دهک  | dehak
1:09:23 - سه‌شنبه 26 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۳ راهکار ستاد تنظیم بازار برای پایان‌دادن به وضعیت قرمز بازار گوشت

۳ راهکار ستاد تنظیم بازار برای پایان‌دادن به وضعیت قرمز بازار گوشت
اختصاص ارز ۴۲۰۰تومانی به نهاده‌ها، ممنوعیت و وضع تعرفه برای صادرات، صدور مجوز واردات جوجه یک‌روزه و محصول نهایی، راهکارهای ستاد تنظیم بازار کشور برای کاهش التهاب بازار گوشت قرمز و مرغ بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اختصاص ارز ۴۲۰۰تومانی به نهادهها، ممنوعیت و وضع تعرفه برای صادرات، صدور مجوز واردات جوجه یکروزه و محصول نهایی، راهکارهای ستاد تنظیم بازار کشور برای کاهش التهاب بازار گوشت قرمز و مرغ است؛ بازاری که این روزها، عرضه و تقاضا در آن، بهواسطه فضای روانی، کاهش مقطعی تولید و افزایش قاچاق ملتهب شده است.

بر اساس آمارهای رسمی، نیاز سالانه کشور با جمعیت ۸۰میلیونی و سرانه ۱۲ کیلوگرم، حدود ۹۶۰ هزارتن است که تا پایان سال، حدود ۴۲۰ هزارتن از محل تولیدات داخلی (۲۷۰ هزارتن کشتارگاه و ۱۵۰ هزارتن خودکشتاری) و در صورت تأمین ارز، ۲۰۰ هزارتن از محل واردات تأمین میشود.

خبر جدید  قیمت نان‌های صنعتی ۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافت

این آمار نشان میدهد که برای تأمین نیاز داخل حدود ۳۴۰ هزارتن کسری وجود دارد؛ کسری که دلیل آن را باید در کاهش تولید و افزایش قاچاق جستوجو کرد.
براساس آمار کشتارگاهها، میزان تولید داخلی از نظر وزنی، از حدود ۴۷۰ هزارتن به ۲۳۰ هزارتن در نه ماه سال ۹۷ و از نظر لاشه از ۵/۱۴ میلیون لاشه کشتاری به ۳/۷ میلیون لاشه در سال ۹۷ کاهش یافته است.

در سالهای گذشته، بخشی از کسری گوشت کشور از محل قاچاق ورودی از کشورهای همسایه نظیر پاکستان تأمین میشد که بهدلیل افزایش نرخ ارز و اختلاف قیمت دام زنده سبک در مقایسه با کشورهای همسایه (بهویژه کشورهای جنوبی و غربی) قاچاق خروجی دام زنده خصوصاً دام مولد افزایش چشمگیری داشت و در عین حال قاچاق ورودی نیز به صفر رسیده است.

خبر جدید  میزان خرید تضمینی گندم از ۲ میلیون تن گذشت

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برای برونرفت از این مشکلات، سیاست تأمین نیاز داخل بر اساس واردات از کشورهای استرالیا، آسیای میانه، رومانی و برزیل را در دستور کار قرار داده، بهطوری که میزان واردات گوشت قرمز در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه آن در سال ۹۶ از نظر وزنی ۱۳درصد و ارزشی ۲۱درصد افزایش داشته است، از این رو، با برطرف شدن مشکلات انتقال ارز در تهیه بموقع و مناسب گوشت قرمز، بازار در روزهای منتهی به پایان سال به ثبات میرسد.

انتهای پیام/*


منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر جدید  مرغ‎ها به جای دان، نان‎خشک و سیب‎زمینی خوردند
0/5 (0 نقد و بررسی)