دهک  | dehak
1:23:24 - سه‌شنبه 26 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کاهش ۳۵ میلیون تنی تولید گندم جهان/تولید برنج ۶ میلیون تن بیشتر شد

کاهش ۳۵ میلیون تنی تولید گندم جهان/تولید برنج ۶ میلیون تن بیشتر شد
بر اساس گزارش فائو، تولید گندم امسال در جهان ۳۵ میلیون تن کاهش یافته اما تولید برنج بیش از ۶ میلیون تن رشد داشته است، تولید ذرت در جهان بیشترین کاهش را نسبت به سایر غلات داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی اعلام کرد؛‌ پیش‌بینی اخیر فائو برای تولید جهانی غلات در ۲۰۱۸ میلادی ۲۵۹۵ میلیون تن است که به طور جزئی کمتر از میزان مورد انتظار ماه نوامبر (آبان) و تقریباً ۶۲٫۵ میلیون تن (۲/۴ درصد) کمتر از رکورد  سال ۲۰۱۷ است.

پیش‌بینی فائو برای تولید جهانی برنج در ۲۰۱۸ نسبت به میزان مورد انتظار ماه نوامبر تغییر چندانی نداشته اما با رشد ۱٫۳ درصد نسبت به سال گذشته به رکورد جدید ۵۱۳ میلیون تن رسیده است. در سطح کشورها، میزان تولید برنج در ماداگاسکار کاهش یافته است و دلیل این امر، بارش‌های نامنظم و خسارت‌های ناشی از طوفان بوده است. در مقابل چشم‌انداز تولید برنج در برخی از کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب به ویژه پرو افزایش یافته که دلیل عمده آن، بهبود عملکرد انتظاری بوده است.

پیش‌بینی می‌شود تولید جهانی گندم به حدود ۷۲۵/۱ میلیون تن برسد که به دلیل کاهش برآورد تولید گندم در ترکیه و روسیه، تقریباً ۲٫۸ میلیون تن کمتر از میزان انتظاری ماه نوامبر (آبان) می‌باشد. همچنین پیش‌بینی فائو برای تولید جهانی غلات دانه درشت نیز تقریباً ۳٫۱ میلیون تن نسبت به میزان انتظاری ماه نوامبر کاهش یافته و به حدود ۱۳۵۷ میلیون تن رسیده است. تعدیلات کاهشی در میزان تولید جو و سورگوم، دلیل عمده کاهش انتظاری اخیر در تولید غلات دانه درشت می‌باشد. با این وجود، پیش‌بینی برای تولید جهانی ذرت بدون تغییر باقی مانده است چرا که بازنگری افزایشی در تولید ذرت اوکراین به دلیل بهبود عملکرد انتظاری با کاهش چشم‌انداز تولید ذرت آمریکا جبران شده است.

در نیمکره شمالی، کشت گندم زمستانه سال ۲۰۱۹ همچنان در جریان است. انتظار می‌رود قیمت‌های بالای تولیدکننده در آمریکا موجب افزایش سطح زیر کشت شود اما رطوبت بیش از اندازه خاک، سرعت عملیات کشت گندم را کاهش داده است. افزایش کشت گندم زمستانه برای اتحادیه اروپا نیز پیش‌بینی می‌شود هر چند، آب و هوای خشک بر کشت گندم زمستانه برخی از کشورها اثرگذار بوده است. همچنین در آسیا، به دلیل وجود شرایط آب و هوای مساعد در روسیه و اوکراین، افزایش کشت گندم برای این دو کشور پیش‌بینی می‌شود. همین‌طور در چین و هند نیز آب و هوای مساعد موجب رشد بهتر محصول شده است اما در پاکستان، کاهش میزان عدم دسترسی به آب تا اندازه‌ای بر پیش‌بینی‌های مقدماتی گندم این کشور تأثیرگذار بوده است.

در نیمکره جنوبی، غلات تابستانی ۲۰۱۹ در حال کشت است. آب و هوای مساعد و قیمت‌های بالاتر موجب بهبود چشم‌انداز تولید ذرت در آرژانتین و برزیل شده است به طوری که انتظار می‌رود تولید ذرت در این دو کشور در مقایسه با کاهش سال ۲۰۱۷ به افزایش قابل توجهی دست یابد. پیش‌بینی توسعه کشت ذرت در آفریقای جنوبی وجود دارد و این در حالی است که با وجود مساعد بودن شرایط اولیه آب و هوایی اما چشم‌انداز شرایط نامناسب بی‌آبی به همراه پدیده احتمالی ال‌نینو، دورنمای کشور و بخش را متزلزل کرده است.

خبر جدید  کلاه گشادی که در مزایده «مغان»بر سر دولت رفت/کوه واگذاری‌ها در «مهستان» موش زایید

پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ به ۲۶۴۹ میلیون تن برسد که اندکی کمتر از میزان مورد انتظار ماه نوامبر می‌باشد اما هنوز ۱٫۳ درصد بیشتر از ۲۰۱۷/۱۸ می‌باشد. انتظار می‌رود مصرف کل غلات دانه درشت به رکورد جدید ۱۴۰۱ میلیون تن برسد که دلیل عمده آن افزایش بسیار زیاد ۳٫۳ درصدی در مصرف ذرت می‌باشد. بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود مصرف ذرت در ۲۰۱۸/۱۹ به طور عمده به دلیل تقاضای زیاد از ذرت برای خوراک دام و مصارف صنعتی به ویژه از سوی چین و آمریکا به حدود ۱۱۰۷ میلیون تن برسد.

پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی گندم در ۲۰۱۸/۱۹ با عدم تغییر از میزان انتظاری ماه نوامبر و با افزایش جزئی از سال گذشته تقریباً ۷۴۰ میلیون تن باشد. انتظار می‌رود مصرف غذایی گندم هم‌راستا با رشد جمعیت به حدود ۵۱۰ میلیون تن برسد. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود استفاده از گندم به عنوان خوراک دام به دلیل کاهش تولید و قیمت‌های بالاتر گندم همچنان در حدود ۱۴۱ میلیون تن ثابت باقی بماند. پیش‌بینی فائو درباره مصرف جهانی برنج در ۲۰۱۸/۱۹ حدود ۵۰٫۹ میلیون تن می‌باشد که اندکی کمتر از میزان انتظاری ماه نوامبر اما تقریباً یک درصد بیشتر از ۲۰۱۷/۱۸ است. افزایش مصرف غذایی برنج ناشی از رشد جمعیت موجب تعدیل فزاینده مصرف جهانی برنج شده است.

پیش‌بینی می‌شود تجارت بین‌المللی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ با کاهش ۰٫۹ درصدی از میزان رکورد ۲۰۱۷/۱۸ به حدود ۴۱۶/۶ میلیون تن برسد. انتظار می‌رود تجارت جهانی گندم با افت جزئی از میزان پیش‌بینی شده ماه نوامبر و کاهش ۲٫۱ درصدی از ۲۰۱۷/۱۸ به حدود ۱۷۲٫۵ میلیون تن برسد. پیش‌بینی می‌شود واردات گندم توسط الجزایر، مراکش و هند به دلیل افزایش تولید داخلی در ۲۰۱۸/۱۹ کاهش یابد. 

درباره صادرکنندگان باید به این نکته اشاره کرد که صادرات گندم از روسیه (بزرگترین صادرکننده گندم در جهان) در ۲۰۱۸/۱۹ با کاهش انتظاری ۱۵ درصدی از ۲۰۱۷/۱۸ به حدود ۳۴٫۵ میلیون تن برسد که دلیل این امر، کاهش شدید تولید داخلی می‌باشد. انتظار می‌رود کاهش صادرات گندم از سوی روسیه تا اندازه زیادی با افزایش قابل توجه صادرات آمریکا جبران شود به طوری که با رشد ۲۸ درصدی از ۲۰۱۷/۱۸ به حدود ۲۹٫۵ میلیون تن در ۲۰۱۸/۱۹ خواهد رسید. همچنین صادرات بیشتر گندم برای آرژانتین و کانادا پیش‌بینی می‌شود به طوری که کاهش احتمالی صادرات گندم استرالیا، اتحادیه اروپا و اوکراین جبران خواهد شد.

خبر جدید  خسارت ۴۵ هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی ۱۲ استان کشور

پیش‌بینی اخیر فائو برای تجارت جهانی غلات دانه درشت در ۲۰۱۸/۱۹ حدود ۱۹۷ میلیون تن می‌باشد که رکورد جدیدی به حساب می‌آید. بر همین اساس، تجارت جهانی غلات دانه درشت در ۲۰۱۸/۱۹ تقریباً ۱٫۵ میلیون تن بیشتر از میزان مورد انتظار ماه نوامبر و اندکی بیشتر از میزان برآوردی ۲۰۱۷/۱۸ می‌‌باشد. 

دلیل عمده افزایش تجارت جهانی غلات دانه درشت در مقایسه با ماه گذشته، بازنگری افزایشی در واردات ذرت توسط اتحادیه اروپا، چین، مکزیک و کانادا می‌‌باشد. انتظار می‌رود تجارت جهانی ذرت در ۲۰۱۸/۱۹ به حدود ۱۵۷/۲ میلیون تن برسد که دلیل عمده آن، پیش‌بینی رشد تقریباً ۱٫۴ درصدی تقاضای وارداتی توسط اتحادیه اروپا می‌باشد. در مقابل، احتمال می‌رود تجارت سورگوم در ۲۰۱۸/۱۹ با کاهش قابل توجه ۲۱ درصد از ۲۰۱۷/۱۸ به حدود ۶ میلیون تن برسد. چین، دلیل عمده کاهش تجارت جهانی سورگوم خواهد بود. انتظار می‌رود تجارت جهانی جو در ۲۰۱۸/۱۹ به دلیل تقاضای وارداتی کمتر توسط چندین کشور آفریقایی و آسیایی با کاهش جزئی به حدود ۳۰ میلیون تن برسد. درباره صادرات غلات دانه درشت پیش‌بینی می‌شود رشد صادرات ذرت اوکراین به دلیل ثبت رکورد جدید در تولید این محصول، قابل توجه باشد. همچنین صادرات زیاد ذرت برای آرژانتین و آمریکا پیش‌بینی می‌شود به طوری که این افزایش بیش از کاهش شدید انتظاری در صادرات برزیل (ذرت) و روسیه (ذرت و جو) خواهد بود.

انتظار می‌رود تجارت بین‌المللی برنج در سال تقویمی ۲۰۱۹ با عدم تغییر از میزان پیش‌بینی شده ماه نوامبر با کاهش ۱٫۴ درصدی از سال ۲۰۱۸ به حدود ۴۸ میلیون تن برسد. پیش‌بینی می‌شود تایلند در میان صادرکنندگان برنج، بیشترین کاهش صادرات را تجربه کند. پاکستان و برزیل پس از تایلند در رتبه‌های بعدی قرار دارند و این در حالی است که چین، هند، آمریکا و ویتنام از رشد صادرات برنج برخوردار خواهند بود. 

پیش‌بینی اخیر فائو برای ذخایر جهانی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ حدود ۷۶۲ میلیون تن می‌باشد که در مقایسه با میزان مورد انتظار ماه نوامبر تغییر چندانی نداشته اما تقریباً ۵۳ میلیون تن (۶٫۵ درصد) کمتر از رکورد بالای ۲۰۱۷/۱۸ می‌باشد. در میان غلات مهم، بیشترین کاهش سالانه ذخایر برای ذرت پیش‌بینی می‌شود به طوری که انتظار می‌رود با کاهش تقریباً ۴۴ میلیون تن (۱۴ درصد) به حدود ۱۵۷ میلیون تن برسد. بیشترین کاهش ذخایر ذرت در چین و سپس آمریکا، آرژانتین و برزیل روی می‌دهد. همچنین پیش‌بینی می‌شود ذخایر گندم در ۲۰۱۸/۱۹ با کاهش تقریباً ۱۲ میلیون تن (۴٫۴ درصد) از ۲۰۱۷/۱۸ به حدود ۲۶۴٫۵ میلیون تن برسد. انتظار می‌رود صادرکنندگان گندم بیشترین کاهش ذخایر گندم را تجربه کنند. پیش‌بینی می‌شود ذخایر جهانی برنج در ۲۰۱۸/۱۹ به رکورد جدید ۱۷۷ میلیون تن برسد که تقریباً ۲٫۷ درصد بیشتر از ۲۰۱۷/۱۸ می‌‌باشد. 

خبر جدید  پیش‌بینی افزایش 100 هزار تن تولید گوشت قرمز طی سه سال

بر همین اساس نسبت ذخایر به مصرف جهانی برنج حدود ۳۴٫۳ درصد خواهد بود. به طور کلی بر اساس پیش‌بینی‌های اخیر، نسبت ذخایر به مصرف جهانی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ حدود ۲۸٫۱ درصد خواهد بود که کمتر از رکورد ۳۰٫۸ درصد ثبت شده در ۲۰۱۷/۱۸ خواهد بود و کمترین نسبت پس از ۲۰۱۳/۱۴ میلادی مصادف با ۱۳۹۲/۹۳ هجری شمسی می‌باشد. 

*جمع‌بندی

پیش‌بینی اخیر فائو برای تولید جهانی غلات در ۲۰۱۸ حدود ۲۵۹۵ میلیون تن است که تقریباً ۶۲٫۵ میلیون تن کمتر از رکورد سال ۲۰۱۷ می‌باشد. میزان کاهش انتظاری برای تولید جهانی گندم و غلات دانه درشت در ۲۰۱۸ در مقایسه با سال گذشته حدود ۳۵٫۲ و ۳۴٫۱ میلیون تن می‌باشد و این در حالی است که افزایش تقریباً ۶٫۶ میلیون تنی برای برنج پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ به حدود ۲۶۴۹ میلیون تن برسد که ۱٫۳ درصد بیشتر از ۲۰۱۷/۱۸ می‌‌باشد. میزان مورد انتظار مصرف گندم، غلات دانه درشت و برنج در ۲۰۱۸/۱۹ به ترتیب حدود ۷۴۰ میلیون تن، ۱۴۰۱ میلیون تن و ۵۰۹ میلیون تن می‌باشد.

انتظار می‌رود تجارت بین‌المللی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ به حدود ۴۱۶/۶ میلیون تن برسد که تقریباً ۳٫۶ میلیون تن کمتر از رکورد ۲۰۱۷/۱۸ می‌‌باشد. کاهش مبادلات تجاری برای گندم و برنج پیش‌بینی می‌شود و این در حالی است که غلات دانه درشت (ذرت) افزایش در تجارت را تجربه خواهند کرد.

پیش‌بینی می‌شود ذخایر جهانی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ به حدود ۷۶۲ میلیون تن برسد که تقریباً ۵۳ میلیون تن کمتر از ۲۰۱۷/۱۸ می‌باشد ذرت، بیشترین کاهش در میزان ذخایر را تجربه خواهد کرد به طوری که ذخایر جهانی ذرت با کاهش تقریباً ۴۴ میلیون تن به حدود ۱۵۷ میلیون تن خواهد رسید. همچنین ذخایر جهانی گندم حدود ۱۲٫۲ میلیون تن کاهش خواهد یافت و این در حالی است که ذخایر جهانی برنج به حدود ۱۷۷ میلیون تن خواهد رسید که تقریباً ۴٫۶ میلیون تن بیشتر از ۲۰۱۷/۱۸ می‌‌باشد.

بر اساس پیش‌بینی‌های اخیر، نسبت ذخایر به مصرف جهانی غلات در ۲۰۱۸/۱۹ حدود ۲۸٫۱ درصد خواهد بود که کمترین نسبت پس از ۲۰۱۳/۱۴ می‌‌باشد.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)