دهک  | dehak
10:58:55 - جمعه 8 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

احتمال توقف یکساله صید شاه میگوی آب شیرین قوت گرفت

احتمال توقف یکساله صید شاه میگوی آب شیرین قوت گرفت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور از زنگ خطر کاهش تولید شاه میگوی آب شیرین خبرداد و گفت: با توجه به پایش های تحقیقاتی انجام شده و با هدف حفظ ذخایر، احتمال توقف یکساله صید این گونه از میگو قوت گرفته است.

«علی نکویی فرد» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: نتایج پایش ذخایر سال ۹۷ هنوز مشخص نشده است، اما امکان دارد تا اعلام نتیجه این پایش ها، صید برای سال ۹۸ دیرتر شروع و یا متوقف شود.
وی وظیفه موسسه تحقیقات علوم شیلاتی را پایش آبزیان منابع آبی در جهت بهره برداری پایدار و حفظ ذخایر آیزیان دانست و گفت: یکی از محصولات استراتژیک و ارز آور در بخش آبزیان در منابع آبی، شاه میگوی آب شیرین ارس است که در دریاچه پشت سد ارس تولید و سپس صادر می شود.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور اظهار داشت: در سالیان گذشته به دلیل عدم اطلاع از ذخایر موجود، سازمان شیلات ایران مجوز صید ۲۰۰ تن شاه میگوی آب شیرین در سال را صادر می کرد که از زمان شروع فعالیت مرکز تحقیقات آرتمیای موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در بحث پایش ذخایر، هر ساله میزان برداشت بر اساس ذخایر مشخص می شود تا جایی که در سال ۹۶ مجوز برداشت ۸۰ تن توسط سازمان شیلات صادر شد اما در نهایت ۳۰ تن شاه میگو برداشت و صادر شده است.
وی با بیان اینکه میزان برداشت شاه میگوی آب شیرین توسط شرکت های صیادی برای سال ۹۷ حدود ۸۰ تن تعیین شده است، گفت: میزان صید شاه میگوی آب های شیرین در تور صیادان نشان می دهد که ذخایر، اندکی کاهش یافته است.
نکویی فرد، حفظ ذخایر آبزیان و صید پایدار را از اولویت ها برشمرد و اضافه کرد: به دلیل مشخص نشدن اطلاعات قطعی در خصوص میزان ذخایر، امسال این مرکز فصل صید را ۱۵ روز دیرتر و ممنوعیت زمان صید را ۲۰ روز جلوتر اعلام کرد تا به ذخایر آسیب وارد نشود.
وی با بیان این که «مجوز اصولی»برای صید شاه میگو صادر می شود، گفت: اکنون پنج شرکت صیادی در دریاچه پشت سد ارس وظیفه برداشت شاه میگوی آب شیرین را برعهده دارند.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با اشاره به اینکه شاه میگوی آب شیرین، یک تولید اقتصادی و صادراتی است، اضافه کرد: اکنون قیمت هر کیلو گرم شاه میگوی آب شیرین بیش از هشت تا ۱۰ دلار است که در وزن ها بالای ۵۰ تا ۶۰ گرم صید و صادر می شوند.
وی ادامه داد: ذخایر شاه میگوی آب شیرین توسط این مرکز با هماهنگی سازمان شیلات ایران و مدیریت شیلات آبزیان آذربایجان غربی با سیستم مانیتورینگ به طور مستمر و سالانه رصد و پایش می شود.
نکویی فرد افزود: تلاش می کنیم به «بیوتکنیک» شاه میگوی آب شیرین دست پیدا کنیم که این دستاورد در احیای این آبزی در منابع آبی و صدور مجوزهای اصولی آن کمک می کند.
به گزارش ایرنا، شاه‌میگو یا لابستر (لانگوست، همار، کٌرکند) یکی از خانواده‌های سخت پوستان و از خانوادهٔ هوماریدا است. این جانور دریایی به عنوان غذا در آمریکای شمالی از قرن نوزدهم رواج یافت. شاه‌میگو‌ها به عنوان غذای دریایی بسیار باارزش‌ محسوب می شوند و دارای صرفه لحاظ اقتصادی زیادی هستند و اغلب یکی از سودآورترین کالاها در مناطق ساحلی‌ به شمار می روند.
وزن شاه‌میگو به ۲۰ کیلوگرم نیز می‌رسد.
اقتصام**۹۱۸۶**۲۰۲۲

خبر جدید  پروژه‌های آبخیزداری در 10هزار نقطه کشور اجرا می شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)