دِهَک
۰:۴۴:۲۸ - سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

مالچ پاشی در ریگزارهای سیستان آغاز شد

مالچ پاشی در ریگزارهای سیستان آغاز شد
زاهدان – ایرنا – مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: عملیات مالچ پاشی در کانون های ریزگرد سیستان با تاکید اخیر وزیر جهاد کشاورزی در سفر به شمال استان از امروز/دوشنبه/ آغاز شد.

عبدالباسط پاکزاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این عملیات در سطوح تپه های ماسه ای محدوده کانون بحرانی نیاتک در شمال روستاهای محمد شاه کرم، بامری، جهانگیر، کود و زینل در گستره هزار و ۲۰۰ هکتار اجرا می شود.
وی اعتبار این طرح را بیش از ۸۰ میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: منطقه سیستان تحت تاثیر سه کانون بحرانی فرسایش بادی است که کانون بحرانی نیاتک با سطحی حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی، بستر خشکیده دریاچه هامون و قسمت وسیعی از عرصه های مسکونی، تجاری و … زهک را تحت تاثیر قرار داده است که با انجام این عملیات قسمتی از کانون ریزگردها تثبیت و از خسارت های وارده جلوگیری می شود.
محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی اول دی ماه جاری به سیستان سفر کرده بود.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز در شمال استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی ولایت نیمروز افغانستان واقع شده است.
به گزارش ایرنا تداوم خشکسالی های ۲ دهه در سیستان و بلوچستان سبب افت آب های زیر زمینی و خشک شدن قنات های متعدد و در نتیجه از بین رفتن زیر ساخت های بخش کشاورزی و نابودی اکوسیستم طبیعی در سطح وسیعی از اراضی کشاورزی این استان شده است.
این استان با افزون بر ۱۱ درصد از مساحت ایران به دلیل تنوع اقلیمی و وضعیت توپوگرافی رویشگاه گیاهان منحصر بفرد است به طوری که از این گستره ۱۰،۵ میلیون هکتار آن را مرتع، ۱،۲میلیون هکتار جنگل و ۵،۶ میلیون هکتار را بیابان تشکیل می دهد.
۷۳۱۶ **۶۰۸۱


منبع :: http://www.irna.ir