دهک  | dehak
1:03:26 - شنبه 16 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

عربستان در آستانه تشنگی حتمی

عربستان در آستانه تشنگی حتمی
یک کارشناس و استاد دانشگاه عربستانی با اشاره به تشنگی حتمی که این کشور را تهدید می کند، ناقوس خطر را به صدا درآورد.وی با اشاره به آینده سیاه آبی در کشورش گفت: نسلهای آتی ما در آستانه تشنگی با توجه به شواهد و قرائن کنونی قرار دارند و تشنگی حتمی است و گریزی از آن نیست. ما در برابر واقعیت دیوانه کننده ای قرار داریم که من آخر آنرا می دانم و این باتوجه به از بین رفتن ذخایر استراتژیک آبهای زیرزمینی و نیز اهمال در این زمینه در عربستان است.

شعار سال:محمد بن حامد الغامدی استاد دانشگاه و کارشناس امور آبی عربستان از بی آبی و تشنگی شدیدی که سعودی را تهدید می کند، خبر داد.

وی با اشاره به آینده سیاه آبی در کشورش گفت: نسلهای آتی ما در آستانه تشنگی با توجه به شواهد و قرائن کنونی قرار دارند و تشنگی حتمی است و گریزی از آن نیست. ما در برابر واقعیت دیوانه کننده ای قرار داریم که من آخر آنرا می دانم و این باتوجه به از بین رفتن ذخایر استراتژیک آبهای زیرزمینی و نیز اهمال در این زمینه در عربستان است.

این استاد عربستانی افزود: کشت و زرع بی رویه و عدم توجه به اوضاع آبی در این زمینه و وقوع تشنگی احتمالی موثر است. عربستان در زمره ۱۰ کشور از حیث فقر آبی قرار دارد. کشاورزی۶۵۰ میلیارد متر مکعب از ذخایر آبهای زیر زمینی را بلعیده است و این نشان می دهد که تشنگی در راه است. در منطقه الاحساء به طور مثال در سال ۱۹۰۰ بیش از هفتاد چشمه که آب آن خودجوش بود رصد شد اما در سال ۱۹۵۴ تعداد چشمه ها به ۵۷ و در سال ۱۹۷۰ این تعداد به هفت چشمه رسید. فاجعه در سال ۱۹۸۹ کامل شد که همه چشمه ها خشک شد.

خبر جدید  وزرات بهداشت طرح ساماندهی ارائه خدمات به عشایر را در دستور کار قرار داد

وی تاکید کرد: در سال ۲۰۰۰ آب این چشمه ها در عمق بیست متری رفت.

این کارشناس و استاد دانشگاه عربستانی به خشک شدن چشمه های جوشان، گسترش صحرا، نابودی کشاورزی، نابودی درخت عرعر یعنی مهمترین روییدنی در عربستان اشاره و افزود: در برخی مناطق که قبلا در ۱۰ متری میشد به آب رسید برای یافتن آب باید به عمق ۲۰۰ متری برسی. برداشت بی رویه در این زمینه نقش به سزایی داشته است.

خبر جدید  برف و باران بیشتر مناطق کشور را در بر می گیرد

وی ایستگاههای آب شیرین کنی را هم دروغی بزرگ دانست و اینکه وزارت امور آبی و محیط زیست و کشاورزی عربستان حقایق را کتمان می کند که این بر شدت بحران می افزاید.

الغامدی تاکید کرد: چگونه با توجه به افزایش مصرف آب آشامیدنی با آینده روبرو می شویم. عربستان در حال حاضر بیش از ۸۵ میلیون ریال(سعودی) در روز برای تامین آب شیرین هزینه می کند تا ۶۰ درصد از نیازهای آب آشامیدنی را برطرف کند و در سال فقط ۱.۵ ملیارد متر مکعب آب تهیه می کند در حالی که میزان مصرف از ذخایر راهبردی آبهای زیر زمینی بیش از ۱۷ میلیارد متر مکعب است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهرتاریخ انتشار ۲۶ بهمن ۹۷، کدخبر: ۴۵۴۲۵۷۲، www.mehrnews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  قیمت نان صنعتی ۱۵ درصد افزایش یافت
0/5 (0 نقد و بررسی)