اخبار کشاورزی | دِهَک
19:31:06 - شنبه 1 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ماجرای پیشنهاد گران کردن مرغ از سوی وزارت جهاد کشاورزی/ چرا کاغذ گران شد؟

ماجرای پیشنهاد گران کردن مرغ از سوی وزارت جهاد کشاورزی/ چرا کاغذ گران شد؟
معاون بازرگانی داخلی وزیر صمت و دبیر ستاد تنظیم بازار با تشریح ماجرای پیشنهاد گران کردن مرغ از سوی وزارت جهاد کشاورزی، دلایل گرانی کاغذ در بازار و گرانی گوشت را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عباس قبادی در نشست خبری امروز در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره چرایی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات گوشت اظهار کرد: باید قبول کنیم که امروز در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و درآمدهای ارزی کشور محدود شده و همگی شرایط فروش نفت را میدانند. در چنین شرایطی لازم است تا برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها دقت بیشتری کنیم.

وی اضافه کرد: تغییر گروه کالایی از گروه یک به گروه دو جزء تصمیمات کلان کشور است که بخشی بر اساس سیاست بودجهای و بخشی در سیاست کلان دولتی اتخاذ میشود.

وی با بیان اینکه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان برای برنج و مرغ دامه دارد ولی برای گوشت حذف شده است افزود: در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از نیاز کشور به گوشت قرمز با واردات گوشت تامین میشود و ما معتقدیم ۱۰ درصد و کنترل قیمت آن نمیتواند ۹۰ درصد دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر ما با موضوعی مواجه شدیم که مثلا گوشت گوسفندی در بازار عراق با رقم ۱۰۰ هزار تومان فروخته میشد. لذا نمیتوانیم قیمت گوشت در کشور را بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان نگه داریم.

وی خاطر نشان کرد: واردات بیش از حد گوشت به کشور باعث سرکوب تولید گوشت در داخل میشود ولی در عوض افزایش منطقی قیمت گوشت باعث رونق تولید خواهد شد و خوشبختانه آمار ۴۵ میلیون راس دام زنده کشور به ۶۰ میلیون دام زنده افزایش یافته است.

وی گفت: با توجه به جمیع این جهات ادامه روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات گوشت به صرفه نبود و ما در عرضه نیز با مشکلات متعددی مواجه بودیم و حتی در روزهای پیش از شب عید تصمیم گرفتیم تا گوشت وارد شده با ارز دولتی را در گروههای منتفع توزیع کنیم.

خبر جدید  خرید و فروش مرغ زنده بیشتر از ۸۷۰۰ تومان ممنوع شد

به گفته قبادی در حال حاضر قیمت گوشت در بازار با قیمت گوشت وارداتی با ارز نیمایی تفاوت چندانی ندارد و واردکنندگان گوشت با ارز نیما محصولات وارداتیشان با حدقل سود میفروشند.

چرایی پیشنهاد برای گران کردن مرغ/ مرغ تا آخر ماه رمضان گران نمیشود

دبیر ستاد تنظیم بازار در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره چرایی پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش قیمت مرغ در حالیکه قیمت مرغ در بازار رو به کاهش بود اظهار کرد: ما با رصد کامل روند تولید مرغ از مرحله جوجهریزی تا توزیع آن در بازار قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای عرضه در بازار تصویب کردیم و برای حمایت از تولیدکنندگان نیز مقرر شد تا سازمان پشتیبانی امور دام تولیدات مرغ زیر ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان را با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان مصوب خریداری کرده و برای موارد خاص ذخیره کنند و تا امروز بین ۷ تا ۸ هزار تن مرغ از سوی این سازمان خریداری شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر متولی موضوع دام و طیور کشور وزارت جهاد کشاورزی است و هر تصمیم این بخش با مشارکت این وزارتخانه و بخش خصوصی فعال در این صنعت اتخاذ میشود. لذا معاون وزیر جهاد در نامهای که چندی پیش برای ما ارسال کرد متذکر شد که قیمت مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم مرغ باعث زیان تولیدکنندگان میشود؛ من نیز این نامه را به سازمان حمایت ارسال کردم و طی دو هفته آینده قیمت مرغ در ستاد تنظیم بازار تصویب خواهد شد.

خبر جدید  ۶ توصیه‌ سازمان دامپزشکی برای مهار بیماری لکه سفید میگو

قبادی خاطر نشان کرد: نکته حائز اهمیت آن است که در ماه مبارک رمضان قطعا قیمت مرغ افزایش نخواهد یافت.

به گفته معاون وزیر صنعت اگر قیمت مرغ عرضه شده برای تولیدکنندگان به صرفه نباشد این به معنای عدم جوجهریزی خواهد بود و عدم جوجهریزی به کاهش تولید مرغ طی ۴۵ روز آینده منجر خواهد شد.

کاغذ به دلیل کاهش واردات گران شد/ توزیع ۸۰ تن کاغذ دولتی به رسانهها، مدارس و دانشگاهها

قبادی در پاسخ به سوال دیگری درباره قیمت کاغذ و چرایی افزایش قیمت آن گفت: تیرماه سال گذشته وزارت ارشاد با توجه به تخصص این وزارتخانه مسئولیت تنظیم بازار کاغذ را برعهده گرفت ولی با توجه به ۴۶۰ میلیون دلار واردات کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال ۹۶، در سال ۹۷ تنها ۳۲۰ میلیون دلار کاغذ وارد کشور شد که این کمبود کاغذ وارداتی باعث نوسان در بازار کاغذ شد.

وی با بیان اینکه سیاستهای جدید باعث متعادل شدن قیمتها در بازار کاغذ میشود گفت: بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده بیش از ۸۰ تن کاغذ برای مصارف مدارس، رسانهها و دانشگاهها با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شده و به صورت سیستماتیک توزیع میشود.

انتهای پیام/


منبع :: ماجرای پیشنهاد گران کردن مرغ از سوی وزارت جهاد کشاورزی/ چرا کاغذ گران شد؟

0/5 (0 نقد و بررسی)