دِهَک
۰:۵۶:۲۷ - دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

وزارت صنعت: صادرات دام زنده مولد آزاد است

وزارت صنعت: صادرات دام زنده مولد آزاد است
تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ای خطاب به گمرک جمهوری اسلامی، صادرات دام زنده مولد غیرگوشتی و پریفرم (PET) را بلامانع اعلام کرد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، در نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، همچنین صادرات پنج ردیف تعرفه ای شامل «اسب مولد نژاد خالص»، «اسب برای مسابقه»، «شتر مولد نژاد خالص»، «گاو مولد نژاد شیری» و «پریفرم (PET)» بلامانع اعلام شد.
ممنوعیت های صادراتی معمولا با هدف تنظیم بازار وضع می شود اما بازرگانان معتقدند این احکام، بازارهای صادراتی را در معرض خطر از دست رفتن قرار می دهد.
«مجید سرجویی» مدیرعامل شرکت اشکان شیمی اصفهان که امسال به عنوان صادرکننده نمونه سال ۹۶ معرفی شد، در این زمینه به ایرنا گفت: گاه بخشی از کالاهای مورد قرارداد به دست مشتری می رسد اما به یک باره بخشنامه یا دستورالعملی مبنی برممنوعیت صادرات آن صادر شده و به این ترتیب، نمی توان به تعهد خود در قبال مشتری عمل کرد.
به گزارش ایرنا، رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده پیش از این، آزادسازی صادرات دام زنده را تنها راهکار کاهش قاچاق بیان کرد و گفت: با ممنوعیت صادرات دام زنده، نوسان نرخ ارز و رکود بازار داخلی این محصول، اکنون میزان قاچاق دام زنده در مرزهای جنوبی کشور از جمله خرمشهر و شلمچه افزایش چشمگیری پیدا کرده است.
رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده افزود: قاچاق دام زنده به کویت، عراق ، قطر و عمان افزایش یافته است تا جایی که عراقی ها گوساله و گوسفند را با کمترین قیمت از مرزهای ایران خریداری و با قطعه و بسته بندی کردن به کشورهای خود می برند.
اقتصام**۹۱۸۹** ۲۰۲۳

منبع :: http://www.irna.ir