دهک  | dehak
11:30:57 - چهارشنبه 20 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

شرایط احداث اتاق نگهبان و کارگر در باغ

شرایط احداث اتاق نگهبان و کارگر در باغ
رئیس سازمان امور اراضی در نامه ای خطاب به روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان ها،شرایط احداث اتاق کارگری و نگهبانی در باغات را ابلاغ کرد.

شعار سال: علیرضا اورنگی در این نامه خاطرنشان کرده است:در راستای تبصره ۶ ماده ۱ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها و پیرو بخشنامه شماره ۲۱۱۶۱۸/۰۲۰/۵۳ مورخ ۱۳/۵/۱۳۹۳بدینوسیله جدول بند یک از جزء (د) بخشنامه مذکور حذف و تعیین مساحت اتاق کارگری و نگهبانی برای باغات با توجه به عوامل موثر از جمله: مساحت کل باغ، وضعیت جغرافیایی و توپوگرافی از جهت واقع شدن در دشت ها و کوهپایه ها ، نوع و میزان محصول، تامین منابع آبی ونحوه آبیاری، عرف محل و ضرورت حفاظت از باغ و با پیشنهاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان به کمیسیون تبصره ۱ ماده ۱ استان محوّل می گردد تا حسب مورد با درخواست متقاضی و تشخیص ضرورت تغییرکاربری توسط کمیسیون مذکور و با رعایت مقررات مربوطه و موارد زیر اتخاذ تصمیم گردد:

۱- موافقت کمیسیون و مجوز صادره برای کل مساحت باغ بوده و در صورت تفکیک بعدی باغ به کمتر از حد نصاب فنی و اقتصادی خارج از ضوابط و مقررات مربوط، مجوز جدیدی صادر نخواهد شد.

۲- با توجّه به اهمیت یکپارچه سازی در افزایش بهره وری، کمیسیون مجاز است به مالک یا مالکینی که نسبت به تجمیع اسناد مالکیت باغ های همجوار به میزان حد نصاب های فنی اقتصادی شهرستان مربوطه و بالاتر اقدام نمایند پس از ارایه سند مالکیت و تایید رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان حداکثر تا میزان دو و نیم برابر مساحت تعیین شده اتاق کارگری و نگهبانی برای عرصه باغ موضوع جدول مصوب کمیسیون تبصره ۱ ماده ۱ استان به عنوان تشویق در راستای ماده ۳ قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ماده ۹ آیین نامه اجرایی آن موافقت نماید.

۳- به منظور نظارت و ارزیابی عملکرد کمیسیون های تبصره ۱ ماده ۱ قانون، جدول مذکور حداکثر در ۵ سطح تعیین و ظرف مدت یک ماه به این سازمان ارسال گردد.

در ادامه این نامه تصریح شده است:با توجه به بررسی و آسیب شناسی های به عمل آمده مشاهده می گردد بیشترین مجوزهای صادره در باغ های با مساحت کمتر از ۵۰۰۰ مترمربع صورت گرفته است که ادامه این روند موجب تفکیک و خرد شدن باغات و تبدیل آنها به سکونتگاه های غیر رسمی خواهد شد. بنابراین حتی المقدور در زمان تنظیم جدول پیشنهادی، با لحاظ حداقل مساحت فوق، ارزیابی و آسیب شناسی عملکرد گذشته آن استان نیز مدنظر قرار گرفته و در صدور این گونه مجوزها به نحوی اقدام شود که ضمن تامین نیاز واقعی باغداران، از صدور مجوز در مواردی که باغات به صورت غیرمجاز قطعه بندی، خرد یا تفکیک شده است، خودداری شود. ضمناً مساحت های کمتر از ۱۵۰۰ متر مربع قابل طرح در کمیسیون نخواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت وزارت جهاد کشاورزی، تاریخ ۲۹ بهمن ۹۷، کد مطلب: ۱۰۸۲۹۸: www.maj.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  خشکسالی دیگری در راه است؟
0/5 (0 نقد و بررسی)