دِهَک
۰:۵۹:۱۴ - یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

استیضاح کنندگان حجتی به مشکلات بخش کشاورزی واقف نیستند

استیضاح کنندگان حجتی به مشکلات بخش کشاورزی واقف نیستند
تهران- ایرنا- مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور به نظر می رسد نمایندگان و استیضاح کنندگان وزیر جهاد کشاورزی به واقعیت مشکلات این بخش واقف نیستند و این اقدام می تواند دشواری های بیشتری ایجاد کند.

«علیرضا عزیزاللهی» عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: هر وزیری قوت و ضعف هایی دارد اما «محمود حجتی» در مجموع با شجاعت و جسارتی که از خود نشان داد حمایت خوبی از بخش کشاورزی، فعالان، زارعان و پیشکسوتان کرده است.
وی ادامه داد: در بخش زراعت، باغبانی و امور دام اقدامات کارساز و موفقی صورت گرفته است و تصور می کنم که ادامه خدمت وزیر جهاد کشاورزی تا پایان دولت دوازدهم به این بخش کمک می کند و بهتر از این است که در این مقطع با بهم ریختگی در وزارتخانه مشکلات جدیدی ایجاد کنیم.
عزیزاللهی تصریح کرد: مشکلات عمومی و دشواری های اقتصاد کلان، خود را به دیگر بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی تحمیل می کند.
وی افزود: مشکلات اقتصاد کلان و شرایط ناپایدار می تواند شاخص های اقتصادی را از مسیر ثبات خارج کند که تبعاتی را برای دیگر بخش ها از جمله کشاورزی ایجاد می کند که نمی توان بسیاری از آنها را مدیریت و کنترل کرد.
«به طور مثال وقتی به یکباره قیمت ارز چندین برابر رشد می کند به طور حتم انگیزه هایی برای صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی ایجاد می شود. بنابراین صادرات این محصولات از حد انتظار خارج می شود و به طور طبیعی عرضه این محصولات در داخل کشور با مشکلاتی روبرو می شود که باید با تدبیر آنها را کنترل کرد».
این مقام صنفی اضافه کرد: بنابراین برخی مشکلات به تنهایی از تدبیر و مدیریت بخش کشاورزی فراتر است و به مسائل اقتصاد کلان کشور برمی گردد امیدواریم در آینده نزدیک کشور ما به ثبات اقتصادی برسد و ما شاهد تحولات اقتصادی و بخش کشاورزی باشیم.

** دستاوردهای بخش کشاورزی
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت: آمارها بخوبی نشان می دهد تراز تجاری بخش کشاورزی به طور دائم در حال بهبود بوده؛ یعنی میزان صادرات ما رو به افزایش و واردات رو به کاهش است.
عزیزاللهی ادامه داد: به نظر من اینکه گفته می شود سیاست های تجاری بخش کشاورزی، درست نبوده چندان موضوع با دقت و موشکافی لازم بررسی نشده است؛ زیرا اگر در برخی بخش های تولیدی و زیربنایی مشکلاتی را بتوانیم مطرح کنیم اما در بخش بازرگانی بخش کشاورزی به نظر من گام های مثبت و محکمی برداشته شده است و ما در جهت مثبت حرکت می کنیم و به همین دلیل هر روز تراز تجاری ما بهبود می یابد.
وی ادامه داد: فراموش نشود اوایل انقلاب با ۳۳ میلیون نفر جمعیت در بخش امور دام ناچار بودیم یک میلیارد دلار ارز کشور را برای واردات پنیر، شیرخشک، شیر و گوشت صرف کنیم که میزان قابل توجهی بود اما اکنون با افزایش چند برابری جمعیت و بهبود سرانه مصرف در بخش امور دام و طیور به مرز استقلال و خودکفایی رسیده ایم و حتی در برخی بخش ها صادر کننده ایم که این خود دستاورد بزرگی برای کشور است.
این مقام صنفی تصریح کرد: زمانی کشور از تولید محصولات کشاورزی محدودیت داشت اما اکنون با وجود برخی مشکلات که از حوزه تدبیر وزارت جهاد کشاورزی خارج است تولیدات ما در بخش های مختلف از مرزهای قابل انتظار فراتر رفته است و با ارقام خوبی تولید و عرضه داریم.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استیضاح کنندگان خواست در این شرایط اقتصادی کشور به همه موضوع ها توجه کنند و در جهت تصمیم گیری موثر و کارساز برای حفظ دستاوردهای بخش کشاورزی گام بردارند.
به گزارش ایرنا، طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی بیست و هشتم آذرماه با ۴۴ امضا اعلام وصول شد و قرار است چهارشنبه (فردا) برگزار شود.
رعایت نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، صادرات محصولات مازاد بر نیاز، اجرای احکام برنامه ششم توسعه از مهمترین محورهای این طرح استیضاح است.
حجتی بیست و سوم اسفندماه پارسال نیز استیضاح شد اما توانست نمایندگان را با پاسخ های خود قانع کند و دوباره رای اعتماد بگیرد.

اقتصام*۹۱۸۶*۱۹۶۱

منبع :: http://www.irna.ir