دهک  | dehak
0:44:48 - یکشنبه 17 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

چرایی افزایش نرخ مرغ بیش از مصوبه ستاد تنظیم بازار

چرایی افزایش نرخ مرغ بیش از مصوبه ستاد تنظیم بازار
تهران- ایرنا- دبیر ستاد تنظیم بازار چهارشنبه هفته گذشته(۲۴ بهمن) تصریح کرد که فروش مرغ با قیمت بالاتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تخلف است اما امروز نرخ آن در برخی مناطق تهران از ۱۵ هزار تومان نیز گذشته و این مساله واکنش هایی را به دنبال داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ستاد تنظیم بازار، پنجم مردادماه امسال قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ را برای مصرف کنندگان ۸ هزار و ۱۷۵ تومان اعلام کرده بود که مصوبه آن به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرا ابلاغ شد. اما افزایش قیمت نهاده های تولید در ماه های اخیر سبب شد تا محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی چند بار در حاشیه جلسه هیات دولت قیمت منطقی گوشت مرغ را ۱۰ هزارتومان اعلام کند؛ با این حال امروز این محصول در برخی مناطق شهر تهران با نرخ بیش از ۱۵ هزار تومان در بازار به مصرف کنندگان عرضه می شود.
عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار کشور تاکید کرده بود که هیچ خرده فروشی حق ندارد مرغ گرم را با قیمت بالاتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه کند؛ در صورت مشاهده با متخلف برخورد قانونی می شود.
وی، قیمت جوجه یکروزه را ۲۴۰۰ تومان اعلام و تصریح کرد که فروش با قیمت بالاتر تخلف محسوب می شود.
قبادی تصریح کرده بود که هیچ کمبودی در تامین گوشت مرغ و قرمز وجود نداشته و نقایص مربوط به نهاده های دامی نیز برطرف شده است، به طوری که از هفته آینده دیگر شاهد صف دریافت این محصولات نخواهیم بود.
به گفته وی، مجوز واردات جوجه یکروزه و ممنوعیت صادرات مرغ تا پایان ماه رمضان، دو راهکار دیگر ستاد تنظیم بازار برای نظارت بر این بازار است. ضمن آنکه تکالیف عمده ای برای وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده که از جمله آنها افزایش جوجه ریزی در مرغداری هاست. در عین حال به وزارت جهاد کشاورزی اختیار داده شده در صورت نیاز برای حفظ ذخائر استراتژیک، به واردات گوشت مرغ بپردازد.
در این زمینه، «محمد یوسفی» رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، عرضه گوشت مرغ با نرخ ۱۵ هزارتومان را غیرمنصفانه دانست و اظهارداشت: بازار مرغ همچنان در انتظار اعلام قیمت مصوب جوجه یک روزه از سوی سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان است.
تلاش ایرنا برای مصاحبه با سید داود موسوی معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت به نتیجه نرسید؛ زیرا مسئول دفتر آن اعلام کرد که موسوی در جلسه بیرون از سازمان است.

خبر جدید  ضرر اثبات شده برای محصولات تراریخته گزارش نشده است

** دو دلیل برای افزایش نرخ مرغ
به گفته یوسفی، عامل افزایش قیمت گوشت مرغ به دو عامل «بلاتکلیفی نرخ جوجه یک روزه و افزایش نهاده ها» مرتبط است.
وی افزود: با نزدیک شدن به شب عید و ایام نوروز، تقاضا برای جوجه ریزی در ماه های اخیر افزایش یافته که تا ۱۵ اسفندماه ادامه دارد و همین امر در قیمت این محصول تاثیرگذار است.
این مقام تشکل صنفی با تاکید بر اینکه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید قیمت مصوب جوجه یک روزه را از اول تا ۱۵ دی ماه اعلام می کرد، اظهارداشت: اکنون خرید جوجه یک روزه به شکل علی الحساب به نرخ ۴ هزار تومان دریافت می شود که برای تعادل بازار این محصول نیاز است هرچه سریعتر نرخ مصوب آن تعیین شود.
به گفته یوسفی، در مدت مشابه پارسال قیمت مصوب هر قطعه جوجه یک روزه از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان ۱۷۰۰ تومان تعیین شده بود.
وی ادامه: همچنین در دو هفته اخیر قیمت نهاده های طیور از جمله کنجاله سویا و ذرت نزدیک به ۱۰۰ تومان در بازار آزاد افزایش یافته است.
این در حالی است که عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار در سخنان چهارشنبه گذشته خود، تاکید کرده بود که «مقدار قابل توجهی نهاده وارد کشور شده و مشکلات ارزی نیز با کمک بانک مرکزی برطرف شد؛ ضمن آنکه تا زمان رسیدن نهاده ها به مرغداری ها، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و تعزیرات حکومتی بر روند کار نظارت می کنند.»

خبر جدید  مقام صنفی: مشکل وقفه واردات مواد اولیه سموم کشاورزی رفع شد

** گرانی مرغ ها در برخی مناطق شهر تهران
یوسفی، قیمت امروز مرغ زنده را بین ۹۷۰۰ تا ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان، میدان بهمن ۱۳ هزارتومان، عمده فروشی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و خرده فروشی ها را ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ اعلام کرد و گفت: عرضه این محصول با قیمت ۱۵ هزار تومان به بالا تخلف است و باید از سوی دستگاه های قضایی پیگیری شود.
این مقام صنفی اضافه کرد: قیمت های ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان ممکن است در مناطق بالای شهرها باشد و این موضوع در همه مناطق شهر صدق نمی کند.
وی یادآورشد: شرکت پشتیبانی امور دام برای تعادل بازار، همچنان روزانه حجم قابل توجهی مرغ منجمد با نرخ ۸۹۰۰ و مرغ گرم با نرخ ۹۸۰۰ تومان عرضه می کند.
یوسفی با بیان اینکه اکنون ماهانه ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می شود، گفت: گوشت مرغ مورد نیاز شب عید و ایام نوروز تامین شده و کمبودی در این زمینه نداریم.
اقتصام**۹۱۸۶ ** ۲۰۲۳

خبر جدید  ایران در جمع 5 کشور تولیدکننده قزل‌آلای رنگین‌کمان قرار گرفت


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)