دِهَک
۲۰:۴۸:۰۶ - یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

واردات بذر گیاهان زینتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد/ وعده معاون وزیر صمت عملی نشد

واردات بذر گیاهان زینتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد/ وعده معاون وزیر صمت عملی نشد
درحالیکه معاون بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ۸ روز پیش از بررسی چرایی دریافت ارز دولتی برای واردات بذر گیاهان زینتی ظرف یک روز خبر داده بود، ولی بذر گیاهان زینتی همچنان در گروه یک کالایی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هفته اول خرداد ماه امسال، به دنبال نامهنگاری رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با عبدالرضا همتی رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر گروهبندی جدید برخی اقلام تعرفهای و نحوه ترخیص کالاهای گروه ۴ در گمرک مانده، لیست جدید گروهبندی اقلام تعرفهای منتشر شد.

بر اساس لیست مذکور، ۵۵۰ ردیف کد تعرفهای شامل تعرفههای جدید و تعرفههایی که گروه کالایی آنها تغییر کرده، منتشر شد که با توجه به تغییرات صورت گرفته، واردات برخی کدهای تعرفهای با ارز دولتی انجام میشود و واردات برخی اقلام نیز ممنوع شد. اما در این بین، تغییرات برخی گروههای کالایی سوال برانگیز بود.

به عنوان مثال در لیست منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، «جوجه یکروزه بوقلمون»، «انواع پیاز، غده و ریزوم شالم : لیلیوم، سنبل، الله، گالیول، زنبق، شیپوری، آماریلیس، هوستا، فرزیا، الله واژگون، موسکارای، آنمون، استرلیتزیا، نرگس و کورکوما»، «اندامهای تکثیری نظیر رز، داودی، میخک، آنتونیم، ژربرا، لیسیانتوس، ارکیده، آلستومریا، ورزیا، هورتاتسیا و کاملیا و …»، «بذر گیاهان زینتی» در گروه کالایی یک قرار گرفتند. موضوعی که پایش به نشست خبری قبادی معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز کشیده شد و دبیر ستاد تنظیم بازار در واکنش به چرایی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات بذر و گیاهان تزئینی گفت: تعیین گروه کالایی برخی اقلام در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و ارز دولتی برای برخی بذرها از جمله بذر گندم و کلزا اختصاص این ارز توجیه اقتصادی دارد، اما تخصیص ارز دولتی به بذر گیاهان تزئینی منطقی نیست و قطعا همین امروز ماجرای قرار گرفتن بذر گیاهان تزئینی در گروه یک کالایی را بررسی خواهم کرد.

اما با گذشت بیش از یک هفته از قول عباس قبادی درباره حذف ردیف ۱۰۸ لیست مذکور – به شماره تعرفه ۱۲۰۹۹۹۱۰ که در لیست مذکور تحت عنوان بذر گیاهان زینتی مشخص شده – و همچنین ردیفهای ۷۴ و ۷۵ به شماره تعرفههای ۰۶۰۱۲۰۱۰ و ۰۶۰۲۱۰۳۰ که به ترتیب مربوط به پیاز، غده و ریزوم شامل لیلیوم، سنبل، لاله و … و همچنین اندامهای تکثیری نظیر رز، داودی، میخک، آناناس زینتی و … میشود، هنوز این ردیفها مشمول دریافت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی هستند و در گروه یک کالایی قرار دارند.

به گزارش تسنیم، شایان ذکر است «بذر» جزو اقلام ۲۵ گانه مصوبه هیئت وزیران برای دریافت ارز رسمی است و گروهبندی این تعرفه بر اساس نظر وزارت جهاد کشاورزی انجام میشود. لذا به نظر میرسد در شرایط فعلی، حداقل لازم است تا وزارت جهاد کشاورزی نسبت به چرایی قرار داشتن بذر گیاهان زینتی در زمره اقلام مشمول دریافت ارز دولتی، شفاف سازی کند.

انتهای پیام/


منبع :: واردات بذر گیاهان زینتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد/ وعده معاون وزیر صمت عملی نشد