دِهَک
۰:۵۵:۴۱ - پنج شنبه ۶ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

روند توزیع کالاهای اساسی با «تسریع حمل و نقل» بهبود می یابد

روند توزیع کالاهای اساسی با «تسریع حمل و نقل» بهبود می یابد
تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: موجودی کالاهای اساسی مطلوب و جوابگوی نیاز داخلی است که با سرعت بخشیدن به حمل و نقل وضعیت «بسیار مطلوب» در این بخش ایجاد می شود.

به گزارش چهارشنبه تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، یزدان سیف افزود: با تامین بموقع و عرضه و توزیع کالاهای اساسی مانند شکر، برنج و روغن به ثبات قیمت این کالاها در کشور رسیده‌ایم.
سیف تصریح کرد: برای تامین کالاهای اساسی کشور، ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده است.
وی از آغاز فعالیت سامانه نوین فروش گندم در ۲۵ استان کشور از ابتدای دی ماه خبر داد و گفت: تاکنون ۱۲ هزار تن گندم از طریق این سامانه خریداری شده است.
به گفته وی، حدود ۴ میلیون تن گندم از طریق این سامانه توزیع و عرضه می شود و مزیت هایی مانند هدفمندسازی فروش و جلوگیری از تخلف احتمالی در این بخش دارد.
وی گفت: با توجه به روند عرضه‌ گندم از آغاز سال تاکنون، با موجودی مطلوب حدود چهار میلیون تا چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن وارد سال جدید می شویم.
به گزارش ایرنا، شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی ۸۷- ۹۷ را ۱۶۰۰ تومان تعیین کرده است.
طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی برای این دوره تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم هدفگذاری شده است.
در سال زراعی ۹۷-۹۶ نزدیک به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۱ میلیارد تومان و دوره پیش از آن، نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال خریداری شد.
در سال زراعی ۹۵ – ۹۴ نیز ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تن گندم تولید شده بود که دولت ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزار تنرا به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خرید.
طبق قانون، وزارت جهادکشاورزی هر سال باید اواخر مردادماه نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده خود را به دولت ارایه کند تا قبل از آغاز فصل زراعی جدید (تا پایان شهریورماه) نرخ ها به کشاورزان اعلام شود.
براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی ۹۷-۹۶ هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (یک هزار و ۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (یک هزار و ۳۳۰ تومان) خریداری شد.
خرید تضمینی گندم هر سال از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا روزهای پایانی مهرماه در دیگر استان های کشور (از سواحل خزر تا مناطق سردسیر) ادامه می یابد.
اقتصام**۹۱۸۶*۱۹۶۱*

منبع :: http://www.irna.ir