دهک  | dehak
19:35:51 - چهارشنبه 12 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

انتقال یا قاچاق خاک‌ به خارج از کشور ممنوع شد

انتقال یا قاچاق خاک‌ به خارج از کشور ممنوع شد
معصومه حسین پور، مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر گفت: لایحه حفاظت از خاک بعد از ۱۴ سال تلاش تخصصی و مستمر سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس شورای اسلامی تصویب و همزمان با هفته محیط زیست، به تایید شورای نگهبان رسید.

شعار سال: مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه لایحه حفاظت از خاک توسط شورای نگهبان تائید شده است، گفت: بر طبق این قانون انتقال خاک‌ به خارج از کشور ممنوع شد.
معصومه حسین پور، مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر گفت: لایحه حفاظت از خاک بعد از ۱۴ سال تلاش تخصصی و مستمر سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس شورای اسلامی تصویب و همزمان با هفته محیط زیست، به تایید شورای نگهبان رسید.

حسین پور تصریح کرد: در قانون حفاظت از خاک سازمان محیط زیست مکلف به شناسایی مواد آلاینده خاک و اشخاص آلوده کننده آن و اعلام وقوع وضعیت اضطراری براساس حدود مجاز آلودگی خاک و آلاینده های ورودی به آن برای کاربری‌های مختلف خاک است.

وی ادامه داد: همچنین بهره ‏برداران واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی و معدنی که در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعالیت می‌کنند، مکلف به رعایت مفاد این قانون هستند.

خبر جدید  مقام نخست ایرانی‌ها در از بین بردن خاک!

حسینی درباره انتقال خاک به خارج از کشور گفت: در این قانون انتقال خاک‌ به خارج از کشور ممنوع است و فقط خروج مواد معدنی و مقادیر کمِ خاک به منظور امور پژوهشی پس از رعایت فرایند قانونی مربوط مستثنی است.

مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست درباره نقش دیگر نهادها در این قانون گفت: بر اساس این قانون قوه‌قضائیه به منظور رسیدگی به جرائم موضوع نسبت به ایجاد شعب تخصصی اقدام و به جرائم مربوط خارج از نوبت رسیدگی‌می‌کند. بر اساس این قانون عملیات معدنی هم منوط به رعایت ضوابط زیست محیطی خواهد بود.

پیش از تائید این لایحه از سوی شورای نگهبان، عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درخصوص شواهد و مستنداتی که رسانه‌ها درباره خروج خاک کشاورزی ایران از مبادی خروجی استان‌های بوشهر و هرمزگان به کشورهای قطر و امارات و با نام «خاک شیرین» منتشر کرده‌اند، گفته بود: کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس خاک زراعی مرغوب ندارند و حتی خاک باغچه و گلخانه‌های خودشان را از خاک کشاورزی سایر کشورها تهیه می‌کنند؛ به همین دلیل خاک حاصلخیز کشاورزی ایران در قالب مواد کانی غیرفلزی و محموله‌های شن، ماسه و صادر می‌شود تا به نوعی قانون را هم دور زده باشند و کسی مانع این خاک فروشی سرزمینی نشود.

خبر جدید  لزوم مشارکت مردم در اجرای طرح های منابع طبیعی

وی با اشاره به فرسایش و کم بازده شدن خاک ایران به دلیل ادامه این نوع صادرات اظهار داشت: باید امنیت ملی در این مورد رعایت شود و همان‌گونه که خاک در مرزبندی‌ها و حفظ کیان میهن مهم است و قلمرو و وضعیت جغرافیایی یک کشور را تعیین می‌کند، باید فروش خاک کشاورزی نیز خط قرمز ما باشد.

خبر جدید  قیمت زعفران افزایش یافت/ نرخ واقعی هر مثقال ۴۵۰۰۰تومان

اما علی مریدی مدیر کل دفتر آب و خاک محیط زیست در واکنش به فروش خاک ایران به قطر گفته بود کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس خاک زراعی مرغوب ندارند و حتی خاک باغچه و گلخانه‌های خودشان را از خاک کشاورزی سایر کشورها تهیه می‌کنند. البته درخواست قانونی صدور خاک به این کشور رد شده بود.

مریدی با بیان اینکه در قانون خاک، صادرات خاک معدنی مجاز است،گفت: به شرط احتمال برخی تاجران به جای خاک معدنی سراغ خاک‌های زراعی می‌روند چون استخراج خاک زراعی راحت‌تر است اما خاک معدنی نیاز به انفجار و عملیات معدنی دارد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی اسکان،تاریخ انتشار:۲۱خرداد ۱۳۹۸،کدخبر:۲۰۳۹۴،eskannews.com


منبع :: انتقال یا قاچاق خاک‌ به خارج از کشور ممنوع شد

0/5 (0 نقد و بررسی)