دهک  | dehak
19:51:37 - شنبه 8 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

خسارت بخش کشاورزی مناطق سیل‌زده تا یک ماه آینده پرداخت می‌شود

خسارت بخش کشاورزی مناطق سیل‌زده تا یک ماه آینده پرداخت می‌شود
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: با توجه به دستورالعمل‌های فنی، اجرایی و تشکیل کارگروه‌های شهرستانی ظرف یک ماه آینده کل پرداخت‌های بلاعوض مربوط به خسارت کشاورزان سیل‌زده نهایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سید محمد موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباره روند پرداخت تسهیلات گفت: بعد از اخذ مصوبه هیأت وزیران حداکثر ۲ هفته برای تهیه دستورالعمل اجرایی مصوبه وقت داشتیم که در یک هفته با هماهنگی وزارت کشور مصوبه اجرایی تهیه و ابلاغ شد. تخصیص منابع نیز پیگیری شد که ۵۰ درصد تخصیص منابع داده شد.

وی افزود: در مصوبه تکمیلی هیأت وزیران در تاریخ ۳۱ فروردین و ۲۳ اردیبهشت امسال، ۲ هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار استان‌های خسارت دیده قرار گرفت.

موسوی گفت: توزیع استانی و بین بانکی نیز به سرعت انجام شد و کارگروه استانی نیز تشکیل شد که هماهنگی‌ها برای تأمین نقدینگی و تخصیص منابع به سرعت انجام شده است و ظرف هفته‌های آینده پرداخت‌ها به صورت تصاعدی در استان‌های خسارت دیده انجام خواهد شد.

وی افزود: بستر زیرساخت‌ها برای ثبت کل مستندات بررسی و بازرسی‌های میدانی و میزان خسارت‌ها نیز در سامانه سجاد انجام شده است.

موسوی گفت: در استان گلستان ۲۷۲ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۲۵۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه تخصیص داده شده است که به زودی نهادی خواهد شد.

موسوی در ادامه گفت: ۲۹۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد برای استان لرستان تخصیص داده شده است که از کمک‌های بلاعوض ۵۰ درصد پرداخت شده است و برای تسهیلات نیز توزیع استانی و بین‌بانکی انجام شده است که با تأیید کارگروه استانی برای بازسازی واحدهای خسارت دیده اقدام خواهد شد.

خبر جدید  سرمایه‌گذاری در حد صفر در آب و فاضلاب استان‌های دارای تنش آبی+جدول

وی افزود: کمیته های تخصصی استان و شهرستانی شکل گرفته است و با تخصیص منابع پرداخت ها انجام خواهد شد. همزمان با پرداخت بلاعوض بلافاصله معرفی به بانک و پرداخت تسهیلات نیز آغاز خواهد شد.

* برآورد خسارت سیل به بخش کشاورزی استان گلستان 

میرمحمد غراوی سرپرست استانداری گلستان گفت: ۱۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی درگیر سیل شد و کشت را از دست دادند. بر اساس این میزان اراضی پیش بینی ها این بود که میزان برداشت محصولات در باغات و غلات با توجه به بارندگی ها افزایش یابد که امسال به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم و ۱۴۵ هزار تن کلزا خواهیم رسید.

از بدو اعلام مصوبه هیأت وزیران اقدامات خوبی انجام شد و در کمیسیون تخصصی خسارت‌ها برآورد شد و بر اساس آن ۳ هزار و ۹۵۸ پرونده برآورد خسارت تشکیل شده است و ورود اطلاعات در سامانه سجاد ثبت شده تاکنون از ۴۹ میلیارد و ۵۵۹ میلیون تومان برآورد خسارت شده ۵۰ درصد خسارت به کشاورزان پرداخت شده است و پیش‌بینی این است که تا ۲ روز آینده رقم پرداخت خسارت‌ها از ۹۶ میلیارد تومان برآورد خسارت استان گلستان به ۲۴ میلیون و ۸۷۰ تومان برسد.

خبر جدید  خسارت ۳۸ هزار و ۵۲۸ میلیارد ریالی سیل به کشاورزی+ جدول

غراوی افزود: ۱۲ هکتار از اراضی که براثر سیل آسیب دیده بودند کشت دوم را آغاز کرده‌اند و بر اساس ابلاغیه هیأت وزیران ۲۵۴ میلیارد تومان با نرخ سود ۴ درصد نیز برای جبران خسارت در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه در سیل اخیر ۷۷ واحد تولیدی بخش کشاورزی از جمله مرغداری‌ها خسارت دیده‌اند، تمهیدات لازم برای امهال وام‌های قبلی انجام شده است.

سرپرست استانداری گلستان افزود: تأمین اعتبار برای اجرای پروژه‌های زیرساخت و آسیب‌دیده از سیل هنوز ابلاغ نشده است که برای جبران خسارت‌ها نیازمند کمک وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

* کمک دولت و ستاد اجرایی فرمان امام برای بازسازی تاسیسات کشاورزی

خادمی  استاندار لرستان در ارتباط تصویری گفت: نوع خسارات در حوزه کشاورزی در استان لرستان متفاوت است چون هم گستره خسارات که شامل باغات و ارضی است متفاوت است. تعداد زیادی از ایستگاه‌های پمپاژ و جاده‌های کشاروزی در سیل از بین رفته است و میزان خسارت‌ها در این بخش هزار و  ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

خادمی گفت: ۲۰۰ هکتار از ۱۸۰۰ هکتار از باغات انجیر دچار گل گرفتگی شد که کمتر از ۱۰ هکتار باقی مانده تا مشکل گل گرفتگی و گل و لای برطرف شود.

خبر جدید  سرمای زیر صفر درجه در ۲۰ استان/ وزش باد شدید در تهران

استاندار لرستان افزود: با سرعت عمل نیروهای جهادی و جهاد کشاورزی بخش زیادی از اراضی مشکل گل و‌لای خارج شده است. آبرسانی و تأسیسات آبرسانی به باغات و مزارع از مشکلات عمده استان لرستان بود که در سیل دچار مشکل شد. دولت برای هر ایستگاه پمپاژ ۸ میلیون تومان کمک بلاعوض و تسهیلات  در نظر گرفته که میزان خسارت‌ها بیش از این است.

وی افزود: ۳ میلیون تومان نیز ستاد اجرایی برای هر ایستگاه پمپاژ کمک کرده است و برق رسانی ها شروع شده است. خسارت وارد به محصولات موجود، نجات باغات از گل و لای، خسارت باغاتی که به طور کلی از بین رفته‌اند، جاده‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ برآورد خسارت شده که ۲۹۰ میلیارد تومان از محل کمک‌های بلاعوض مصوب شده است که تخصیص ۱۴۵ میلیارد تومان انجام شده است اما هنوز نقدینگی به استان داده نشده است.

خادمی گفت: نزدیک به ۷ هزار پرونده در سامانه سجاد ثبت شده و آماده پرداخت تسهیلات هستند ولی هنوز تسهیلات ابلاغ نشده است.

وی گفت: تسریع در تأمین نقدینگی و کمک بانکها به بازسازی ها و معرفی به بانک کمک بیشتری خواهد کرد.

انتهای پیام/


منبع :: خسارت بخش کشاورزی مناطق سیل‌زده تا یک ماه آینده پرداخت می‌شود

0/5 (0 نقد و بررسی)