دهک  | dehak
11:10:43 - دوشنبه 11 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

دپو ۱۷ هزار تن گوشت اظهار نشده در گمرک همزمان با نابسامانی بازار

دپو ۱۷ هزار تن گوشت اظهار نشده در گمرک همزمان با نابسامانی بازار
بررسیها نشان میدهد در حال حاضر حدود ۱۷ هزار تن گوشت اظهار نشده درکانتینرهای یخچالی در گمرکات مهم کشور دپو شده که لازم است نهادهای نظارتی برای بررسی دلایل عدم اظهار این محموله ها به گمرکات ورود کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته و همزمان با تداوم صفهای طویل تهیه گوشت، در گزارشی به کاهش ترخیص گوشت گاو (منجمد) در گمرکات کشور پرداخته شد. بر این اساس در حالی که در آذر ماه ۱۰ هزار تن گوشت گاو به کشور وارد شده است بررسی آمارهای تجارت خارجی نشان میدهد در دی ماه امسال فقط ۵ هزار تن گوشت گاو ترخیص شده است. به این ترتیب در دی ماه امسال واردات (یا به عبارت دقیق تر ترخیص) گوشت گاو نصف شده است. این در حالی است که در بهمن ماه و بعد از کاهش عرضه شاهد شکل گیری صفهای طویل مردم در مقابل فروشگاهها برای تهیه گوشت قرمز بودیم.

گفتنی است، بررسی ها نشان میدهد کل بازار گوشت کشور حجمی برابر ۱ میلیون تن دارد که ۷۰۰ هزار تن ان از مسیر تولید داخل و ۳۰۰ هزار تن نیز از محل واردات تامین میشود. دولت از ابتدای سال جاری برای واردات گوشت قرمز به عنوان یکی از اقلام اساسی ارز دولتی لحاظ کرده و مطابق گزارش مرکز پژوهشهای مجلس سالیانه بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار صرف واردات این کالای استراتژیک میشود.

خبر جدید  «معجزه آبخیزداری» | آب کدام شهر معروف کانادا از آبخیزداری تأمین می‌شود؟

اظهار نظر مهم وزیر اقتصاد در خصوص گوشتهای بدون صاحب در گمرک

روز گذشته همزمان با تداوم صفهای گسترده در نقاط مختلف برای تهیه گوشت قرمز، وزیر اقتصاد در گرگان از پدیده "کانتینرهاى گوشت بدون صاحب در گمرک" خبر داده است و بحران صفهای طویل گوشت را وارد فاز جدیدی کرده است. به گفته دژپسند، همچنین در حال حاضر ۶۰۰ کانتیر گوشت در گمرک بدون صاحب است که پس ازبررسی ها مشخص شد مالک آن با وجود دریافت ارز دولتی قصد دارد آن را با قیمت بیشتر در بازار عرضه کند.

انجام تشریفات قانونی ترخیص ۲٫۵ هزارتن گشت

پیگیری خبرنگار تسنیم نشان میدهد، در حال حاضر تشریفات قانونی ترخیص ۲٫۵ هزار تن گوشت قرمز در ۱۰ گمرک کشور در حال انجام بوده و این محموله ها به زودی به بازار تزریق میشود.این میزان گوشت طی بیش از ۴۰ فقره اظهارنامه به گمرکات آستارا، غرب تهران، شهید رجائی بندرعباس، فرودگاه امام خمینی (ره) و…. اظهار و تمامی تشریفات گمرکی آنها در مسیر سبز و خارج از نوبت انجام پذیرفته و این محموله ها در حال حاضر آماده خروج از گمرک است.

خبر جدید  تخلیه و بارگیری شکر وارداتی کوبا در بندر امام(ره)/ ترافیک سنگین کشتی های خارجی حامل کالای اساسی +فیلم

گفتنی است، برابر آمار استخراج شده از سوی گمرک ایران ، ۱۱۵۵۸۸۶ کیلوگرم از این محموله ها طی ۱۹ فقره اظهارنامه واردات قطعی به گمرک شهید رجائی اظهار شده و تشریفات این اظهارنامه ها در مسیر سبز و خارج از نوبت انجام و در مرحلۀ صدور پروانه الکترونیکی یا خروج شبانه روزی از گمرک می باشند.

نکته جالب توجه اینکه همزمان با بالا گرفتن بحران گوشت هیئت دولت در تصمیمی جدید اعلام میکند از این پس واردات گوشت قرمز به نرخ نیما از پرداخت سود بازرگانی معاف میباشد.

خبر جدید  صادرات سیب زمینی آزاد شد+ سند

همچنین معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با خبرنگار تسنیم ضمن اشاره به انجام تشریفات قانونی ترخیص ۲٫۵ هزار تن گوشت، از عدم اظهار بیش از ۱۷ هزار تن انواع گوشت در گمرک شهید رجایی بندر عباس خبر داد.

دپو ۶۱۹ کانتینر گوشت در منطقه ویژه شهید رجایی

بررسی ها نشان میدهد، در حال حاضر تعداد ۶۱۹ کانتینر گوشت در منطقۀ ویژه اقتصادی شهید رجائی دپو شده است. این میزان کانتینر گوشت حاوی حدود ۱۷ هزار تن گوشت میباشد که لازم است نهادهای نظارتی با ورود به این موضوع شفاف سازی لازم رابرای افکار عمومی انجام دهند.

بر اساس اعلام معاون فنی گمرک، قسمت اعظم محموله های گوشت (موجود در مناطق ویژه اقتصادی) هنوز به گمرک اظهار نشده است و دلیل این اقدام (عدم اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و خروج کالا) در دست بررسی است.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)