دهک  | dehak
10:50:44 - سه‌شنبه 16 جولای 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۱٫۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی با اجرای یک دستور رهبری

۱٫۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی با اجرای یک دستور رهبری
خودکفایی در تولید گندم که با دستور و پیگیری سالهای پیش رهبری محقق شده، این روزها که با مشکل تحریم و تامین ارز روبرو هستیم، بیش از پیش جلوه گری می کند، چرا که حداقل از خروج سالانه ۱.۵ میلیارد دلار از کشور جلوگیری کرده است.

شعارسال : خودکفایی در تولید گندم که با دستور و پیگیری سالهای پیش رهبری محقق شده، این روزها که با مشکل تحریم و تامین ارز روبرو هستیم، بیش از پیش جلوه گری می کند، چرا که حداقل از خروج سالانه ۱.۵ میلیارد دلار از کشور جلوگیری کرده است . براساس آمار سال گذشته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد فائو، ایران در تولید ۲۱ محصول کشاورزی، رتبه‌های تک‌رقمی را بین کشورهای جهان به خود اختصاص داده است و در بخش تولید گندم با وجود محدودیت هایی که دارد، با تولید ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن (در سال ۹۷) پانزدهمین کشور تولید کننده این کالاهای مهم استراتژیک در دنیا است . پیش بینی تولید گندم در سال جاری نیز ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که در صورت تحقق این رقم، تولید ۱٫۲ میلیون تن افزایش خواهد داشت؛ البته باید توجه کرد که میزان تولید گندم در سال ۱۳۵۷ ( قبل از پیروزی انقلاب) ۴ میلیون تن بود . پیش از خودکفایی در تولید این کالاهای استراتژیک در کشور سالانه ۴ تا ۶٫۵ میلیون تن گندم وارد کشور می شد و این میزان واردات با توجه به شرایط سخت تحریمی ایران هزینه های فراوانی برای کشور به همراه داشت . براساس آماری که از سوی سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) منتشر شده ، میزان مصرف گندم در ایران به دو برابر میانگین جهانی می رسد که برای تامین این محصول لازم است که سالانه ۱۱ میلیون تن ذخیره داشته باشیم . هزینه واردات گندم در صورتی که خودکفا نبودیم؟ قیمت جهانی هر تن گندم آمریکا ۲۲۰ دلار و قیمت هر دلار در سامانه نیما حدود ۱۱ هزار و ۵۶۰ تومان است. بر این اساس قیمت هرکیلوگرم گندم وارداتی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود که به این رقم هزینه های جابه جایی و سایر هزینه ها را نیز باید اضافه کرد . در شرایطی که با سخت ترین تحریم علیه کشورمان مواجه هستیم، در صورتی که در تولید این کالای استراتژیک خودکفا نبودیم، این روزها که تامین ارز مشکل اساسی کشور است، مجبور بودیم برای تامین بیش از ۶ میلیون تن کسری گندم حدود ۱٫۵ میلیارد دلار هزینه کنیم که با دلار نیمایی حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان می شود . بر اساس آمار گمرک در سال ۹۳،‌ شش میلیون و ۹۵۴ هزار تن گندم به ارزش دو میلیارد و ۲۸۹ میلیون دلار به ایران وارد شد به طوری که این محصول در صدر کالاهای وارداتی قرار گرفت . خودکفایی در تولید کالاهای استراتژیک بخش کشاورزی به ویژه گندم، برنج و دانه های روغنی همواره مورد تاکید امام خامنه ای بوده است و ایشان دردیدارهای خود با مسئولان به این موضوع تاکید و آن را مورد توجه و پیگیری قرار دادند. به طوری که در ۵ شهریور ۱۳۸۰ در دیدار رئیس جمهوری و اعضای هیأت دولت‌ با رهبر انقلاب، ایشان بیانات جالبی خطاب به محمود حجتی وزیر وقت جهاد کشاورزی در باره خودکفایی بیان داشتند که بخش از آن در ذیل مطلب آمده است . « من امروز بر آن سه نکته‌ای که به ایشان عرض کردم، مسأله کشاورزی را اضافه میکنم؛ همان چیزی که آقای حجّتی در این‌جا قولش را به من دادند و من توقّع داشتم که ایشان در مجلس هم آن را بگویند – که متأسفانه نگفتند – و آن این است که ما در مواد اصلی غذایی کشور، یعنی گندم و برنج و احتمالاً روغن، خودکفا شویم. ایشان به من قرص و محکم گفتند که میتوانیم خودکفا شویم؛اما هرچه گوش تیز کردم ببینم ایشان در مجلس کلمه «خودکفایی» را می‌آورند، دیدم نه! ایشان گفتند ما می توانیم اینها را پیش ببریم. پیش بردن کجا، خودکفایی کجا!؟ »
شعار سال،بااندکی اضافات و تلخیص برگرفته ازخبرگزاری تسنیم،تاریخ انتشار: ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸، کدخبر:۲۰۵۳۹۵۴ www.tasnimnews.com،
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: ۱٫۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی با اجرای یک دستور رهبری

خبر جدید  پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به زنبورداران گیلان
0/5 (0 نقد و بررسی)