دهک  | dehak
11:57:30 - پنج‌شنبه 7 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

هشدار نسبت به قاچاق معکوس برنج

هشدار نسبت به قاچاق معکوس برنج
میزان حجم قاچاق معکوس برنج از مرزهای شرقی و غربی کشور رو به افزایش است که ادامه این روند می‌تواند منجر به تکرار شدن سناریو گرانی گوشت درباره برنج شود.

حوزه کشاورزی-گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، برنج همواره از مهمترین محصولات کشاورزی بوده است که در سبد غذایی خانوارهای ایرانی نقش برجسته و انکارناپذیری دارد.

در حقیقت نقش برنج در سفره ایرانیان بهقدری حیاتی است که بسیاری از خانوادههای ایرانی برنج را بهعنوان نخستین ماده غذایی قلمداد میکنند که حذف آن از سبد تغذیهای آنان غیرممکن است.

متأسفانه در شرایط کنونی که بازار گوشت سفید و قرمز التهاب قیمت و گرانی بیشازحد را تجربه میکند مسئولان نباید از بازار آشفته واردات برنج به کشور غافل شوند بهطوریکه غفلت از بازار برنج میتواند سناریو گرانی گوشت سفید و قرمز را درباره برنج تکرار کند.

خبر جدید  تلاش صادرکنندگان زعفران برای بازگشت ارز/ هنوز خام‌فروشی می‌کنیم

اگر نگاهی به آمار و ارقام داشته باشیم به این موضوع مهم پی خواهیم برد که در سال جاری میزان واردات برنج به کشور حدود ۲۰۰ هزارتن نسبت به سال گذشته کمتر شده است اما در مقابل میزان قاچاق معکوس برنج به ایران نسبت به تولید برنج در شهرهای شمالی کشور رشد چشمگیری داشته است که وقوع این اتفاق شرایط را برای خرید برنج مرغوب ایرانی از سوی مردم دشوار کرده است.

با توجه به اینکه میزان مصرف ماهیانه برنج در کشور حدود ۱۵۰ هزارتن است به نظر میرسد مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به همراه بخش خصوصی که نقش تولیدکننده برنج را برعهده دارد باید بهمنظور مقابله با پدیده قاچاق معکوس برنج از مرزهای غربی و شرقیاقدام کنند.

خبر جدید  رونق کشاورزی در گرو خرید محصولات به قیمت مناسب است

موضوع مهم دیگر ارزانی برنج در پاکستان و هند که سهم عمده صادرات برنج به ایران را برعهده دارند از عوامل مهم افزایش میزان قاچاق معکوس برنج به داخل کشور است هرچند نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که در شرایط کنونی بانک مرکزی در تأمین ارز لازم بهمنظور واردات برنج از این دو کشور تعلل کرده است که ادامه این روند میتواند با گران شدن برنج در این کشور بهمرورزمان به ضرر ایران شود.

خبر جدید  افزایش قیمت مرغ به علت جایگزینی با گوشت قرمز است

بنابراین با توجه به اینکه میزان حجم قاچاق معکوس برنج از مرزهای شرقی و غربی کشور رو به افزایش است به نظر میرسد در شرایط کنونی دولت با همکاری بخش خصوصی باید در تأمین برنج موردنیاز کشور از طریق واردات یا تولید ملی گامهایی مؤثرتری بردارد تا سوداگران بازار برنج را همان بازار گوشت قرمز و سفید در اختیار خود قرار ندهند.

انتهای پیام/۴۰۹۴/۴۰۸۳/


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)