دهک  | dehak
21:24:07 - سه‌شنبه 11 آگوست 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نیمی از نیاز واردات مرغ اجداد سال آینده برطرف می‌شود

نیمی از نیاز واردات مرغ اجداد سال آینده برطرف می‌شود
مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر: با توسعه گله‌های مرغ لاین و اجداد بومی در ایران، تا سال آینده نیمی از نیاز کشور به واردات مرغ اجداد برطرف خواهد شد و از مهر سال بعد ایران قادر به صادرات مرغ اجداد به دیگر کشورهاست.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدرضا اسکندری در نشست خبری مراسم رونمایی از مرغ لاین کوثر ۷ و کتاب مقابله با تحریم‌ها با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر چهار واحد تولیدی ما با ۶ واحد بخش خصوصی در تولید و پرورش جوجه آرین همکاری دارند.
وی افزود: آبان سال گذشته، حدود ۲۸ هزار قطعه آرین از مزرعه‌ای در بابل کنار به سازمان اقتصادی کوثر تحویل داده شد و پس از آن، تیمی متخصص در زمینه تکثیر این نژاد تشکیل دادیم و موفق به توسعه و تکثیر گله‌های مرغ اجداد این نژاد در کشور شدیم.
وی از همکاری خوب وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های اخیر با سازمان اقتصادی کوثر خبر داد و افزود: وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های اخیر مجری طرح لاین آرین را منصوب کرده است و با جدیت این امر را پیگیری می‌کند.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر افزود: سال آینده، ۵۰ درصد مصرف مرغ مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و مرغ مادر این محصول در ۱۰ واحد عرضه خواهد شد که پیش بینی می‌شود این طرح بتواند امسال یا حداکثر در سال آینده حدود ۵۰ درصد از نیاز کشور را به مرغ اجداد تامین کند.
به گفته اسکندری همچنین جوجه گوشتی این نژاد از خرداد ۱۴۰۰ قابل عرضه به بازار خواهد بود و از مهر سال بعد قادر به صادرات مرغ اجداد به خارج کشور خواهیم بود.
وی با بیان اینکه به جوجه‌های اجداد وارداتی ارز وارداتی تعلق می‌گیرد افزود: قیمت یک جوجه اجدادی با ارز دولتی حدود ۳۰۰ هزار تومان است و اگر دولت به دامدارانی که جوجه آرین را خریداری کنند، می‌تواند با صرفه جویی در این بخش در مجموع ۱۶۰۰ میلیارد تومان به مرغ داری‌ها کمک کند.
وی افزود: هم اکنون سالانه ۲۸۰ هزار قطعه مرغ اجداد به کشور وارد می‌شود که وزارت جهاد کشاورزی مقرر کرده است نیمی از آن با مرغ اجداد آرین جایگزین شود که در نتیجه، مسئولیت تولید ۱۴۰ هزار قطعه از این نژاد به دو شرکت ایرانی سپرده شد.
وی افزود: ابتدا مقرر شد ۱۲۵ هزار قطعه از این میزان در سازمان اقتصادی کوثر و مابقی در مجموعه اتکا تولید شود که بعدا سهم ما به ۱۱۰ هزار قطعه کاهش یافت و هم اکنون در مراحل مختلف تولید ۱۱۰ هزار مرغ اجداد نژاد آرین هستیم که قطعا به برنامه داده شده پای بند و حتی از آن جلوتر هستیم.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: سالانه ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار انواع محصولات کشاورزی و خوراک دام وارد کشور می‌شود و این در حالیست که محصولات مذکور به راحتی در داخل کشور قابل تأمین است، اما تفکر عده‌ای مبتنی بر شعار ما نمی‌توانیم قرار گرفته است.
اسکندری افزود: در سایر بخش ها، همچنین برای الکتروموتور‌های ضد انفجار که در گذشته در آمریکا تولید می‌شد، با کمک مهندسان جوان ایرانی تعمیر و مهندسی معکوس این موتور‌ها را آغاز کردیم و اکنون توانسته ایم موتور‌های ضد انفجار را در داخل کشور بسازیم.
وی افزود: در بخش دیگری، کارخانه تلویزیون سازی شهاب وابسته به این سازمان موفق به تولید تلویزیون‌های با کیفیت مشابه محصولات خارجی با نیمی از قیمت آن‌ها شده است و هم اکنون روی تولید پنل تلویزیون که مهمترین بخش آن است متمرکز شده است که امیدواریم بزودی پنل تلویزیون هم در داخل کشور تولید و روانه بازار شود.
وی افزود: در بخش معدنی هم استحصال ۲۲۰ هزار تن سنگ معدنی در سال گذشته ظرفیت جدید ایجاد شد که برای بیش از ۵۰۰ نفر شغل جدید مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرد.
صدا و تصویر دارد
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  تخفیف اوراسیا به ایران در ۱۲۶ کد تعرفه
0/5 (0 نقد و بررسی)