دهک  | dehak
19:56:31 - شنبه 8 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

پرداخت خسارت بخش کشاورزی مناطق سیل‌زده، تا یک ماه آینده

پرداخت خسارت بخش کشاورزی مناطق سیل‌زده، تا یک ماه آینده
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت:خسارت بخش کشاورزی مناطق سیل‌زده، تا یک ماه آینده پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سیدمحمد موسوی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، گفت: بعد از اخذ مصوبه هیأت وزیران، حداکثر ۲ هفته برای تهیه دستورالعمل اجرایی مصوبه وقت داشتیم که بر این اساس، ظرف یک هفته با هماهنگی وزارت کشور، مصوبه اجرایی تهیه و ابلاغ و تخصصی منابع نیز پیگیری و ۵۰ درصد تخصصی منابع داده شد.

وی افزود: در مصوبه تکمیلی هیأت وزیران در تاریخ ۳۱ فروردین و ۲۳ اردیبهشت امسال، ۲ هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۲,۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه در اختیار استان‌های خسارت دیده قرار گرفت.

موسوی گفت: توزیع استانی و بین بانکی نیز به سرعت انجام شد و کارگروه استانی نیز تشکیل شد که هماهنگی‌ها برای تأمین نقدینگی و تخصیص منابع به سرعت انجام شده است و ظرف هفته‌های آینده، پرداخت‌ها به صورت تصاعدی در استان‌های خسارت دیده انجام خواهد شد.

خبر جدید  ۹۷۶ میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان پرداخت شد

وی افزود: بستر و زیرساخت‌ها برای ثبت کل مستندات بررسی و بازرسی‌های میدانی و میزان خسارت‌ها نیز در سامانه سجاد انجام شده است.

موسوی گفت: در استان گلستان ۲۷۲ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۲۵۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه تخصیص داده شده است که به زودی نهادی خواهد شد.

موسوی در ادامه گفت: ۲۹۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد برای استان لرستان تخصیص داده شده است که از کمک‌های بلاعوض ۵۰ درصد پرداخت شده است و برای تسهیلات نیز توزیع استانی و بین بانکی انجام شده است که با تأیید کارگروه استانی برای بازسازی واحدهای خسارت دیده اقدام خواهد شد.

وی افزود: کمیته‌های تخصصی استان و شهرستانی شکل گرفته است و با تخصیص منابع پرداخت‌ها انجام خواهد شد. همزمان با پرداخت بلاعوض بلافاصله معرفی به بانک و پرداخت تسهیلات نیز آغاز خواهد شد.

خبر جدید  تأمین ۸۳ درصد کالری مورد نیاز کشور در داخل / انبارها پُر از موادغذایی است

همچنین میرمحمد غراوی، سرپرست استانداری گلستان گفت: ۱۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی درگیر سیل شد و کشت را از دست دادند. بر اساس این میزان اراضی پیش بینی‌ها این بود که میزان برداشت محصولات در باغات و غلات با توجه به بارندگی‌ها افزایش یابد که امسال به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم و ۱۴۵ هزار تن کلزا خواهیم رسید. از بدو اعلام مصوبه هیأت وزیران اقدامات خوبی انجام شد و در کمیسیون تخصصی خسارت‌ها برآورد شد و بر اساس آن ۳ هزار و ۹۵۸ پرونده برآورد خسارت تشکیل شده است و ورود اطلاعات در سامانه سجاد ثبت شده تاکنون از ۴۹ میلیارد و ۵۵۹ میلیون تومان برآورد خسارت شده ۵۰ درصد خسارت به کشاورزان پرداخت شده است و پیش بینی این است که تا ۲ روز آینده رقم پرداخت خسارت‌ها از ۹۶ میلیارد تومان برآورد خسارت استان گلستان به ۲۴ ملیون و ۸۷۰ تومان برسد.

خبر جدید  قیمت مرغ در بازار کاهش می‌یابد/افزایش تولید مرغداران از دی‌ماه

غراوی افزود: ۱۲ هکتار از اراضی که براثر سیل آسیب دیده بودند کشت دوم را آغاز کرده‌اند و بر اساس ابلاغیه هیئت وزیران ۲۵۴ میلیارد تومان با نرخ سود ۴ درصد نیز برای جبران خسارت در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی گفت: با توجه به اینکه در سیل اخیر ۷۷ واحد تولیدی بخش کشاورزی از جمله مرغداری‌ها خسارت دیده‌اند، تمهیدات لازم برای امهال وام‌های قبلی انجام شده است.

غراوی افزود: تأمین اعتبار برای اجرای پروژه‌های زیرساخت و آسیب دیده از سیل هنوز ابلاغ نشده است که برای جبران خسارت‌ها نیازمند کمک وزارت جهاد کشاورزی هستیم.


منبع :: پرداخت خسارت بخش کشاورزی مناطق سیل‌زده، تا یک ماه آینده

0/5 (0 نقد و بررسی)