دهک  | dehak
1:13:29 - شنبه 29 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

افزایش ۶۳ درصدی یارانه نان و گندم

افزایش ۶۳ درصدی یارانه نان و گندم
یارانه نان و خرید تضمینی گندم بر اساس لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده، ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که البته این یارانه به‌صورت مستقیم بوده و مانند سال گذشته بقیه نیاز اعتباری در این حوزه، از طریق اسناد خزانه، اوراق بهادار و تسهیلات بانکی تامین می‌شود.

شعارسال : حسن روحانی، رییس جمهور امروز (سه‌شنبه) لایحه بودجه سال ۹۸ را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد که بر اساس آن یارانه مستقیم و نقدی در نظر گرفته شده در این لایحه برای نان و خرید تضمینی گندم ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۷ دولت، درمجموع ۵۰۰۰ میلیارد تومان یارانه برای نان و خرید تضمینی گندم در نظر گرفته شده بود که شامل ۳۳۰۰ میلیارد تومان یارانه نان و گندم تبصره “۱۴” لایحه بودجه و ۱۷۰۰ میلیارد تومان جدول شماره “۹” تحت عنوان “اعتبارات ردیف‌های متفرقه برای یارانه خرید تضمینی گندم” می‌شد. البته در لایحه بودجه مذکور، مقرر شد که وزارت جهاد کشاورزی از همه ظرفیت‌های ایجاد شده از جمله اسناد خزانه، اوراق سلف موازی و … برای تامین باقی‌ مانده اعتبارات لازم برای یارانه نقدی نان و گندم را تامین کند. اما نه تنها نرخ تضمینی خرید گندم به پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی و دستور رییس جمهوری حدود ۲۵ درصد افزایش یافت و به کیلویی ۱۶۰۰ تومان رسید، ‌ بلکه یارانه‌ای که دولت به‌صورت نقدی و مستقیم برای نان و خرید تضمینی گندم برای سال آینده در نظر گرفته است، از ۵۰۰۰ میلیارد تومان به ۸۱۴۵ میلیارد تومان رسیده است که حدود ۶۳ درصد نسبت به لایحه پیشنهادی بودجه امسال رشد داشته است. البته با توجه به میزان تولید گندم، میزان خرید تضمینی آن طی سال‌های گذشته و افزایش نرخ تضمینی این محصول استراتژیک به نظر می‌رسد که این بودجه ۸۰۰۰ میلیارد تومانی هم برای خرید تضمینی گندم کفایت نمی‌کند.
اما یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در این باره به ایسنا، گفت: اعداد و ارقامی که به‌عنوان یارانه گندم و نان در جداول و ردیف‌های لایحه بودجه به آن اشاره شده است، تنها یارانه‌های مستقیم و نقدی است و مابقی اعتبارات مورد نیاز برای تامین یارانه به‌صورت کامل از محل اسناد خزانه، اوراق بهادار و تسهیلات بانکی تامین خواهد شد و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۷ ، کدخبر: ۹۷۱۰۰۴۰۲۰۷۵ ، www.isna.ir
منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  برف و باران بیشتر مناطق کشور را در بر می گیرد
0/5 (0 نقد و بررسی)