دِهَک
۱۴:۰۲:۱۸ - دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

تهدید باغ های الموت قزوین با حضور سوداگران چوب

تهدید باغ های الموت قزوین با حضور سوداگران چوب
قزوین – ایرنا – حضور سوداگران چوب در الموت، تهدید باغ های این منطقه که بخش زیادی از زیبایی های طبیعت در این محدوده بکر قزوین وابسته به آنهاست را بدنبال داشته است.

به گزارش ایرنا، بخش قابل توجهی از زیبایی های طبیعت در الموت واقع در شمال شرقی استان قزوین را باید به لطف برخورداری این منطقه از باغ های رنگارنگ و متنوع میوه دانست، با این وجود اخیرا بدنبال حضور سوداگران و دلالان در منطقه که در پی خرید چوب هستند، درختان این باغ ها با تهدید روبرو شده اند.
گفته می شود دلالان چوب از وضعیت مالی نه چندان مناسب برخی باغداران الموتی سوء استفاده کرده و تلاش می کنند با پیشنهادت خود آنها را برای قطع درختان و فروش چوب آنها مجاب کنند.
مسئولان جهاد کشاورزی استان قزوین تاکنون به این موضوع واکنشی نشان نداده اند و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین نیز از این اتفاق اظهار بی اطلاعی کرد، با این حال بخشدار منطقه قطع درختان باغات و حضور سوداگران چوب در روستاهای الموت را تایید کرده است.
درج اخباری از این موضوع در فضای مجازی همچنین واکنش مدیریت ارشد استان را بدنبال داشت و براساس اعلام مدیرکل روابط عمومی استانداری، استاندار قزوین دستور پیگیری و بررسی این موضوع را صادر کرده است.

** همه روستاهای الموت با پدیده قطع درختان درگیر هستند
بخشدار الموت شرقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص این موضوع گفت: متاسفانه حضور سوداگران چوب در سطح منطقه و قطع درختان صحت دارد و این موضوع تایید می شود.
محمدرسول امانی افزود: با همکاری اداره منابع طبیعی بخش از روز گذشته یک پست نگهبانی برای جلوگیری از قطع درختان در منطقه فعال شده است که با توجه به گستردگی بخش و تعداد زیاد روستاها بدون شک کافی نیست.
وی اظهار داشت: به نظر می رسد پس از اعمال محدودیت هایی در خصوص قطع درختان در منطقه زاگرس و جنگل های شمال سودگران چوب این بار به منطقه الموت هجوم آورده اند.
بخشدار الموت شرقی با بیان اینکه برخی سودجویان شبانه اقدام به قطع درختان و بارگیری تنه آنها می کنند،اظهار داشت: برخی افراد نیز با مجوز دستگاه های مربوطه مانند منابع طبیعی اقدام به این کار می کنند که در این رابطه باید دستگاه های مسئول پاسخ دهند اما بحث ما بیشتر به موضوع قطع غیرمجاز درختان و قاچاق چوب بازمی گردد که اقدامی غیرقانونی محسوب می شود.
وی با بیان اینکه پدیده قطع درختان بیشتر به باغات شخصی مردم منطقه مرتبط است، افزود: در قانون و دین ما مالکیت شخصی محترم شمرده شده است اما از سوی دیگر قطع هر درخت نیز مذموم شمرده شده و با خود تبعات منفی زیستی و طبیعی زیادی بدنبال دارد.
امانی اظهار داشت: برخورد با پدیده قطع درختان و قاچاق چوب به یک دستگاه بازنمی گردد بلکه باید مجموعه ای از دستگاه ها شامل استانداری، فرمانداری، بخشداری، جهاد کشاورزی، حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، نیروی انتظامی و دستگاه قضا در این خصوص ورود پیدا کنند.
بخشدار الموت شرقی ادامه داد: البته استاندار در این خصوص پیگیر است و امیدواریم با حمایت ها و دستورات وی شاهد جلوگیری از این پدیده رو به افزایش در الموت باشیم.
امانی در ادامه خواستار نظارت بیشتر دستگاه های مسئول برای جلوگیری از پدیده قطع درختان و نابودی باغات الموت شد و گفت: باغات این منطقه مواریث طبیعی ارزشمندی هستند که در اثر نابودی آنها خسارات جبران ناپذیری به منطقه وارد می شود و با خود تبعات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زیادی بدنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه باید به زوایای مختلف خبر قطع درختان الموت پرداخت، اظهار داشت: چرایی این موضوع و دلیل اینکه عده ای از شهروندان منطقه درختان باغات خود را شاید آن هم به ثمن بخس به فروش می رسانند، مهم است و باید آنرا جستجو کنیم.
این مسئول اضافه کرد: امسال سرمازدگی باغات الموت را شاهد بودیم و متاسفانه باغداران منطقه بدنبال این اتفاق درآمد خاصی نداشتند و این وضعیت موجب شده تا بسیاری از آنان که معیشت شان با باغداری گره خورده است، نیاز مبرم مالی داشته باشند.
وی در پایان اظهار داشت: معتقدم در این خصوص نباید همه وقت و انرژی خود را صرف پیدا کردن مقصر بگذاریم بلکه باید از طریق فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آموزش کاری کنیم که این ناهنجاری و پدیده زشت متوقف شود.

** منابع طبیعی قزوین، قطع درختان الموت را به استانداری گزارش داد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای نخستین بار این دستگاه ما بود که قطع درختان الموت در سطح نسبتا قابل توجه را به استانداری گزارش داد.
علی اکبر اسدالهی اظهار داشت: قطع درختان در محدوده های مربوط به منابع طبیعی نبوده و اغلب به باغات شخصی مردم شامل درختان گردو، آلبالو، گیلاس و توت اختصاص دارد.
این مسئول ادامه داد: از آنجا که این اتفاق در حوزه اراضی ملی بوقوع نیپوسته است باید از سوی دیگر دستگاه ها از جمله جهاد کشاورزی پیگیری و بررسی شود.
وی اظهار داشت: سوداگران چوب با حضور در الموت و ارایه پیشنهاد به باغداران، اقدام به قطع درختان و خریداری آنها می کنند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین گفت: قیمت چوب درختان افزایش یافته است و همین موضوع پای سوداگران و دلالان را به برخی مناطق از جمله الموت باز کرده است.

** از قطع درختان میوه الموت بی اطلاع هستیم
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از ماجرای قطع درختان میوه در الموت بی اطلاع هستم.
عباس علیخانی با بیان اینکه در شهرستان قزوین ۳۲ هزار هکتار باغ و حدود ۴۵۰ روستا وجود دارد، اظهار داشت: قادر نیستیم به طور مداوم باغ ها و تعداد درختان آنها را رصد، کنترل و شمارش کنیم.
این مسئول با بیان اینکه به جز چوب درخت گردو سایر درختان الموت چندان بدرد دلالان و سوداگران چوب نمی خورد، اظهار داشت: تاکنون نامه و گزارش اداری با موضوع پیگیری قطع درختان در این منطقه به دست ما نرسیده است.
وی اظهار داشت: جهاد کشاورزی در صورت بروز این اتفاق نیز به دلیل آنکه باغات یاد شده، شخصی و در مالکیت افراد حقیقی هستند نمی تواند ورود چندان خاصی داشته باشد و قانونی در این رابطه برای این دستگاه وجود ندارد.

** استاندار قزوین دستور بررسی موضوع قطع درختان الموت را صادر کرده است
دبیر شورای اطلاع رسانی استان و مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بدنبال ارایه گزارش های مردمی و همچنین مراجع ذیصلاح به استاندار در خصوص قطع درختان باغات الموت، وی دستور بررسی موضوع و صحت و سقم آنرا به جهاد کشاورزی استان صادر کرده است.
نصرت الله علیرضایی اظهار داشت: البته ماجرا آن گونه که در فضای مجازی پیچیده شده نیست و استاندار قزوین در این خصوص هنوز به شکل مکتوب دستوری صادر نکرده است و در این رابطه باید ابتدا گزارش دستگاه های مربوطه دریافت شود و مورد بررسی قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه مدیریت ارشد استان قزوین نسبت به مسایل زیست محیطی حساسیت بالایی دارد و از مسایل مربوط به این حوزه بی تفاوت عبور نمی کند، اظهار داشت: بدون شک در صورت صحت این موضوع دستورات لازم در خصوص تشدید نظارت ها و جلوگیری از این گونه اقدامات و برخورد با عوامل این پدیده صادر می شود.
۳۰۱۳

منبع :: http://www.irna.ir