دهک  | dehak
11:01:08 - شنبه 22 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

هشت هزار تن پسته از ایران صادر شد

هشت هزار تن پسته از ایران صادر شد
کرمان – ایرنا – رئیس انجمن پسته ایران گفت: هشت هزار تن پسته در ماه های مهر و آبان ۹۷ از گمرکات استان ها به کشورهای دیگر صادر شد.

سید محمود ابطحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تولید پسته امسال بنا به عواملی مانند تغییرهای اقلیمی دچار افت شد و کاهش محسوسی یافت.
وی ادامه داد: این در حالی بود که سال گذشته در همین مدت ۴۸ هزار تن پسته به کشورهای گوناگون از جمله عمان، کویت، چین، هنگ کنگ، ویتنام و عراق صادر شد.
او با اشاره به اینکه امسال تولید پسته در کشور معادل یک چهارم سال گذشته بود، افزود: پسته یک سال در میان تولید دارد به این معنی که یک سال پسته داریم که «سال آور پسته» نام دارد و یک سال نداریم که «سال ناآور پسته» گفته می شود که امسال غیر از ناآوربودن، تغییرهای اقلیمی هم موجب کاهش تولید این محصول شد.
وی بیان کرد: امسال بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن محصول پسته از باغ های کشور برداشت شد.
ابطحی افزود: به طور متوسط ۸۰ درصد پسته به خارج صادر و ۲۰ درصد باقیمانده در داخل کشور مصرف می شود.
ابطحی با بیان اینکه پسته ارزآور است و نمی توان آن را صادر نکرد تاکید کرد: این محصول را باید هر سال صادر کرد زیرا از یک سو حجم تولید شده این محصول مازاد بر مصرف داخل است و از طرفی هم روند صادرات را باید حفظ کرد در غیر این صورت در بازار جهانی پسته رقبا جایی برای عرضه پسته ایران نخواهند گذاشت.
رئیس انجمن پسته ایران گفت: صادرات هر کالایی نیاز به تجربه و شناخت بازار داخلی و خارجی دارد لذا اگر افرادی در زمینه پسته می خواهند تجارت کنند باید از تجربه کسانی که در این حوزه سال های عمر خود را گذاشته اند بهره مند شود.
او با بیان اینکه سال گذشته ۲۰۰ هزار تن پسته از باغ های کشور برداشت شد، گفت: ۴۰۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که ۱۰۰ هزار خانوار در قالب ۵۰۰ هزار نفر، از راه این محصول ارتزاق می کنند و در کنار این افراد برای ۵۰۰ هزار نفر دیگر هم اشتغال فصلی ایجاد شده است.
پسته یکی از مزیت های اصلی بخش کشاورزی و به عنوان محصول برتر تولیدی کشور در بازارهای جهانی است که می توان صادرات آن را افزایش و بازارهای بیشتری را زیر پوشش قرار داد.
در رفسنجان بیش از ۸۰ هزار هکتار باغ پسته وجود دارد که امسال بیش از چهار هزار تن محصول از آنها برداشت شد.
علت کاهش برداشت پسته امسال در رفسنجان تغییرهای اقلیمی ماه های فروردین امسال و اسفند سال گذشته توسط کارشناسان پژوهشکده پسته ایران و جهاد کشاورزی اعلام شده است.
۷۴۳۳/ ۵۰۵۴

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  سطح مبارزه با ملخ صحرایی در بیش از 113 هزار هکتار انجام شد‌
0/5 (0 نقد و بررسی)