دهک  | dehak
11:09:33 - جمعه 11 دسامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

اجرای ۳۰ هزار هکتار زراعت چوب

اجرای ۳۰ هزار هکتار زراعت چوب
رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: امسال در یک اقدام جهشی ۳۰ هزار هکتار زراعت چوب همزمان با روز ملی خاک شروع می‌شود.

مسعود منصور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به این که متوسط زراعت چوب سالانه سه تا چهار هزار هکتار است گفت: امسال نهال کاری این اقدام جهشی شروع شده است و به موازات آن هم استحصال چوب که حاصل زراعت چوب در سال‌های قبل است به میزان یک میلیون متر مکعب انجام می‌شود.

وی با اشاره به این که زراعت چوب امسال نیاز چوب در چهار تا پنج سال دیگر را تامین خواهدکرد افزود: در سال ۹۵ قبل از توقف بهره برداری از چوب جنگل‌های هیرکانی شمال حداقل ۵۰۰ هزار متر مکعب به طور رسمی چوب در سال برداشت می‌شد، اما امسال با زراعت چوب در سال‌های قبل یعنی بعد از توقف بهره برداری از جنگل‌های هیرکانی یک میلیون برداشت در نظر گرفته شده است که به نوعی این توقف برداشت را جبران می‌کند.

خبر جدید  کاهش شاخص قیمت تولیدکنندگان گاوداری‌های صنعتی

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور گفت: توقف بهره برداری از جنگل‌های هیرکانی یک ضرورت بود که در بند پی ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه به الزام قانونی آن اشاره شده است و این سازمان نیز با قوت آن را اجرا می‌کند.

آقای منصور به موازات اجرای توقف بهره برداری از جنگل‌های هیرکانی چند کار دیگر نیز باید انجام شود اول حفاظت ما باید هدفمند و هوشمند باشد و با تقویت عوامل حفاظتی از جنگل‌های هیرکانی حفاظت کنیم تا بتوانیم با قاچاق چوب مبارزه کنیم.

وی افزود: کار دومی که ضروری است و در قانون نیز به آن اشاره شده توقف بهره برداری به معنای راهسازی جنگل نیست، چون جنگل اکوسیستم زنده است و فعالیت‌هایی مانند مبارزه با آفات و کار‌های بهداشتی و حفظ حصار‌های موجود در آن باید انجام شود که در مجموع این کار‌ها به عنوان طرح جایگزین در کنار کار‌های مطالعاتی دیگری است که انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها با اشاره به این که بخشی از صنایع چوبی ما باید نیازشان از پوشش گیاهی به دست آید گفت: بر این اساس باید زراعت چوب گسترش یابد به همین دلیل شورای سیاست گذاری چوب تشکیل شده که در حال سیاستگذاری هستند و قسمتی از اراضی کشاورزی ما نیز می‌تواند تبدیل به زراعت چوب شود یعنی تغییر الگوی کشت دهند و بخشی از اراضی ملی که مستعد هستند با کمک مرکز تحقیقات و مراتع شناسایی شدند که این اراضی نیز باید به زراعت چوب بپردازند.

آقای منصور افزود: البته از محصولاتی مانند بازیافت نیشکر حتی سرشاخه نخل و سنگ هم می‌توان کاغذ و مواد سلولزی تولید کردکه ازاین مسئله نباید غفلت کرد.

خبر جدید  توان افزایش عملکرد باغات زیتون تا ۱۲تن در هکتار

وی گفت: واردات چوب با پوست ممنوع است و چوب با شرایط چیپس وارد می‌شود، در حالی که سالانه باید یک تا دو میلیون متر مکعب واردات چوب داشته باشیم، اما با شرایط ارزی فعلی کشور، واردات چوب خیلی انجام نمی‌شود.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
خبر جدید  نرخ نهاده های دامی بهای مرغ را تعیین می کند