دهک  | dehak
11:31:06 - سه‌شنبه 19 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ذخیره کالاهای اساسی در انبارها برای چند ماه آینده

ذخیره کالاهای اساسی در انبارها برای چند ماه آینده
معاون امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذخایر کالاهای اساسی در انبارها برای چند ماه آینده تامین شده است، گفت: بیش از ۹۰ درصد تقاضای ما برای ارز مورد نیاز توسط بانک مرکزی پاسخ داده شده است.

شعارسال:عبدالمهدی بخشنده معاون امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی،‌در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان شیلات، در جمع خبرنگاران درباره آخرین اقدامات دولت برای تنظیم بازار شب عید،اظهارداشت: با کمک دولت و کمک هایی که سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی کردند ارز مورد نیاز ما برای واردات کالاهای اساسی تامین شده است.
وی افزود:در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد تقاضای ما برای ارز مورد نیاز توسط بانک مرکزی پاسخ داده شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما هم اکنون در دو بخش مصارف انسانی و نهاده های تولید محصولات پروتئینی وضعیت بسیار مطلوبی داریم و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
بخشنده افزود: انبارهای بخش دولتی به عنوان ذخایر راهبردی کشور کاملا پر است و بخش خصوصی نیز وضعیت مشابهی دارد.
وی با بیان اینکه تا چند ماه آینده در زمینه اقلامی مانند برنج، روغن، شکر، گوشت، مرغ و نیز در بخش نهاده های تولید اقلامی مانند ذرت، کنجاله و جو تامین شده و جای نگرانی نیست، تاکید کرد: این اقلام هم توسط بخش دولتی و هم توسط بخش خصوصی تامین شده بخشی نیز در مسیر ورود به کشور است. بنابراین مشکلی برای تامین اقلام مورد نیاز مردم بویژه در ایام پایانی سال و ایام نوروز که مصرف مقداری بالاتر می رود، نداریم.

*مدل جدید توزیع گوشت امروز ابلاغ می‌شود

معاون وزیر جهاد با بیان اینکهستاد تنظیم بازار تصمیم گرفته که گوشت های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، به صورت هدفمند توزیع شود،‌افزود: قرار بود طی دو روز اخیر این طرح ابلاغ شود که دیروز این اتفاق نیفتاد و امیدواریم امروز ابلاغ شود.
بخشنده با بیان اینکه مثلا چند تعاونی بزرگ در کشور وجود دارد از جمله تعاونی فرهنگیان که حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عضو دارد،گفت: یا تعاونی های دیگر مانند تعاونی کارگران، کارمندان، اتکا، اسکات، امکان، بازنشستگان، نهادهای حمایتی مانند کمیته حضرت امام (ره) و بهزیستی شامل چند میلیون خانوار هستند. قرار است ستاد تنظیم بازار گوشت وارداتی را در اختیار این نهادهای توزیع کننده قرار دهد و آنها بین اعضای خود توزیع کنند که بدانیم این گوشت به صورت هدفمندتر به دست مصرف کنندگان نهایی می رسد.

*قاچاق دام کاهش یافت

بخشنده درباره نابه سامانی های اخیر بازار گوشت قرمز، قاچاق دام و تدابیر دولت برای کنترل این مساله افزود: ما چندهزار کیلومتر مرز خشکی و آبی داریم. مسئولیت حفظ، تامین و مراقبت از این مرزها نیز مربوط به دستگاه های ذیربط خودش است.
وی گفت: ما نیز از دستگاه های مربوطه خواهش کردیم که متمرکز شوند دام کمتری از کشور قاچاق شود، بویژه دام های مولد.
معاون وزیر جهاد تصریح کرد: اما به دلیل گستردگی مرزهای کشور چه در جنوب و چه مرزهای کوهستانی در شرق کشور، بخشی از دام های کشور در حال قاچاق است.
این مقام مسئول افزود: همکاران ما در نیروی انتظامی و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز حداکثر تلاش خود را در این زمینه می کنند و به ما گزارش دادند که طی یک الی دو هفته اخیر این قاچاق با مراقبت های بیشتری که انجام شده، کاهش یافته است.
بخشنده توضیح داد: افراد این دام ها را در داخل کشور با دلار ۱۲ هزارتومانی خریداری می کنند. از طرفی قیمت گوشت در اقلیم کردستان، کشورهای همسایه شرقی و کشورهای عربی بیش از دو برابر داخل است بنابراین کسانی که دام را از کشور خارج می کنند و به این کشور می برند مبلغ بیشتری دریافت می کنند. این مساله باعث شده که از نظر روانی روی قیمت در داخل تاثیرگذار باشد.
وی تصریح کرد:در حال حاضر اگر به هر قصابی و فروشگاه مراجعه کنید مملو از گوشت است اما گوشت داخلی قیمتش تند و بالاست با اینحال کمبودی را مشاهده نمی کنید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما همه ساله گوشت وارد می کردیم،گفت: هرسال گوشت منجمد گوساله از برزیل وارد می کردیم ضمن اینکه سال گذشته گوشت گرم از آسیای میانه و استرالیا وارد کردیم که امسال همه این ها تشدید شده است.

بخشنده با بیان اینکه ما گوشت منجمد را در سال های گذشته برای مصرف کنندگان بزرگ وارد می کردیم،افزود: سالهای قبل این گوشت برای کمک به دانشگاه ها، پادگان های نظامی، نیروهای مسلح و بیمارستان ها و به طورکلی اماکنی که مصرف کنندگان عمده بودند، وارد می شد تا برای خرید وارد بازار نشوند و قیمت ها را دچار نوسان نکنند. اما طی یکی دو سال اخیر بخشی از گوشت های منجمد در مصرف خانوار نیز وارد شده که قبلا این گونه نبود.

*رشد ۱۳۶ درصدی واردات گوشت در سال جاری

وی تصریح کرد: هم اکنون نسبت به سال گذشته بیش از ۱۳۶ درصد واردات گوشت به کشور افزایش داشته است، اما جو روانی که بوجود آمده باعث شده این واردات بر کاهش قیمت موثر نباشد.
بخشنده توضیح داد: مشخص شد، بخشی ازگوشت های وارداتی را که در میادین توزیع می کردیم، به دست مصرف کننده واقعی نمی رسد، برخی در صف می ایستند و آن را برای مصارف دیگری می گیرند یا اتفاقات این چنینی دیگری رخ می دهد.

شعارسال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار۲۹ بهمن ۹۷، کدخبر: ۱۳۹۷۱۱۲۹۰۰۰۵۲۲، www.farsnews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  مزرعه چوب با ۲۴۲ هکتار وسعت در تالش به بهره برداری رسید
0/5 (0 نقد و بررسی)