دِهَک
۱:۳۵:۵۶ - سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

عرضه نامناسب در خرده فروشی ها علت اصلی گرانی گوشت است

عرضه نامناسب در خرده فروشی ها علت اصلی گرانی گوشت است
تهران- ایرنا- رئیس شورای تامین دام کشور از تامین انواع گوشت قرمز وارداتی و داخلی خبر داد و گفت: مشکل گرانی قیمت گوشت قرمز داخلی ناشی از حضور دلالان و عرضه نامناسب آن (تفکیک و خردشدن گوشت) در سطح خرده فروشی های بازار است.

«منصور پوریان» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون علاوه بر زایش های مناسب دام زنده گوسفندی تولید داخل، واردات خوبی در زمینه گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوسفندی، گوشت یخ زده گوساله و دام زنده در حال انجام است.
وی اظهار داشت: با اینکه در بازار گوشت قرمز هیچ مشکلی تا شبکه توزیع شرکت پشتیبانی امور دام نداریم، اما پس از آن در شبکه عرضه نهایی در سطح بازار با مشکلات گرانی گوشت قرمز مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه هزینه های تمام شده تولید دام زنده گوسفندی افزایش یافته است، تصریح کرد: بالا رفتن هزینه های تمام شده تولید در قیمت نهایی تولید داخل گوشت قرمز تاثیر بسزایی دارد زیرا علوفه دامی با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومان به تولید دام های سبک گوسفندی به ویژه سنتی تعلق نمی گیرد.
پوریان از کاهش قیمت گوشت قرمز تولید داخل در هفته های آتی خبر داد و اظهار داشت: به دلیل زایش های بالا، در هفته های آینده بره گوسفندی تولید پاییزه به بازار عرضه می شود که وفور آن می تواند سبب کاهش قیمت ها شود.
رئیس تامین شورای دام کشور اضافه کرد: امروز قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی در کشور به طور متوسط ۲۵ هزار تومان است بنابراین لاشه بدون دنبه آن باید با قیمت هایی بین ۵۵ تا ۶۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان برسد در حالی که با قیمت های بین ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان عرضه می شود که روی هر کیلوگرم گوشت بیش از ۱۵ هزار تومان سود برای خرده فروشی ها دارد.
«در حالی قیمت گوشت تولید داخل با قیمت های بالا عرضه می شود که قیمت یک کیلوگرم گرد ران وارداتی تنها ۴۰ هزار تومان است بنابراین تفاوت قیمت گوشت گرم تولید داخل باید با گوشت منجمد وارداتی حداقل ۱۰ هزار تومان باشد اما با قیمت هایی بیش از این به دست مصرف کنندگان می رسد.»
وی درباره کاهش مصرف گوشت قرمز گفت: به دلیل گران شدن قیمت گوشت قرمز، مصرف بخش عمده دهک ها و اقشار کم درآمد جامعه کاهش چشمگیری پیدا کرده که این امر برای آینده صنعت دامپروری نیز مخاطره آمیز خواهد بود زیرا تولید موفق نیازمند مصرف مناسب محصول است.

** دام زنده هفته آینده به کشور وارد می شود
پوریان از ورود محموله های جدید گوشت گرم، منجمد و دام زنده در هفته آینده به کشور خبر داد و اظهار داشت: اکنون در کنار واردات گوشت گرم و منجمد گوسفندی و یخ زده گوساله حجم بالایی دام زنده نیز به کشور وارد می شود که علاوه بر تامین بازار گوشت قرمز می تواند آلایش مورد نیاز کشور از جمله کله و پاچه و دل و جگر را تامین کند.
وی درباره قاچاق دام زنده افزود: ممنوعیت صادرات دام زنده و نوسان نرخ ارز در کشور ما خود منجر به افزایش قاچاق دام زنده از مرزهای غربی و جنوب کشور شده است زیرا در کشورهای منطقه همچون کویت، عمان و قطر دام زنده گوسفندی و گوساله به قیمتی بیش از ۲ برابر نرخ های داخلی خریداری می شود که خود انگیزه قاچاق را افزایش می دهد.
پوریان ادامه داد: براساس آمارها، اکنون هر کیلو دام زنده گوسفندی ماده پربازده کشور که جزو ذخایر ژنتیک ما به شمار می رود، در کشورهای عربی با نرخ های بیش از ۶ دلار یا ۶۰ دینار به فروش می رسد.
رئیس مجمع ملی صادر کنندگان دام زنده گفت: با رفع ممنوعیت صادرات دام زنده می توان با سیاست گذاری، مدیریت و تعرفه گذاری مناسب با حفظ ذخایر ژنتیک دام زنده گوسفندی نر یا گوسفندهای ماده حذفی و دام زنده گوساله وزن بالای ۵۰۰ کیلوگرم را صادر کنیم که صدمه ای به بازار داخلی وارد نشود.
به گزارش ایرنا، نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور نزدیک یک میلیون تن است که ۸۴۰ هزار تن آن از محل تولیدات داخلی و بیش از ۱۰۰ هزار تن آن از محل واردات گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوساله و حتی دام زنده تامین می شود.
واردات گوشت قرمز برای تنظیم بازار این محصول توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور افزایش یافته تا مردم بتوانند محصولات پروتئینی مورد نیاز خود را با قیمت های مناسب تری خریداری کنند اما قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله در بازار مصرف به ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان رسیده است.
به گفته حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور روزانه نزدیک ۱۵۰ تن گوشت گوسفندی گرم به بازار عرضه می شود که قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت گوسفندی گرم (تازه) در میادین میوه و تره بار و تعاونی های مصرف ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان، گوشت تفکیکی بین ۴۸ تا ۴۹ هزار تومان و گوشت گوساله منجمد ۲۹ هزار تومان است.
اقتصام**۹۱۸۶*۲۰۲۵

منبع :: http://www.irna.ir