دِهَک
۰:۵۶:۲۲ - دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

وزارت کشاورزی، ذخایر راهبردی را با وجود تحریم تامین کرد

وزارت کشاورزی، ذخایر راهبردی را با وجود تحریم تامین کرد
تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مدیریت ذخایر راهبردی محصولات اساسی را «ارزشمند» ارزیابی کرد و گفت: با وجود تحریم های ظالمانه علیه ایران و نوسان نرخ ارز همه نیازها در این زمینه تامین است و کمبودی نداریم.

«یزدان سیف» عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا خودکفایی در تولید گندم، تخصیص ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به کالاها و اعلام بموقع نرخ خرید تضمینی محصولات را از دیگر اقدامات مهم برشمرد و افزود: اهداف، راهبردها و سیاست های حمایتی از بخش کشاورزی و منابع طبیعی در چارچوب برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی و دستاوردهای آن در ارتقای ضریب امنیت غذایی کشور نیز از مهمترین اقدامات وزیر جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم است.
سیف ادامه داد: مثبت شدن تراز تجاری غذا، پایداری منابع پایه و ارتقای ضریب خوداتکایی در محصولات اساسی نیز از اهداف بخش کشاورزی و منابع طبیعی در افق چشم انداز ۱۴۰۴ است.
وی سیاست های کلان حمایتی بخش کشاورزی و منابع طبیعی را در توسعه امور زیربنایی، توسعه فناوری و حفاظت از منابع پایه مهم برشمرد و گفت: اقدام ها در این مدت به اجرای سیاست خرید تضمینی، توسعه فعالیت های بورس کالای کشاورزی، مدیریت تعرفه محصولات وارداتی برای حمایت از تولید داخلی، حمایت از ایجاد و توسعه زنجیره های تولید، توسعه بیمه محصولات کشاورزی، مدیریت ذخایر احتیاطی و تنظیم کلان بازار، تامین بموقع کود و سموم به قیمت مناسب و مدیریت ذخایر راهبردی محصولات اساسی منجر شده است.
وی تصریح کرد: تامین و توزیع بذرهای اصلاح شده و پربازده یا مقاوم به خشکی و شوری، ارتباط با نهاده های بین المللی تخصصی برای انتقال دانش نوین و تامین کود و سموم باکیفیت از سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی در بخش توسعه فناوری های نوین به شمار می رود.

** جزییات خرید تضمینی محصولات کشاورزی
معاون وزیر جهاد کشاورزی خرید تضمینی گندم، چغندرقند و شکر را از دستاوردهای مهم این بخش عنوان و یادآوری کرد: خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۲ نزدیک چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن، در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن، پارسال نزدیک ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تن و امسال حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.
«پیش از این سال ها، ایران با واردات بیش از هفت میلیون تن در سال به یکی از واردکنندگان گندم در دنیا تبدیل شده بود».
وی درباره میزان خرید تضمینی چغندرقند گفت: در سال ۱۳۹۲ میزان خرید چغندرقند حدود سه هزار و ۴۰۰ تن و در سال ۱۳۹۶ حدود هشت هزار و یکصد تن بود که به افزایش تولید شکر در کشور منجر شده است.
به گفته وی، در سال ۱۳۹۲ نزدیک یک میلیون و یکصد هزار تن شکر تولید شد که پارسال به نزدیک ۲ میلیون و یکصد هزار تن رسید.
سیف ادامه داد: افزایش تولید چغندرقند به طور عمده از طریق افزایش عملکرد در واحد سطح و نیز توسعه کشت پاییزه صورت گرفت و با توجه به نیاز کل کشور به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن، دو تا سه سال آینده در این زمینه به خودکفایی می رسیم.
وی اضافه کرد: برای تولید شکر میزان بهره وری یک مترمکعب آب از نزدیک ۲۰۰ گرم در سال ۱۳۹۲ به ۶۰۰ گرم در پارسال رسید.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران یادآوری کرد: بخشی از روغن مورد نیاز کشور از محل واردات روغن خام و بقیه از تولید داخلی و واردات دانه روغنی تامین می شود.
به گزارش ایرنا، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی دوم دی ماه به ایرنا گفت: جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی چهارشنبه این هفته برگزار می شود.
طرح استیضاح محمود حجتی بیست و هشتم آذرماه با ۴۴ امضا اعلام وصول شد.
رعایت نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، صادرات محصولات مازاد بر نیاز، اجرای احکام برنامه ششم توسعه از مهمترین محورهای این طرح استیضاح است.
حجتی بیست و سوم اسفندماه پارسال نیز استیضاح شد اما توانست نمایندگان را با پاسخ های خود قانع کند و دوباره رای اعتماد بگیرد.

اقتصام*۹۱۸۶*۱۹۶۱*

منبع :: http://www.irna.ir