دِهَک
۲۰:۰۰:۲۴ - جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

قیمت شیر خام پاسخگوی نیاز دامداران نیست/ مصرف لبنیات کاهش داشته است

قیمت شیر خام پاسخگوی نیاز دامداران نیست/ مصرف لبنیات کاهش داشته است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: با توجه به بالا بودن هزینه تولید شیر خام قیمت فعلی آن پاسخگوی نیاز دامداران نیست و باید قیمت آن افزایش پیدا کند.

شعارسال: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: با توجه به بالا بودن هزینه تولید شیر خام قیمت فعلی آن پاسخگوی نیاز دامداران نیست و باید قیمت آن افزایش پیدا کند.

به نقل از خانه ملت، «نظر افضلی» عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص در خواست دامداران برای افزایش قیمت شیر، گفت: علی رغم واردات بخشی از نهاده‌های مورد نیاز دامداران با استفاده از ارز دولتی اما دامداران مواردی از نهاده‌ها را مانند یونجه و سایر علوفه را از بازار و با قیمت آزاد تهیه می‌کنند.

اثر منفی هزینه حمل و نقل نهاده‌ها بر قیمت تمام شده شیر خام

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هزینه بالای حمل و نقل نهاده‌های دامی از یک استان به استان دیگر نیز بر روی قیمت تمام شده گوشت قرمز و شیر تاثیر مستقیم دارد، ادامه داد: با توجه به بالا بودن هزینه تولید شیر خام قیمت فعلی آن پاسخگوی نیاز دامداران نیست و باید قیمت آن افزایش پیدا کند.

قیمت شیر متناسب با هزینه دامداران تعیین شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعیین نرخ جدید شیر خام در سال جدید نیاز به کار کارشناسی و آنالیز قیمت دارد، ادامه داد: قیمت شیر خام باید متناسب با هزینه تولید دامداران تعیین شود، در حال حاضر دامداران افزایش قیمت ۲۲ و نیم درصدی را پیشنهاد کرده‌اند.

مصرف لبنیات کاهش داشته است

وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت شیر خام سریعا بر روی قیمت محصولات کارخانه‌های لبنی تاثیر گذار است، عنوان کرد: در حال حاضر نیز به دلیل افزایش و بالا بودن قیمت مصرف لبنیات در جامعه کاهش داشته است، افزایش شیر خام نباید منجر به کاهش مصرف مجدد لبنیات شود از سوی دیگر باید مراقب بود تا دامداران بیش از پیش زیان نبینند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: در صورتی که تولید شیر خام برای دامداران صرفه اقتصادی نداشته باشد میزان تولید خود را کاهش می‌دهند باید به این موضوع توجه داشت که کاهش عرضه شیر خام به بازار نیز افزایش قیمت لبنیات را درپی دارد.


سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی حکیم مهر ، تاریخ انتشار :۹ خرداد ۹۸، کد خبر:۴۹۵۳۵ ،www.hakimemehr.ir


منبع :: قیمت شیر خام پاسخگوی نیاز دامداران نیست/ مصرف لبنیات کاهش داشته است