دهک  | dehak
0:47:21 - دوشنبه 18 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

دولت دست دلالان را از بازار نهاده های دامی کوتاه کند

دولت دست دلالان را از بازار نهاده های دامی کوتاه کند
تهران- ایرنا- رییس انجمن صنفی گاوداران، از روان سازی توزیع نهاده های دامی یارانه ای شرکت پشتیبانی امور دام خبرداد و گفت: برای ادامه حیات صنعت دامی کشور انتظار می رود دولت، دست دلالان و واسطه گران را از بازار نهاده های دامی کوتاه کند.

«سید احمد مقدسی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون بخش عمده نهاده دامی توسط تجار با دریافت ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی تامین و به کشور وارد می شود.
وی مدعی شد که این نهاده ها با قیمت یارانه ای به واحد تولیدی نمی رسد و با دست به دست شدن کالا و حضور پررنگ دلالان و واسطه گران، با قیمت های بازار آزاد به دست تولیدکنندگان می رسد که در نتیجه بر قیمت تمام شده تاثیر می گذارد.
به گفته وی، هرکیلوگرم کنجاله سویای وارداتی با قیمت بیش از ۳۵۰۰ تومان، ذرت ۱۸۰۰ تومان و جو ۱۷۰۰ تومان در بازار آزاد به فروش می رسد درحالی که همه این اقلام با ارز رسمی توسط تجار وارد کشور می شود.
وی اظهارداشت: اکنون بخشی از نیاز صنعت دامی کشور توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور تامین می شود؛ این شرکت توان تامین همه نهاده های مورد نیاز تولیدکنندگان را ندارد؛ بنابراین تولیدکنندگان ناچارند بخش دیگری از نیاز را از محل بازار آزاد با قیمت های بالا تامین کنند.
رییس این تشکل صنفی ادامه داد: آن بخش از نهاده های دامی که توسط دولت توزیع می شود برای هر کیلوگرم کنجاله سویا وارداتی و داخلی مبلغ ۲۴۵۰ تومان، ذرت وارداتی ۱۳۵۰ تومان و جو وارداتی ۱۳۵۰ تومان در بنادر کشور پرداخت می شود.

خبر جدید  صادرات انواع خرما رشد 53 درصدی را ثبت کرد

** توزیع علوفه دامی روان شد
رییس انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه در هفته های گذشته تولیدکنندگان با مشکل تامین علوفه دامی مواجه بودند، اضافه کرد: در روزهای اخیر تامین و توزیع نهاده های دامی یارانه ای روان شده است.
وی افزود: طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، امسال ۱۰ میلیون ۷۳۳ هزار تن شیرخام در کشور تولید شده که نسبت به سال گذشته حداقل ۵٫۷ درصد افزایش را نشان می دهد؛ بنابراین اکنون کمبودی در زمینه تولید این محصول نداریم.
«همچنان تولیدکنندگان این بخش با مشکل نقدینگی برای تامین علوفه دامی مواجه اند و با توجه به نوسان قیمت ارز و افزایش نرخ گوشت قرمز، برخی تولیدکنندگان دام های شیری که ناتوان در تامین علوفه مورد نیاز هستند اقدام به حذف دام و روانه سازی آنها به کشتارگاه ها می کنند که این مساله در سال آینده می تواند در بحث کاهش تولید شیرخام نگران کننده باشد.»
مقدسی، راهکار پیشنهادی برای دولت در این زمینه را «تامین به موقع علوفه مورد نیاز صنعت دام، جلوگیری از افزایش قیمت ها و کاهش تولید در سال آتی عرضه نهاده های دامی به شکل مستقیم به تولیدکنندگان و تشکل های این بخش» بیان کرد.
به گفته وی، دولت نباید اجازه دهد علوفه دامی که با ارز رسمی وارد کشور می شود به دست دلالان رسیده و با قیمت های آزاد به دست تولیدکنندگان برسد.
به گزارش ایرنا، براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در اواسط آذرماه­ قیمت خرید شیرخام­ از محل دامداری ها هر کیلوگرم ۲۰۰۰ تومان تعیین شد که با ابلاغ آن به همه واحدهای دامداری و کارخانجات لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین انجمن صنایع لبنی ایران، همه ملزم به اجرا و رعایت آن شدند.
اقتصام**۹۱۸۶ ** ۲۰۲۳

خبر جدید  پشتیبانی اعتباری از البرز آثار چشمگیری در اقتصاد ملی دارد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)