دهک  | dehak
0:40:23 - جمعه 22 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کشاورزی هزمزگان نیازمند حمایت دولت است

کشاورزی هزمزگان نیازمند حمایت دولت است
تهران – ایرنا – نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها گفت: استان هرمزگان بخش عمده ای از محصولات کشاورزی خارج از فصل را تولید می کند و کشاورزی این استان نیازمند حمایت های دولت برای تامین آب است.

سید یعقوب دریانورد درگهانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حمایت های دولتی می تواند در قالب اعطای تسهیلات، تامین آب کشاورزی، خرید محصولات و امکانات صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای منطقه و بیمه محصولات باشد.
وی ادامه داد: محصولات خارج فصل در زمستان در هرمزگان بیشتر شامل: گوجه فرنگی، خیار، فلفل و محصولات جالیزی مانند هندوانه است که زمین های زیادی را زیر کشت می برد.
دریانورد درگهانی خاطرنشان کرد: ایران در بین کشورهای منطقه از موقعیت بسیار مناسبی برای کشت محصولات خارج از فصل برخوردار است و در این زمینه نیز در بین کشور های منطقه بازار خوبی را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: اما متاسفانه از کشت این نوع محصولات حمایت نمی شود و نبود آب کافی برای کشاورزی و همچنین کمبود بیمه محصولات کشاورزی همیشه کشاورزان این منطقه را با مشکل و خسارت مواجه می کند.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها در مورد کمبود آب کشاورزی گفت: پیش از این کشاورزان منطقه برای آبیاری زمین های کشاورزی خود از آب سد میناب استفاده می کردند و در زمینه تامین آب کشاورزی کمتر مشکل داشتند، اما در حال حاضر حجم بالایی از آب شرب مردم بندرعباس از طریق سد میناب تامین می شود و کشاورزان استان هرمزگان با کمبود آب در بخش کشاورزی مواجه شده اند.
وی ادامه داد: بهتر است که دولت آب شرب مناطقی مانند بندرعباس را از طریق آب شیرن کن تامین کند و منایع آبی سد میناب هم بیشتر به بخش کشاورزی اختصاص یابد.
دریانورد درگهانی گفت: نبود بیمه محصولات کشاورزی، کشاورزان را دچار خسارت می کند و اگر محصولات کشاورزی از سوی دولت بیشتر بیمه شوند، کشاورزان با اطمینان خاطر سطح بیشتری از اراضی را زیر کشت می برند.
وی افزود: کشورهای منطقه به خصوص قطر بازار بسیار خوبی برای صادرات محصولات کشاوری استان هرمزگان محسوب می شود و اگر دولت هم کمک و حمایت کند، محصولات کشاورزان این منطقه به موقع به این کشورها صادر می شود.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان، نبود بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی را یکی از موانع صادرات محصولات کشاورزی این منطقه خواند و گفت: بسته بندی محصولات کشاورزی در صادرات نقش بسیار مهمی را دارد و دولت با اعطای تسهیلات به کشاورزان و استقرار صنایع بسته بندی می تواند به صادرات محصولات کشاورزان هرمزگان به کشورهای منطقه کمک بسیار مهمی را انجام دهد.
وی اعلام کرد: کشور قطر که بازار بسیار خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی است در حال حاصر ۹۵درصد در اختیار کشور ترکیه قرار دارد و ایران سهم بسیار کمی را در این خصوص به خود اختصاص داده است.
اجتمام *۲۱۸۱ * ۳۰۶۳

خبر جدید  معمایی به نام زوال مرکبات و تکاپو برای یافتن راه حل آن


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)