اخبار کشاورزی | دِهَک
11:45:08 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

تأمین برنج شب عید در انتظار تخصیص ارز/ بانک مرکزی قطره‌ چکانی ارز می‌دهد

تأمین برنج شب عید در انتظار تخصیص ارز/ بانک مرکزی قطره‌ چکانی ارز می‌دهد
دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: تخصیص ارز به صورت قطره‌ چکانی انجام می‌گیرد و عملیات تأمین آن در بانک مرکزی بسیار کند در جریان است که اگر این روند ادامه یابد، قطعاً مشکلاتی در تنظیم بازار ایجاد می‌شود.

– اخبار اقتصادی – دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: در حالی که نیمه اول سال قریب به ۸۵۰ هزارتن برنج توسط بخش خصوصی وارد و در بازار عرضه شد، به دلیل وجود تقاضا و کاهش عرضه، قیمت برنج وارداتی سیر صعودی آغاز کرد که با تصمیم به موقع وزارت کشاورزی برای از سرگیری واردات، این روند متوقف شد.

قاچاق برنج به کشور از رونق افتاد
کشاورز با اشاره به اینکه افزایش قیمت ارز موجب شده تا قاچاق برنج به داخل کشور صرفه اقتصادی نداشته باشد، ادامه داد: این شرایط فرصت مغتنمی است تا بتوان نیاز واقعی کشور به واردات برنج را مشخص کرد.

وی ادامهداد: این موضوع در شرایطی تحقق مییابد که ارز مورد نیاز واردات برنج به موقع تأمین شود تا با واردات به موقع برنج از افزایش قیمتها در بازار جلوگیری شود، چراکه در غیراین صورت و افزایش قیمتها ممکن است مجدد شاهد قاچاق برنج به داخل کشور باشیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه برخی به از سرگیری واردات برنج اعتراض کردهاند، گفت: آمار ارائه شده در خصوص تولید و مصرف با واقعیتهای جاری در بازار تطبیق ندارد که اگر اینگونه نبود با کاهش عرضه برنج وارداتی در بازار نباید قیمت برنج اعم از تولید داخلی و وارداتی افزایش مییافت.

خبر جدید  وضعیت تولید گوشت قرمز در کشور بد نیست/ نظارت‌ها باید بیشتر شود

وی گفت: برخی صاحبنظران هنوز نسبت به پذیرش این واقعیت که مصرفکنندگان برنج تولید داخل و وارداتی اقشار متفاوتی هستند، مقاومت نشان میدهند و چراکه بسیاری از خانوادههایی که در دهکهای کم درآمد جامعه قرار میگیرند توانایی خرید برنج گران قیمت را ندارند.

کشاورز با اشاره به اینکه در نظر گرفتن عدد سه میلیون تن مصرف سالانه برنج با استناد به جمعیت ۸۰ میلیون نفری و سرانه ۳۸ کیلوگرم، ایراداتی دارد، تصریحکرد: میزان تولید داخل ۲٫۲ میلیون تن اعلام شده و ایشان با استناد به عدد ۳ میلیون تن نیاز کشور به واردات را ۸۰۰ هزارتن اعلام میکنند، در حالیکه در نیمه اول امسال بخش خصوصی قریب به ۸۵۰ هزارتن برنج وارد و در بازار عرضه کردهاست.

وی ادامه داد: هرآنچه وارد شده در بازار عرضه و به دلیل وجود تقاضا قیمتها افزایش یافتهاست و این نشان دهنده این است که میزان تولید و یا سرانه مصرف براساس واقعیتها تخمین زده نمیشود.

خبر جدید  تعیین سقف برای واردات کالا بر اساس عمر کارت بازرگانی

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه باید در خصوص تأمین کالای اساسی مورد نیاز کشور نگاه واقعبینانهای داشت، اظهارداشت: تصمیم از سرگیری واردات براساس وعده معاون اول رئیسجمهور در خصوص تأمین کالای شب عید مورد نیاز خانوار در زمان مناسب و با قیمت منطقی است.

وی تأکیدکرد: با صدور مجوز از سرگیری واردات، ثبت سفارشها انجام شده و واردکنندگان برنج به عنوان بازوی اجرایی دولت در تأمین این کالای اساسی در انتظار تخصیص ارز مورد نیاز هستند تا برنج مورد نیاز کشور را واردکنند.

دبیرانجمن واردکنندگان برنج ایران در پایان با بیان اینکه با اعتبار واردکنندگان برنج به بنادر کشور وارد شدهاست، اظهارداشت: اما تخصیص ارز به صورت قطره چکانی انجام میگیرد و عملیات تأمین آن در بانک مرکزی بسیار کند در جریان است که اگر این روند ادامه یابد، قطعا مشکلاتی در تنظیم بازار ایجاد میشود.

بنابراین گزارش، نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید براینکه ستاد تنظیم بازار براساس واقعیتها و نیاز بازار تصمیمگیری میکند، گفت: واردات برنج با در نظر گرفتن اولویتهایی چون حمایت از تولید داخل و حقوق مصرفکننده باید تصمیم گیری کند.

خبر جدید  پرداخت غرامت ۱۶ میلیارد دلاری دولت آمریکا به کشاورزان آسیب دیده از جنگ تجاری

وی گفت: ستاد تنظیم بازار باید با آنالیز وضعیت بازار و مستندات موجود تصمیمگیری و در خصوص تأمین مایحتاج اساسی مردم اقدامات لازم را انجام دهد.

نماینده مردم نهبندان در خانه ملت با اشاره به قیمت برنج تولید داخل، توضیحداد: با شرایطی که پیش آمده و باتوجه به قیمت برنج تولید داخل، اقشار کم درآمد امکان خرید این نوع برنج را ندارند و باید برای تأمین نیاز ایشان از محل واردات اقدام کرد.

افضلی گفت: اگرچه حمایت از تولید داخلی اهمیت زیادی دارد، اما باید در تصمیمگیریها به توان مالی اقشار مختلف جامعه توجه کرد و نباید شرایط به گونهای باشد که اقشار کم درآمد نتوانند اقلام اساسی مورد نیاز مانند برنج را خریداری کنند.۴۳۰۹ کیسه برنج و حلب روغن احتکار در چهارمحال و بختیاری کشف شدانتهای پیام/
منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)