دهک  | dehak
0:46:44 - جمعه 28 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بخش کشاورزی سالانه ۲۰۰ هزار میلیارد ریال خسارت می بیند

بخش کشاورزی سالانه ۲۰۰ هزار میلیارد ریال خسارت می بیند
تبریز- ایرنا- عضو هیئت مدیره صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور گفت: حوادث طبیعی و غیر مترقبه سالانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی ایران خسارت وارد می کند.

«نیازعلی ابراهیمی پاک» روز پنجشنبه در جلسه ستاد بیمه محصولات کشاورزی استان آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی ابتدای امسال به علت سرمای دیر رس بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد ریال متحمل خسارت شد.
وی با اشاره به اینکه دولت در ماده ۱۲ قانون بیمه محصولات کشاورزی در حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال برای بیمه محصولات زراعی و باغی پیش بینی کرده است، اظهار داشت: به طور تقریب بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلیارد ریال نیز از حق بیمه تامین شده و در مجموع با ۲۰ هزار میلیارد ریال باید خسارات وارده بر این بخش مدیریت شود.
وی افزود: سهم دولت در بیمه محصولات کشاورزی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است، که این مسئله موجب نارضایتی در پرداخت غرامت به خسارت دیدگان شده است.
عضو هیئت مدیره صندوق بیمه محصولات کشاورزی اظهار داشت: خطر پذیری در بیمه کشاورزی بسیار بالا است و بیمه های تجاری حاضر به پذیرفتن این ریسک نیستند.
ابراهیمی پاک ادامه داد: از سال ۱۳۶۳ تا کنون ۶۰ تا ۷۰ درصد حق بیمه توسط دولت و بقیه توسط بیمه گذار پرداخت می شود که بر حسب نوع محصول متغیر و متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه استان های آذربایجان شرقی، اردبیل و سیستان و بلوچستان امسال در بسترخشکی و خشکسالی و زیر خط قرمز قرار دارند، گفت: آذربایجان شرقی بالای ۲۰ درصد خشکسالی دارد و این مسئله می تواند در آینده خسارات سنگینی بر بخش کشاورزی استان وارد کند.
وی همچنین با بیان اینکه در سال زراعی ۹۶-۹۵ غرامت بیمه پرداخت شده به استان یکهزار و ۱۴۰ میلیارد ریال است، گفت: کل مبلغ غرامت تائید شده استان از اول سال ۱۳۹۷ تا امروز ۵۸ میلیارد ریال است که در مقایسه با سال زراعی ۹۵-۹۴ و سال های قبل از آن عدد پائینی را نشان می دهد و از این مبلغ نیز تنها ۳۳ میلیارد ریال پرداخت شده و بقیه آن در مرحله پرداخت قرار دارد.
ابراهیمی پاک اظهار داشت: یکی از سیاست گذاری های صندوق بیمه محصولات کشاورزی در سال آینده، بیمه گری بصورت استانی و منطقه ای براساس شرایط و موقعیت هر استان است و نسبت غرامت پرداخت شده در استان آذربایجان شرقی به سهم بیمه گذار، عدد ۳٫۳۴ است.
به گزارش ایرنا، امسال ۲۵ هزار هکتار اراضی زراعی و ۱۰۵ هکتار از باغات استان تحت پوشش صندوق قرار گرفته است، که در بخش محصولات زراعی تنها ۵۰ درصد مزارع سال گذشته بیمه شده است.
/۳۰۷۱/۳۰۹۳

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  تراز تجاری بخش کشاورزی 60 درصد رشد کرد
0/5 (0 نقد و بررسی)