوده به ملخ شناسایی و سمپاشی و کانون کوبی آنها در حال انجام است.
جمشید اسلامیان گفت: با اقدامات صورت گرفته از جمله سمپاشی زمینی از روز گذشته شاهد کاهش جمعیت ملخ ها در کانون های شرقی و جنوبی هندیجان هستیم.
وی ادامه داد:هم اکنون کار سمپاشی هوایی با استفاده از۲ پهپاد در حال انجام است و در روزهای آینده به پنج فروند افزایش خواهد یافت و هر پهپاد قادر به سمپاشی یک هکتار در هر هشت دقیقه است.
ملخ دریایی یکی از مضرترین انواع ملخ هاست که بومی ایران نیست و در کشورهای دیگر به نام ملخ صحرایی یا بیابانی نامیده می شود و چون معمولا از روی خلیج فارس پرواز، و خود را به ایران می رساند به همین دلیل در ایران به آن ملخ دریایی می گویند.
سواحل دریایی مرز رویت و نخستین محل برای مشاهده احتمالی این ملخ هاست و ۲ بندر بحرکان و سجافی شهرستان هندیجان در حال پایش روزانه برای تعیین سطح تراکم این ملخ ها(تعداد در متر مربع) هستند.
آخرین بار در سال ۱۳۷۲ این ملخ ها در این شهرستان مشاهده شدند و در سال ۱۳۴۲ نیز به صورت تهاجمی به محصولات کشاورزی در این شهرستان حمله و خسارت سنگین به بار آوردند.
به منظور پیشگیری و مقابله با هجوم احتمالی ملخ دریایی در این شهرستان یک فروند هواپیمای سمپاش ظهر جمعه ۲۰ بهمن در این شهرستان مستقر شد.
عملیات سمپاشی هوایی زمین های کشاورزی هندیجان با پهپاد، به منظور پیشگیری از هجوم و مقابله با آفت ملخ دریایی، از روز شنبه در این شهرستان آغاز شد.
بندر هندیجان با ۹۵ کیلومتر مرز آبی و ۲ بندر تجاری و صیادی سجافی و بحرکان در جنوب خوزستان و شمال خلیج فارس قرار گرفته‌ است.
۷۱۶۳/ ۶۰۳۷

خبر جدید  حجتی: سه هزار هکتار گلخانه در کشور دایر شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)