دهک  | dehak
1:46:24 - سه‌شنبه 5 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

صادرکنندگان حاضر به بازگشت ارز به چرخه اقتصاد نیستند

صادرکنندگان حاضر به بازگشت ارز به چرخه اقتصاد نیستند
یک کارشناس اقتصادی گفت: صادرکننده حاضر نیست به هر قیمتی ارز صادراتی خود را به بانک مرکزی و دولت تحویل دهد.

آلبرت بغزیان در گفتگو با خبرنگار حوزه بازرگانی گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، با اشاره به اینکه صادرکننده حاضر نیست به قیمت دستوری دولت برای فروش ارز به بانک مرکزی تن دهد، گفت: یکی از عواملی که موجب شده است تا ارز صادراتی محصولات غیرنفتی کشور به داخل برنگردد، اختلاف صادرکنندگان با نرخی است که بانک مرکزی برای خرید ارز صادراتی به آنها میدهد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه صادرکننده برای کسب سود اقدام به صادرات محصولات غیرنفتی کرده است، گفت: بسیاری از صادرکنندگان حاضر هستند تا ارز صادراتی را بهصورت ریالی به بانک مرکزی تحویل دهند اما بانک مرکزی چنین رخدادی را قبول نمیکند.

خبر جدید  پرداخت سهم حق بیمه آسیب‌دیدگان زلزله و خشک‌سالی توسط دولت

بغزیان تصریح کرد: از ۲۰ فروردین امسال که ارز دو نرخی شد، شاهد وقوع پدیدههای مختلفی همچون قاچاق کالا در زمینههای متعدد بودهایم.

وی با بیان اینکه تحریم در شرایط کنونی برای بعضی از صادرکنندگان به یک بهانه تبدیل شده است، گفت: بعضی از صادرکنندگان به بهانه تحریمهایی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است، از وارد کردن ارز صادراتی به کشور امتناع میکنند که وقوع این اتفاق موجب انباشته شدن میزان ارزهای صادراتی در بیرون از کشور شده است.

خبر جدید  مادری که علم پسر را به عمل بدل کرد/ کارآفرینی در عرصه پرورش ماهی

بغزیان اضافه کرد: صادرکننده بهعنوان یک فعال اقتصادی باید برای صادرات محصولات خود، سودی را در نظر بگیرد ولی متأسفانه در شرایط کنونی که شاهد نوسانات ارزی در بازار ایران هستیم، بسیاری از صادرکنندگان ترجیح میدهند که ارز صادراتی خود را به قیمت آزاد در بازار بهفروش برسانند تا سود بیشتری کسب کنند که وقوع این اتفاق موجب اعتراض بانک مرکزی و حتی دولت هم شده است.

خبر جدید  دلار جهانگیری گل به خودی بود/ بایدها و نبایدهای بودجه کشور

به گزارش آنا، صادرکنندگان غیردولتی در حالی حاضر به عرضه ارز در سامانه نیما نمیشوند که محصولات صادر شده با امکانات داخل کشور و با استفاده از حاملهای انرژی یارانهدار تولید شده است اما صادرکنندگان حاضر نیستند برای تداوم چرخه اقتصاد، ارز را در خدمت تولید قرار دهند.

انتهای پیام/۴۰۹۴/۴۰۸۳/


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)