دهک  | dehak
1:02:32 - جمعه 22 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

تأیید و تکذیب قاچاق دام از هرمزگان: پای یک زن در میان است؟

تأیید و تکذیب قاچاق دام از هرمزگان: پای یک زن در میان است؟
در حالی که بازار تأیید و تکذیب قاچاق دام از مرزهای جنوبی کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس داغ است، یک گزارشگر با راهنمایی فروشندگان و دلالان دام به یک زن می‌رسد که گفته می‌شود ۸۰ درصد دام‌ها از طریق او قاچاق می‌شود.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، آشفته بازاری که از ابتدای سال ۹۷ و با نوسانات نرخ ارز ایجاد شد، هر روز با افزایش و کمبود و نایابشدن یک کالا خود را عرضه میکند و بر بدن رنجور مردم زخم میزند؛ از ماههای گذشته نیز با وجود هشدارهای قبلی، یکی از موجهای این بازار ناآرام نصیب یکی از کالاهای اساسی یعنی گوشت قرمز شد و به سرعت قیمت گوشت را به مرز ۱۲۰ هزار تومان در هر کیلو رساند.

قاچاق هدفمند دام زنده به ویژه گوسفند در ماههای اخیر رشد چشمگیری داشته است و ضربه زدن به نظام از سوی عوامل خارجی و دستیابی به سود توسط دامدارانی که ناتوانی مالی در تأمین علوفه یا نهادههای دامی را دلیل فروش دامها اعلام کردهاند، جزو دلایل اصلی خروج دام از کشور نامیده شده است.

در حالی که برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس مدعی هستند روند قاچاق دام از کشور به شکلی کاملا هدفمند و روزافزون در حال وقوع است، اما در سوی دیگر، برخی از مسئولان از جمله پلیس و ستاد مبارزه با قاچاق کالا ضمن اینکه قاچاق دام، به شکلی که نمایندگان مجلس میگویند را تکذیب میکنند، مدعی هستند حجمی از قاچاق هم که مورد تأیید آنهاست، تأثیر چندانی بر بازار گوشت داخل کشور ندارد و مشکل اصلی در توزیع است.

حسینعلی حاجیدلیگانی نماینده مردم شاهینشهر در مجلس شورای اسلامی، روز ۲۴ اسفند اعلام کرد: امروز در حوزه قاچاق دام درشرایط عادی نیستیم و شرایط خیلی بحرانیتر و جدیتر از آن است که دستگاههای اجرایی ما آماده مقابله با آن شدهاند.علاوه بر دلالان و واسطهها در داخل کشور، تعدادی از کشورها و از جمله عربستان نیز در حوزهقاچاق داماز ایران فعال شدند تا از این طریق فشارهایی را به کشور ما تحمیل کنند.

وی ادامه داد:اگرچه دستوراتی در قوه مجریه برای مقابله با این امر صادر شده، اما این دستورات و اقدامات کافی نیست چرا که شرایط بسیار حادتر از آن است و این دستورات و این اقدامات از سوی قوه مجریه به درد شرایط عادی میخورد نه شرایط جنگی.منابع موثق از این خبر میدهند که در هر شبانهروز حدود ۳ هزار لنج از تعدادیبنادر جنوبی کشوراقدام به قاچاق دام زنده و مولد به کشورهای جنوب خلیج فارس میکنند و ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح را برای این کار انتخاب میکنند تا مأمورین کمتری در پستهای مراقبتی حضور داشته باشند و آنها را رصد کنند.

حاجیدلیگانی افزود:قاچاقچیان،دام زندهرا در کشورهایجنوب خلیج فارسبه دو برابر قیمتی که از دامداراندر ایران میخرند به فروش میرسانند و یک سود دو برابری از این کار برایشان حاصل میشود.

این اظهارات حاجیدلیگانی در حالی بود که یک روز بعد ابوالهادی دادستان بندرعباس در گفتوگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم،درباره وضعیت قاچاق دام زنده و آماری که در رسانهها درباره حجم گسترده قاچاق دام زنده مطرح میشود، این ادعا را تکذیب کرد وگفت:اصلاً این طور نیست زیرااستان ما دام زیادی ندارد و اگر بخواهد از مسیر استان هرمزگان از کشور خارج شود باید از سایر استانها وارد هرمزگانشود که چنین چیزی وجود ندارد.

دادستان هرمزگان ادامه داد: آمار اعلامی در این زمینه درست نیست؛ قاچاق دام با لنج نیست و بهوسیله قایق صورت میگیرد که آن همدر بهترین حالت روزی ۲۰۰ دام خارج شود و آنچه گفته شدهصحت ندارد؛ با همه این تفاسیر، این حجم از قاچاق دام همتأثیر خاصی روی حجم کلی بازار گوشت ندارد.

خبر جدید  اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نژادهای دام مولد و تامین نهاده‌

خروج دامهای سنگین از مرزهای غربی

این پایان ماجرا نبود و حسینعلی حاجی دلیگانی روز ۲۹ بهمن بار دیگر در تذکر شفاهی جلسه علنی نوبت عصر مجلس شورای اسلامیبا استناد به ماده ۱۹۵ در خصوص بند ۸ اصل ۴۴ برای ماجرای قاچاق دام زنده از کشور تأکید و بیان کرد: این تذکر در خصوص جلوگیری از سلطه خارج بر اقتصاد کشور است. اکنون عدهای در حال غارت کردن دام سبک و سنگین کشور هستند. هم اکنون صدها قایق و لنج شبانه دام را از بنادر جنوبی از کشور خارج میکنند. همچنین دامهای سنگین از طریق مرزهای دیگر غربی از کشور خارج میشود.

خبر جدید  راهکاری برای توقف قاچاق دام؛ گاو و گوسفند پلاک‎دار می شوند

وی ادامه داد: در جای جای کشور در روستاها و شهرهادلالانبا پرداخت پولهای هنگفت و با قیمتهای بالادامهارا خریداری میکنند و از کشور خارج میکنند. آقای مطهری خواهش میکنم ازنیروی انتظامی،وزیر کشورووزیر جهاد کشاورزیبخواهید جلوی این غارتی که اکنون انجام میشود را بگیرند.

حاجیدلیگانی با تأکید بر اینکه در یک جلسه،وزیر اطلاعات، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی بیایند و در این خصوص پاسخ دهند گفت:«مردم در این باره متحیر هستند؛ از یک سو میگویند این موضوع قاچاقاست و از سوی دیگر عدهای مدعی هستند که ما مجوز داریم. این موضوع باید رسیدگی شود. آنها متوجه ضربهای که این امر به کشور میزند نیستند. یک سال دیگر آثار منفی این موضوع مشخص میشود. آنها در حال قاچاق دام مولد هستند.»این افراد در جای جای کشور با پولهای بزرگ این دامها را خریداری کرده و از کشور خارج میکنند. شنیده میشودعربستاندر اختیار برخی افراد پول قرار داده که دام را از داخل کشور خریداری و از کشور خارج کنند حتماً باید در این خصوص جلسهای گذاشته شود.

۸۰ درصد قاچاق دام مولد به کشورهای حاشیه خلیج فارس توسط یک زن!

صبح امروز نیز، گزارش جدیدی در این زمینه منتشر شد که حاکی از زوایای جدید دیگری از انتقال دامهای مولد از استان فارس به مرزهای جنوبی و انتقال به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کشور عمان منتشر شد.

خبرنگار رادیو گزارش خود را از استان فارس آغاز کرد و به یکی از میادین دام جنوب کشور میرسد؛ در میان پیگیریهای او مشخص میشود بسیاری از گوسفندهایی که به واحدهای پرواربندی منتقل شدهاند، در ساعاتی که این واحدها خلوت هستند فورا به صورت قاچاق، منتقل میشوند.

خبر جدید  صادرات سیب‌زمینی مشمول پرداخت عوارض صادراتی شد

در حالی که مسئولان مدعی هستند با بخشنامهها و دستوراعملهای صادره، نقلوانتقال دام صرفا با پلاک نصب شده روی دام ممکن است، اما گزارش این خبرنگار حاکی از جابجایی، فروش و انتقال بسیاری از دامها بدون پلاک است و حتی در اتفاقی عجیبتر، یکی از دلالها به او میگوید در برخی میادین، پلاک دامهای سنگینتر را کنده و به دامهای سبکتر نصب میکنند و با این کار، دامهای سنگینتر به راحتی قاچاق میشوند.

این خبرنگار که در نهایت خود را به میدان دام یکی از بنادر جنوبی رسانده و با دامهای انتقالی از استانهایی چونکرمان، یزد و فارس مواجه شده است،از زبان دلالان حاضر میشنود که یکی از جزایر کشور عمان که کمترین فاصله با خاک ایران را دارد، از مقاصد قاچاق دام از ایران به عمان است.

نکته مهم دیگر در این گزارش، این است که گزارشگر با راهنمایی فروشندگان و دلالان دام،به یک خانم میرسد که ۸۰ درصد این دامها توسط او به عمان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس منتقل میشود. این خانم فقط گوسفندان مولد را میخرد و به خارج از ایران منتقل میکند.

مشروح این گزارش را در فایل صوتی زیر، بشنوید.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)