دِهَک
۱۹:۴۸:۲۶ - پنج شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کاهش هزینه تولید را به دنبال دارد

توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کاهش هزینه تولید را به دنبال دارد
مکانیزاسیون یکی از مهم‌ترین عوامل در فرآیند تولید محصولات کشاورزی است که به کمک آن می‌توانیم مدیریت نهاده‌های کشاورزی، حفاظت از منابع آب و خاک کشور و اقتصادی کردن تولید را داشته باشیم و تولید انبوه و اقتصادی محصولات کشاورزی میسر خواهد شد. مکانیزاسیون ابزار تولید و توسعه بخش‌های مختلف ازجمله کشاورزی است که توسعه آن را می‌توان راه میانبر گذار از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن دانست.

شعار سال: مکانیزاسیون ابزار تولید و توسعه بخش‌های مختلف ازجمله کشاورزی است که توسعه آن را می‌توان راه میانبر گذار از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن دانست. به گفته کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی، این حوزه به‌دلیل نقش و جایگاهی که در تأمین امنیت غذایی و فرآیند توسعه کشور دارد باید با رویکردی مناسب به آن نگریسته شود. به گفته آنان، کشاورزی به‌دلیل اهمیت تأمین امنیت غذایی جامعه و ایفای نقش مؤثر در تقویت استقلال ملی نیازمند گذر سریع از مرحله تولید معیشتی و سنتی به مراحل تولید صنعتی و تجاری است که ضرورت دارد تا با اتخاذ تدابیر کارشناسانه به توسعه آن پرداخت. برخی از مسئولان این حوزه نیز بر کاهش نرخ سود تسهیلات ماشین‌آلات در بخش کشاورزی تأکید دارند و معتقدند ادوات و ماشین‌آلات صنعت کشاورزی باید بالاتر از صنعت خودرویی کشور باشد؛ چراکه تضمین‌کننده امنیت غذایی کشور است و دولت باید به این صنعت نیز همانند صنعت خودرو توجه ویژه داشته باشد. آن‌ها می‌گویند تجهیزات کشاورزی با یک‌چهارم قیمت جهانی توسط تولیدکنندگان داخلی بومی‌سازی شده است که در امر پایداری تولید بسیار تأثیرگذار خواهد بود و این مهم نیازمند حمایت‌های دولت است. جذب ۱۰ درصد تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان این‌که تاکنون ۱۰ درصد از تسهیلات بخش مکانیزاسیون کشاورزی جذب شده است، گفت: سهمیه این استان از تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری ۵۱۰ میلیارد ریال است. اکبر راستار اظهار داشت: کاهش هزینه تولید، افزایش عملکرد و درآمد کشاورزان از اهداف مکانیزاسیون کشاورزی است که سال گذشته کل سهمیه مکانیزاسیون کشور ۱۵ هزار میلیارد ریال بود که سهم استان همدان در این عرصه ۶۸۰ میلیارد ریال است. وی با بیان این‌که سال گذشته ۴۰۰ میلیارد ریال معادل ۵۸ درصد تسهیلات مکانیزاسیون استان همدان جذب شد، اظهار داشت: همدان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشور است.
اجرای کشاورزی حفاظتی در مزارع همدان راستار از اجرای کشاورزی حفاظتی در ۴۷ هزار و ۴۵۶ هکتار از مزارع استان در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: کشاورزی حفاظتی یکی از روش‌های مدرن کشاورزی در جهان است که در ایران از سال ۸۷ آغاز شد. رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی استان همدان ادامه داد: این طرح در استان همدان در اراضی به وسعت هشت‌هزار و ۶۵۰ هکتار آغاز شده و در سال ۹۶ به ۴۲ هزار و ۳۷۹ هکتار رسید. سال جاری در ۴۷ هزار و ۴۵۶ هکتار از مزارع استان همدان کشاورزی حفاظتی اجرا شد و برنامه داریم این عدد را امسال به ۱۰۰ هزار هکتار برسانیم. وی با بیان این‌که کشاورزی حفاظتی از فرسایش و فشردگی خاک جلوگیری کرده و در مصرف آب و انرژی صرفه‌جویی می‌کند، اظهار کرد: در استان همدان ۵۰۰ هزار هکتار مزرعه دیم وجود دارد که اولویت اجرای طرح کشاورزی حفاظتی است. راستار با اشاره به وجود ۲۸۰ هزار هکتار زمین آیش در استان همدان خاطرنشان کرد: با کشاورزی حفاظتی سعی بر این است که این میزان اراضی آیش را به‌سمت کشت حبوب، دانه‌های روغنی و علوفه دیم ببریم. مصرف بهینه به‌معنای مصرف نکردن نیست رئیس اداره ترویج سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز گفت: مدیریت مصرف بهینه آب در ترویج بسیار مهم است؛ چراکه مصرف بهینه به‌معنای مصرف نکردن نیست. جواد رشیدی افزود: میزان برداشت محصول را در سطح باید بالا برد و با معرفی روش‌هایی که محققان ارائه می‌دهد، این راهبرد مهم را محقق می‌کند. وی با بیان این‌که پیش از این میانگین برداشت محصول از مزارع سیب‌زمینی استان هشت‌تن در هکتار بود، اظهار داشت: با به‌کارگیری روش‌های تحقیقاتی و افزایش بازدهی، میانگین برداشت کشاورزان استان در این حوزه به بیش از ۴۱ تن افزایش یافته است. رئیس اداره ترویج سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: کشاورزی حدود ۲۵ درصد اشتغال کشور را تأمین می‌کند که رقم زیادی است و توسعه مکانیزاسیون در این بخش باید تقویت شود و نیروهای آموزشی و فرهیخته را در بخش‌های دیگر مشغول شوند. رشیدی تأکید کرد: اهداف ترویج، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی است که کاهش هزینه تولید را به‌دنبال دارد. وی با بیان این‌که وظیفه ترویج انتقال دانش و مهارت‌ها از محققان و خبرگان بخش خصوصی، خبرگان سنتی و کشاورزان پیشرو به جمع خانواده کشاورزی است، تأکید کرد: نقش دیگر ترویج انتقال اطلاعات است که در حین ترویج، منابع کم و نقاط ضعف را باید شناسایی و به مراکز تحقیقاتی منتقل کند. رئیس اداره ترویج سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان این‌که انتقال دانش و فناوری در قالب روش‌های ترویجی است، اظهار داشت: پیگیری آموزشی و ترویجی فرآیندها، تغییر رفتارهای تولیدی و مهارت‌های تولید‌کنندگان بخش کشاورزی از اهداف این مقوله است که در نتیجه آن کشاورزی سنتی به روش‌های صنعتی با بهره وری بالا سوق یافته است. در چند سال گذشته نظام نوین ترویج دایر و علاوه‌بر اهداف بالا، فرآیندها را به‌سویی که بخش خصوصی را در انتقال مفاهیم فعال و منابع علمی را عملیاتی کند، هدایت شد. شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار ۱۳ تیر ۹۸، شماره: ۶۹۸۳۹

منبع :: توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کاهش هزینه تولید را به دنبال دارد