دهک  | dehak
11:00:58 - شنبه 22 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

برکت زمستان «قره سو» گلستان را پر آب کرد

برکت زمستان «قره سو» گلستان را پر آب کرد
گرگان – ایرنا – بارش های روزهای پایانی پاییز و جاری شدن روان آب های مناطق بالادست و کانال های کوچک سبب شد تا رودخانه قره سو در غرب استان گلستان در نخستین روز زمستان لبریز از آب شود.

به گزارش ایرنا، بارش های دو روز پایانی پاییز و شامگاه شب یلدا سبب شد تا رودخانه قره سو در حوزه استحفاظی شهرستان بندرترکمن پر آب شود.
در ایام مهاجرت پرندگان آبزی به زیستگاه های شمالی کشور، خلیج گرگان و منابع آبی پیرامون جزیره آشوراده، پرآبی رودخانه قره سو ارمغانی برای حیات وحش است.
به گزارش ایرنا، شاخه اصلی رودخانه قره سو از بلندی دو هزار و ۹۰۰ متری کوه های «اسب چر، سوس و قزیمان» سرچشمه می گیرد و پس از ملحق شدن آب چشمه سارها و شاخه های فرعی به نام باغشاه و گرماب دشت سرانجام با سایر شاخه های فرعی، رودخانه قره سو را تشکیل می دهد.
طول این رودخانه ۱۶۰ کیلومتر است و در جنوب گلستان با جهت شرقی – غربی جریان دارد.
از مهمترین شاخه های قره سو می توان به «گرماب دشت، چهل چهار آب، شصت کلا، فسن رود، النگ دره، نوشن و زیارت» اشاره کرد.
این رود پس از پیمودن چند دهستان در غرب و شمال غرب استان گلستان در کنار روستای قره سو به خلیج گرگان و دریای خزر می ریزد.
رودخانه قره سو از مهمترین منابع آبی تغذیه کننده خلیج گرگان و از مراکز عمده تکثیر انواع ماهیان استخوانی نظیر کلمه، سفید، سیم، کپور و کفال است.
برای تامین آب آشامیدنی شهر گرگان و آبیاری زمین های کشاورزی، سد کوثر بر روی رود گرماب دشت از شاخه های اصلی قره سو ساخته شده است.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور که در سال های گذشته با مشکلات خشکسالی و کم آبی مواجه بوده بیش از ۲۰ هزار کیلومترمربع گستره و یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد.
۷۳۳۳/۳۰۹۱/۶۰۳۳

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  بانک کشاورزی، شرکت کشت و صنعت کارون را واگذار کند
0/5 (0 نقد و بررسی)